Irské dny v Kroměříži nabídly živou muziku, tanec i dobré jídlo
13. - 17. května 2013

Ve dnech 13. – 17. května 2013 se Kroměříž stala centrem irské kultury v České republice. Do města se při příležitosti Irských dnů sjely osobnosti, které svůj život zasvětily právě této zemi, překypující specifickými tradicemi, zajímavou historií, úchvatnou přírodou, jedinečnými památkami, výbornou kuchyní i svéráznou náturou.
Lákavou ochutnávku irské kultury připravila kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová. Příznivci Irska se mohli setkat se zajímavými osobnostmi, vidět výstavy, poslechnout si živou irskou muziku i záznam koncertu U2 a naučit se několik irských tanců. Díky rozšířené spolupráci s kroměřížskými restauracemi a bary Irské dny nabídly i mimořádné gastronomické zážitky.
Cílem týdenního bloku akcí bylo představit zemi, která v daném půlroce předsedá Radě Evropské unie. Záštitu nad přehlídkou převzala irská velvyslankyně v České republice paní Alison Kelly, která do Kroměříže přijela a osobně některé akce navštívila. Svou přítomností Irské dny podpořila také irská poslankyně Evropského parlamentu Phil Prendergast.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ IRSKÝCH DNŮ

Irské dny v Kroměříži odstartovaly v pondělí 13. května. Týdenní přehlídka všeho, co souvisí s Irskem, začala slavnostním zahájením v Domě kultury. Pozvání tentokrát přijali Radvan Markus, muzikant a pedagog Centra irských studií Univerzity Karlovy, a Václav a Tereza Bernardovi, kteří se už řadu let věnují tradiční irské kultuře a zejména irskému tanci. Právě těmto tématům se beseda, profesionálně vedená redaktorkou Českého rozhlasu 6 Danielou Vrbovou, v úvodu věnovala. Brzy ale přišla řada i na další témata a hlavně dotazy obecenstva. Návštěvníci se zajímali například o původ irského jazyka, kořeny a náměty irské lidové hudby a samozřejmě nechyběly ani dotazy vztahující se k tradičním alkoholickým nápojům a irskému tanci. Na všechny tyto oblasti irské kultury či gastronomie ostatně Irské dny v Kroměříži pamatují v dalším programu. V okamžiku živé diskuze mezi posluchače dorazila irská poslankyně Evropského parlamentu Phil Prendergast, která přijela na pozvání Olgy Sehnalové. Hned se ochotně zapojila do debaty a pohovořila i o politické a ekonomické situaci a současném evropském dění. Její aktivní a neformální přístup návštěvníci velmi ocenili.

OCHUTNÁVKA IRSKÝCH SPECIALIT

Na příjemné a přátelské povídání o Irsku zakončil společný přípitek irskou whiskey a po něm následovala ochutnávka irských specialit, kterou už tradičně připravuje Restaurace a kavárna Scéna. Tentokrát mohli návštěvníci ochutnat takové pokrmy, jako je např. irish stew, colcannon, coddle, boxty, cottage pie či corned beef. Většina z nabízených pochutin obsahovala brambory, které v Irsku patří k základním potravinám, což ostatně zaznělo i na úvodní besedě. Stejně tak měli hosté možnost ochutnat známé irské pivo Guinness.

KRÁSY IRSKA – VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ

Během úvodního setkání Irských dnů byla zahájena výstava fotografií cestovatele Marka Kubínka. Cestovatel, jehož rodným městem je nedaleká Olomouc, žije už 8 let v Irsku a právě tato země ho uchvátila natolik, že ve většině svých prací zachycuje její krásy. Výstava, která byla původně připravena pro irskou ambasádu v Praze, ukázala snímky typické i nevšední irské krajiny, ale i výjevy z života v ulicích Dublinu apod.

IRSKÉ DNY DĚTEM

V úterý 14. května pokračovaly Irské dny v Kroměříži v Knihovně Kroměřížska. Oddělení pro dětské čtenáře připravilo zábavný program nazvaný Putování za pokladem. Už samotný příchod do oddělení vyzdobeného irskými motivy a náměty vyvolal mimořádnou atmosféru, kterou ještě umocnily samotné knihovnice stylově oděné do zelených kloboučků. Soutěže, vědomostní kvízy, výtvarné dílničky a zábavné hry jsou pravidelným příspěvkem knihovny celého cyklu a výjimkou nebyly ani Irské dny.

IRSKO: TAJUPLNÉ, DRSNÉ A KRÁSNÉ

Zatímco nejmenší hledali v úterý 14. května v Knihovně Kroměřížska poklad, starší návštěvníci, a zejména ti, kteří rádi cestují, navštívili besedu o historii, kultuře a zajímavých místech Irska s docentem Ondřejem Pilným z Ústavu anglofonních literatur a kultur Univerzity Karlovy. Povídání nazvané Irsko: tajuplné, drsné, krásné přesně vystihlo obsah besedy. Ondřej Pilný připravil poutavé seznámení nejen s největšími turistickými lákadly zeleného ostrova, ale seznámil posluchače i s historií jeho osídlení, keltskými vlivy a také s největšími postavami irské kultury a literatury. Povídání doplněné fotografiemi a dobovými reprodukcemi zakončily dotazů návštěvníků, v nichž zazněly i otázky politické, mající vazbu na rozdělení ostrova na dvě části - Irskou republiku a Severní Irsko.

IRSKO MÝMA OČIMA, IRSKÁ LITERATURA

Kromě již zmíněných fotografií cestovatele Marka Kubínka doprovázely Irské dny další dvě výstavy, obě instalované v kroměřížské knihovně. Tou první byla soutěžní výstava Irsko mýma očima, sestavená z fotografií, které pořídili naši spoluobčané během svých soukromých cest po Irsku. V knihovně se překvapivě sešlo tolik překrásných snímků, že se ani všechny na výstavní panely nevešly. Druhá, méně rozsáhlá výstava, nabídla přehled knih, publikací a webových odkazů o Irsku, které se nacházejí v inventáři knihovny. Obě výstavy si se zájmem prohlédla i irská velvyslankyně Alison Kelly.

KONCERT SKUPINY CONAMARA CHAOS

Tradiční irské balady z 16. a 17. století i novodobá rytmická autorská hudba inspirovaná irskými kořeny – to vše ke slyšení ve středu 15. května na zahrádce kroměřížského klubu Starý pivovar. Skvělou muziku a stejně úžasnou atmosféru přivezla pražská skupina Conamara chaos, jejíž název se nechal inspirovat stejnojmenným územím na západě Irska a která hraje ve složení kytara, perkuse, housle, příčná flétna a zpěv, ztělesněný mladou zpěvačkou Sinead, pocházející přímo z Irska. Trojice zakladatelů mimochodem stála i u zrodu někdejší známé kapely Dún an Doras, jejíž album Rua dokonce získalo v roce 2005 cenu za nejlepší album roku vydavatelství Indies record. Výborní instrumentalisté navíc disponují nepřeberným množstvím vědomostí o irské kultuře. Není divu, vedoucí souboru Radvan Markus působí jako pedagog Centra irských studií Univerzity Karlovy a bylo příjemné dozvědět se v průběhu koncertu i informace o původu a tradicích irské muziky. Zcela zaslouženě si kapela získala uznání návštěvníků, kteří ještě po skončení koncertu muzikanty zahrnuli spoustou dotazů.

CESTOMÁNIE: IRSKO

V průběhu Irských dnů si návštěvníci povídali o Irsku s vzácnými hosty, mohli si prohlédnout krásné fotografie, ochutnat irské speciality a poslechnout si irskou muziku. Čtvrtek pro změnu patři filmu. Odpoledne se v Knihovně Kroměřížska příznivci Irských dnů seznámili prostřednictvím dokumentu České televize Irsko: Konec Evropy s několika irskými rodinami, které divákům daly možnost nahlédnout do svých domácností a podělili se se svým vztahem k rodné zemi.

OCHUTNÁVKA IRSKÉ WHISKEY

Další čtvrteční program se přesunul do centra Kroměříže na Velké náměstí. V restauraci Vodní meloun bylo připraveno povídání o tradiční irské whiskey s ochutnávkou firmy Jameson. Právě na této akci mohla poslankyně Olga Sehnalová poprvé kroměřížskému publiku představit i velvyslankyni Irské republiky v ČR, paní Alison Kelly, která odpoledne přijela do Kroměříže. Také ona si poslechla povídání o tom, jak se irská whiskey vyrábí, čím je specifická, čím se liší například od whisky skotské a jakými procedurami musí projít, než se dostane k zákazníkovi. Profesionální výklad byl korunován ochutnávkou trojice vzorků whiskey s různou dobou zrání. Porovnání připravených vzorků bylo bezesporu zajímavých zážitkem.

U2 GO HOME – LIVE FROM SLANE CASTLE

Na ochutnávku irské whiskey navázal poslední bod čtvrtečního programu, filmový záznam jednoho z nejlepších live koncertů irské kapely U2. I když se chvíli muselo čekat na patřičné setmění, projekce koncertu U2 Go Home – Live from Slane Castle přilákala na náměstí příznivce, kteří si s chutí a atmosférou opravdového koncertu poslechli největší hity světoznámé irské kapely.

IRSKÉ TANEČNÍ ODPOLEDNE

V pátek 17. května dospěly Irské dny v Kroměříži ke svému závěru. Odpoledne se lidé přišli s přehlídkou irské kultury rozloučit na Velké náměstí, kde bylo připraveno Irské taneční odpoledne. Vzhledem k černým dešťovým mrakům pořadatelé dlouho váhali, zda akci nepřesunout do sálu v Sokolském domě, nakonec ale počasí ukázalo svou vlídnější tvář a zůstat v městském centru pod širým nebem byla dobrá volba. Taneční program připravila rodina Bernardova z Prahy, která se irskému tanci profesionálně věnuje a patří ke špičkám svého oboru v České republice. V programu vystoupili tanečníci ze show Impulses v čele s Terezou Bernardovou a Andrejem Mikulkou, kteří lidem ukázali typické irské tance. Pořadem provázel Václav Bernard, který všechny taneční prvky vysvětlil a okomentoval. A byl také velmi dobrým učitelem pro ty, kteří na náměstí přišli, aby se irské tance naučili, a kteří se přímo na pódiu seznámili s choreografiemi postavenými na irské taneční technice. V přestávkách mezi tanečními bloky bylo připraveno ještě jedno překvapení. V několika vstupech se divákům představila harfenistka Jana Šouflová. Bravurně zahrála na tento irský lidový nástroj, který mají Irové dokonce ve svém státním znaku. V samotném závěru odpoledne se sice obloha mírně protrhla a seslala na náměstí několik dešťových kapek, to ale bylo jako ukázka typického irského počasí jen posledním kamínkem v mozaice zvané Irské dny v Kroměříži.

SOUTĚŽ CO VÍTE O IRSKU?

Poslední chvíle Irských dnů v pátek 17. května patřily také vyhodnocení soutěže Co víte o Irsku? Lidé využili jak možnosti hlasovat na webu www.sehnalova.cz, tak i na jednotlivých akcích Irských dn. Ze správných odpovdí byli vylosováni výherci, kteří v pátek 17. května na začátku Irského tanečního odpoledne na Velkém náměstí převzali ceny z rukou irské velvyslankyně v ČR Alison Kelly. Devět soutěžících obdrželo věcné ceny a sedm šťastných se podívá do Evropského parlamentu v Bruselu. Krom toho Olga Sehnalová vylosovala i ti vítze fotografické soutže Irsko mýma oima, piemž první místo bylo rovnž honorované zájezdem do Evropského parlamentu.

Irské dny byly v pořadí šestou částí kroměřížského cyklu, který každého půl roku představuje zemi předsedající Radě Evropské unie. Máme už za sebou Dny belgické, maďarské, polské, dánské, kyperské a nyní i irské. Věříme, že záměr poznat Irsko, aniž by bylo nutné opustit svou rodnou zemi, se vydařil a osvědčené schéma, zahrnující besedy se zajímavými osobnostmi, výstavy, ochutnávky, přednášky, koncerty, filmové projekce a dalších aktivity pro malé i velké, přineslo poučení, poznání i zábavu. Poděkování si zaslouží všichni příznivci Irských dnů i partneři, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na programu akce. A už dnes se můžeme těšit na prezentaci další země. Příležitost k tomu bude na podzim, kdy předsednictví v Radě Evropské unie převezme Litva.

Již také proběhlo:

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]