MAĎARSKÉ DNY V KROMĚŘÍŽI
16. – 31. 5. 2011

Prezentace maďarské kultury nabídla film, divadlo, výtvarné umění, folklor i gastronomii

Představit kulturu a tradice země a zapojit přitom takřka všechny smysly – to byly hlavní cíle Maďarských dnů, které se uskutečnily v Kroměříži ve druhé polovině května 2011. Akci navazující na loňské úspěšné Belgické dny připravila europoslankyně Olga Sehnalová, Dům kultury Kroměříž a partnerské organizace při příležitosti maďarského předsednictví v Radě Evropské unie. Záštitu nad akcí převzal maďarský velvyslanec v České republice Lasló Szöke, který se osobně Maďarských dnů zúčastnil a slavnostně je zahájil.

TALKSHOW S JINDŘICHEM ŠTREITEM A ROBERTEM VANEM

Maďarské dny v Kroměříži začaly v pondělí 16. května za mimořádného zájmu veřejnosti. Několik stovek návštěvníků do Domu kultury přilákalo jak hvězdné obsazení, tak i atraktivní program úvodního dne. Hosty odpolední talkshow byla dvojice uznávaných fotografů Robert Vano a Jindřich Štreit. Oba k Maďarsku táhne silné citové pouto, o něž se s návštěvníky podělili. Robert Vano z maďarského venkova přímo pochází a Jindřich Štreit tu pobýval a tvořil.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ MAĎARSKÝCH DNŮ

V pondělí 16. května v 18 hodin Olga Sehnalová Maďarské dny oficiálně zahájila. Přivítala všechny hosty a pozvala je na další akce Maďarských dnů, které se konaly v průběhu celého týdne. Atraktivnost programu vyzdvihl i samotný maďarský velvyslanec Lasló Szöke, který nejenže nad akcí převzal záštitu a osobně do Kroměříže přijel, ale také pochválil výběr pořadatelů se zaměřením na skutečné zajímavosti maďarské kultury. Vyzdvihl například oscarový film Mefisto, který se ještě téhož dne v Kroměříži promítal, ocenil minikurz maďarštiny naplánovaný na středeční odpoledne a v neposlední řadě pochválil i výběr vín, jejichž ochutnávka byla součástí zahajovacího programu. Nabízené odrůdy si pochvalovali i návštěvníci akce, stejně jako maďarské gastronomické speciality připravené restaurací Scéna. Závěr úvodního dne patřil projekci nejslavnějšího maďarského filmu Mefisto, za nějž získal v roce 1981 režisér I. Szabó pro Maďarsko prvního Oscara.

MAĎARSKÁ PUSTA

Součástí slavnostního zahájení Maďarských dnů byla i vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Štreita nazvané Maďarská pusta. Jindřich Štreit pět let pobýval na maďarském venkově a zdejší život se všemi krásami i strastmi ve své práci zachytil. Výstava byla k vidění v Domě kultury od 16. do 31. května a byla velmi vyhledávanou expozicí, kterou si mimo jiné přijel do Kroměříže prohlédnout i legendární cestovatel Miroslav Zikmund.

MEMENTO

Další výstava věnovaná Maďarsku byla v době od 16. do 31. května nainstalovaná ve foyer kroměřížské radnice. K vidění tu byly sice poněkud smutné záběry z loňské tragické havárie ve městě Ajka a jeho okolí, nicméně fotografie z  míst postižených protržením odkalovací nádrže tamní hliníkárny určitě stály za vidění i za zamyšlení. V Knihovně Kroměřížska naopak na čtenáře čekala ve stejnou dobu příjemnější expozice, a to výstava překladové literatury maďarských autorů sestavená z titulů knižního fondu Knihovny Kroměřížska, přičemž jednotlivé tituly bylo možné si na místě zapůjčit.

DNY MAĎARSKÉ KUCHYNĚ

V době od 16. do 31. května si přišli na své také gurmáni milující maďarské speciality. V uvedené době nabídla Restaurace a kavárna Scéna speciální pokrmy zaměřené na klasickou maďarskou gastronomii a speciality této země mohli návštěvníci ochutnat i v rámci poledního menu. Samozřejmě nechyběla maďarská tradiční rybí polévka halászlé, maďarský hovězí guláš, kuřecí perkelt, budapešťský kotlet a mnoho dalších specialit, jako například Tokáň Hajdúszoboszló. Podle personálu restaurace byl o tyto speciality mimořádný zájem.

OCHUTNÁVKA MAĎARSKÝCH VÍN

Vinaři se pro změnu mohli těšit na ochutnávku původních maďarských vín v Penzionu Hrozen v době od 18. do 21. května. V úterý 17. května navíc byla ochutnávka doplněna i odborným výkladem maďarského someliéra Gabora Garaye a Rolanda Keményho. Oba pánové návštěvníky v zaplněné vinárně a dvoře penzionu provedli nejznámějšími maďarskými vinicemi v oblastech Villány, Eger, Tokaj či Badascony a představili třináct vynikajících odrůd bílých, červených i růžových vín (Páratlan, Egri Bikavér, Badacsonyi Kéknyelű, Tokaji Sárgamuskotály, Tokaji Furmint, , Muskotály Cuvée, Ezerjó, Badacsonyi Szürkebarát, Cserszegi fűszeres, Varsányi Rosé, Kékfrankos, Pinot Noir, Kadarka). Již samotné posouzení barvy, vůně i chuti původních maďarských vín bylo mimořádným zážitkem, ovšem i maďarský komentář s českým překladem dodal ochutnávce jedinečnou atmosféru a návštěvníkům přinesl nevšední zážitek. A aby maďarských zážitků tohoto dne nebylo málo, v Klubu Starý pivovar se ještě v podvečer uskutečnila prezentace největšího maďarského hudebního a filmového festivalu MEDIAWAVE 2011 a v Domě kultury projekce filmu PUSKÁS, dokumentu režiséra Tamáse Almásiho z roku 2009legendárním fotbalistovi Ferenci Puskásovi.

MINIKURZ MAĎARŠTINY

Tato akce se konala ve středu 18. května odpoledne v Knihovně Kroměřížska a měla hostům odlehčenou formou přiblížit taje jazyka. Díky perfektnímu lektorskému výkonu Rolanda Keményho, Kroměřížana s maďarskými kořeny, skutečně nebyla o zábavu nouze, avšak účastníky poutavý výklad natolik zaujal, až se délka minikurzu výrazně přehoupla přes zavírací hodinu knihovny. Návštěvníci spokojeně odcházeli vybaveni spoustou maďarských slovíček, pravidly výslovnosti maďarských hlásek i jednoduchých frází.

KOČIČÍ HRA

Samotný závěr dne 18. května patřil večernímu divadelnímu představení Kočičí hra. Tento titul Istvána Örkényho lze právem považovat za nejslavnější maďarskou divadelní hru. V Kroměříži byla k vidění v podání Městského divadla Zlín a je jen škoda, že jedinečnost představení nedokázalo ocenit více diváků.

GIGANTI MAĎARTSKÉ KLASICKÉ HUDBY

Přednáška s koncertem byla původně naplánovaná ve čtvrtek 19. května do auly Střední a vyšší pedagogické školy, ale kvůli technických požadavkům musela být na poslední chvíli přesunuta do prostor Domu kultury. Snad i tento přesun se podepsal na nízké účasti této bezesporu zajímavé akce. Komponovaný program šéfredaktora časopisu His Voice Matěje Kratochvíla o největších osobnostech maďarské klasické hudby (F. Liszt, B. Bartók, G. Ligeti a další) byl doplněn vystoupením studentky Konzervatoře P. J. Vejvanovského. Po něm následovala projekce vítězného filmu evropské filmové ceny LUX 2010 s názvem CIZINKA. Snímek prostřednictvím příběhu turecké rodiny žijící v Německu zobrazuje choulostivé téma vraždy ze cti. Režisérka Feo Aladag se stala první ženou, která tuto prestižní cenu získala.

MAĎARSKO V CENTRU KROMĚŘÍŽE

Závěrečným happeningem na Velkém náměstí skončil v pátek 20. května v Kroměříži hlavní program Maďarských dnů. Náměstím se krátce po 14. hodině roznesly tóny cimbálové muziky Kosár, která typickými lidovými melodiemi navodila pravou maďarskou atmosféru. Současně s hudbou se náměstním šířila i vůně maďarského guláše připraveného v kotlíku dle původních receptur. Tato delikatesa přilákala ke stánkům Maďarských dnů stovky návštěvníků. Těm ale nebyl k dispozici jen guláš a muzika. Připraveny byly i stánky s originálními maďarskými potravinami, o které byl překvapivě obrovský zájem, praktické propagační materiály o Maďarsku a nechyběl ani stánek, kde si mohli kolemjdoucí zasoutěžit ve skládání legendární kostky maďarského vynálezce Ernő Rubika. Mnozí soutěžící zvládli kostku poskládat v čase pod dvě minuty. Úspěch slavila především mladá generace, přestože již pro ni světoznámý hlavolam není zdaleka takovým fenoménem, jako byl pro generaci předchozí.

SOUTĚŽ CO VÍTE O MAĎARSKU?

Po celou dobu Maďarských dnů byla je na webu www.sehnalova.cz a na jednotlivých akcích připravena vědomostní soutěž Co víte o Maďarsku? Odpovědí na šest otázek mohli lidé soutěžit o zájezd do Evropského parlamentu a další zajímavé ceny. Pátek 20. května se stal dnem vyhlášení vítězů této soutěže. Celkem se sešlo 112 odpovědí, správně však bylo jen 82 z nich. Nejzáludnější otázkou se stal počet států sousedících s Maďarskem. Značné množství soutěžících tipovalo pět, či šest, zatímco správná odpověď byla sedm (Slovensko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Rumunsko a Srbsko). Deset vylosovaných obdrželo z rukou Olgy Sehnalové pěkné věcné ceny a pět šťastných soutěžících se v prosinci podívá do Štrasburku.

Již proběhlo:

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]