DNY BELGICKÉ KULTURY V KROMĚŘÍŽI

Jaké byly Dny belgické kultury v Kromeríži?

Představit Belgii jako zemi mnoha zajímavostí, unikátní architektury, historických událostí i kulturních či politických tradic - takové byly hlavní cíle Dnů belgické kultury v Kroměříži, které při příležitosti belgického předsednictví v Radě Evropské unie a pod záštitou belgické velvyslankyně v České republice pořádala v průběhu měsíce října kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová. Blok akcí zahrnoval zajímavé výstavy, besedy, ochutnávky belgické čokolády, piva a jiných pokrmů, ale i promítání cestopisných filmů. Nechyběly ani soutěže pro děti i dospělé s možností vyhrát pěkné ceny.

Slavnostní zahájení Dnů belgické kultury
Vernisáž výstavy Rok v Evropském parlamentu

Dny belgické kultury v Kroměříži zahájila v pondělí 11. října vernisáž výstavy fotografií s názvem Rok v Evropském parlamentu spojená s ochutnávkou belgického piva a belgické kuchyně. Téměř stovka návštěvníků si přišla prohlédnout snímky tvořící průřez nejzajímavějšími událostmi v Evropském parlamentu v letech 2009 - 2010 a pocházející z dílny oficiálních fotografů Evropského parlamentu. "Snažila jsem se z nich vybrat ty, které nejvíce vystihují atmosféru a život této instituce tak, jak jsem ji sama ve svém prvním funkčním období poznala," uvedla europoslankyně Olga Sehnalová. Výstava byla k vidění v Domě kultury v Kroměříži až do konce října.

Ochutnávka belgického piva a kuchyně
Součástí vernisáže byla v pondělí 11. října i ochutnávka belgických pokrmů a belgického piva. Právě možnost poznat Belgii nejen pohledem, ale i vlastními smysly, si návštěvníci akce velmi pochvalovali. Ochutnat mohli téměř deset druhů belgických klasických i ovocných piv a celou řadu tradičních pokrmů belgické kuchyně.

Výstava Belgie ve fotografii
Poznat nejzajímavější místa Belgie a nemuset přitom takřka opustit svůj domov. I to nabídly Dny belgické kultury v Kroměříži. Od pondělí 11. října byla v prostorách Muzea Kroměřížska otevřena výstava nazvaná Belgie ve fotografii, prezentující pět desítek snímků z nejznámějších belgických měst, jako jsou například Brusel, Bruggy, Gent, Aalst či Antverpy. Fotografie, zapůjčené Vlámským zastoupením a Zastoupením Wallonie - Bruxelles při belgickém velvyslanectví, pořídili sami belgičtí autoři, kteří nejlépe vědí, jaké krásy cizincům ukázat. Z Muzea Kroměřížska se výstava po týdnu přestěhovala do foyer kroměřížské radnice, kde byla k vidění až do 29. října.

Výstava belgické překladové literatury
Knihovna Kroměřížska nabídla během Dnů belgické kultury v Kroměříži malou expozici věnovanou belgické překladové literatuře. Oddělení pro dospělé čtenáře vybralo ze svého knižního fontu tituly méně či více známých belgických autorů a čtenáři si je mohli rovnou vypůjčit. Jak potvrdila ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková, zájem čtenářů byl značný a už po několika prvních dnech byla značná část vystavených děl půjčena.

Tintin, Šmoulové a další ... povídání o belgickém komiksu
Dny belgické kultury v Kroměříži pamatovaly i na děti. Právě jim byla v úterý 12. října určena beseda v Knihovně Kroměřížska s česky mluvícím Belgičanem Stijnem Croesem o belgickém komiksu nazvaná Tintin, Šmloulové a další ... Nejen kreslené postavičky uvedené v názvu besedy, ale například i Lucky Luke či Asterix a Obelix a celá řada dalších, pocházejí z z dílny belgických autorů a jsou známé po celém světě. Z reakcí na besedě bylo zřejmé, že i kroměřížské děti se v problematice komiksu orientují více než dobře. Stijn Croes, vybaven velmi zajímavými informacemi z bruselského muzea komiksu, si pro kroměřížské děti připravil poutavé povídání těch o nejznámějších postavičkách, z nichž většina podle knižních předloh ožila i na filmovém plátně. "Překvapilo mě, jak hluboké znalosti děti o komiksech měly. Je vidět, že tento druh literatury, která je v podstatě naším národním poklade, děti přitahuje," prozradil Stijn Croes.

Kouzlo belgické čokolády
Poměrně ojedinělou akcí v rámci Dnů belgické kultury v Kroměříži byla v úterý 12. října prezentace výroby belgické čokolády spojená s ochutnávkou pralinek, které na místě odborníci ze Střední školy hotelové a služeb před zraky diváků vyrobili. Cukráři této školy patří ke špičce ve svém oboru, což jistě potvrdí každý, kdo akci nazvanou Kouzlo belgické čokolády navštívil. Přednáška, která se uskutečnila přímo v jedné z cukrárenských dílen, výstižně kombinovala výklad o specifické výrobě věhlasných belgických čokoládových pralinek a současně přímou výrobu této delikatesy. Diváci doslova žasli nad pracností jednotlivých postupů a fází výroby, i nad volenými ingrediencemi, které musejí mít tu nejvyšší kvalitu. A co víc, průběžně měli možnost ochutnávat jednotlivé čerstvě vyrobené pralinky, což byl skutečně kulinářský zážitek.

Týden belgické kuchyně
Výstava Belgie ve fotografii

Zůstaneme-li u belgické gastronomie, do Dnů belgické kultury se zapojila i Restaurace a kavárna Scéna, která připravila v rámci Týdne belgické kuchyně ve dnech 11. - 17. října speciální nabídku pokrmů zaměřenou na belgická jídla. Kromě chutného menu měli návštěvníci možnost pokochat se i pohledem na velkoformátové fotografie snímků z belgických měst, které byly ve druhé polovině měsíce října instalovány přímo v prostorách kavárny Scéna.

Promítání cestopisných filmů o Belgii
Beseda s poslankyní Evropského parlamentu

Středa 13. října byla dnem promítání cestopisných filmů. Připraveny byly snímky o Bruselu a okolních městech a o belgických Flandrách. Dopoledne přednáškový sál do posledního místa zaplnili studenti kroměřížských středních škol a po promítání následovala beseda s europoslankyní Olgou Sehnalovou. Z četných dotazů, které byly součástí setkání, bylo možné usuzovat, že je zaujal nejen film, ale také možnost dozvědět se od europoslankyně osobní postřehy a zkušenosti. Odpolední promítání filmů pak bylo určeno veřejnosti.

Beseda s velvyslankyní Belgického království v ČR
Přestože město Kroměříž tu a tam navštíví velvyslanci cizích zemí, nebývá však zvykem, aby si našli čas a chuť na besedu se zdejšími občany. Velvyslankyně Belgického království v ČR paní Renilde Loeckx přijala pozvání europoslankyně Olgy Sehnalové a 14. října se stala hostem setkání s veřejností v Domě kultury. Paní velvyslankyně přítomné seznámila s prioritami současného belgického předsednictví Rady EU. Zmínila se také o současné vnitropolitické situaci Belgie a odpovídala též na dotazy týkající se běžného života v této západoevropské zemi. Poté ještě proběhla živá diskuse s dalším s pozvaných hostů, Davidem Chmelíkem z generálního ředitelství Evropské komise pro rozpočtové záležitosti.

Beseda s Vladimírem Špidlou a autogramiáda jeho nové knihy
Zajímavou besedou s někdejším předsedou vlády a eurokomisařem Vladimírem Špidlou v úterý 26. října v Kroměříži skončily Dny belgické kultury v Kroměříži. Poutavé povídání nejen o zkušenostech z vrcholné evropské politiky, ale také o principech a historických souvislostech vzniku Evropské unie Vladimír Šidla doplnil i osobními postřehy o životě v Bruselu. Návštěvníci, kteří si mimořádné setkání nenechali ujít, dostali prostor i pro osobní dotazy a nebyli ochuzeni ani o autogramiádu nové Šidlovy knihy s názvem Kávu ne, raději infuzi, která se věnuje právě období, kdy byl Vladimír Špidla členem Evropské komise.

Soutěž co víte o Belgii
V průběhu celého měsíce října probíhala vědomostní soutěž o Belgii. Na webu www.sehnalova.cz a na jednotlivých akcích Dnů belgické kultury v Kroměříži bylo zveřejněno pět soutěžních otázek, jejichž správné vyplnění dávalo soutěžícím naději vyhrát pěkné ceny. Soutěž zaujala celkem 122 účastníků, z nichž 66 soutěžilo prostřednictvím internetového hlasování a zbývající využili možnosti zapojit se do soutěže vhozením hlasovacího lístku do schránek připravených na jednotlivých akcích. Z celkového množství došlých odpovědí bylo vybráno a do slosování o ceny zařazeno 102 správných. Deseti vylosovaným soutěžícím byly v úterý 26. října v závěru besedy s Vladimírem Špidlou předány věcné ceny, dalších 10 šťastných obdrželo poukaz na zájezd do Evropského parlamentu, který Olga Sehnalová připravuje na letošní prosinec.

Již proběhlo:

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]