Irské dny v Kroměříži nabídly živou muziku, tanec i dobré jídlo
13. - 17. května 2013

Ve dnech 13. – 17. května 2013 se Kroměříž stala centrem irské kultury v České republice. Do města se při příležitosti Irských dnů sjely osobnosti, které svůj život zasvětily právě této zemi, překypující specifickými tradicemi, zajímavou historií, úchvatnou přírodou, jedinečnými památkami, výbornou kuchyní i svéráznou náturou.
Lákavou ochutnávku irské kultury připravila kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová. Příznivci Irska se mohli setkat se zajímavými osobnostmi, vidět výstavy, poslechnout si živou irskou muziku i záznam koncertu U2 a naučit se několik irských tanců. Díky rozšířené spolupráci s kroměřížskými restauracemi a bary Irské dny nabídly i mimořádné gastronomické zážitky.
Cílem týdenního bloku akcí bylo představit zemi, která v daném půlroce předsedá Radě Evropské unie. Záštitu nad přehlídkou převzala irská velvyslankyně v České republice paní Alison Kelly, která do Kroměříže přijela a osobně některé akce navštívila. Svou přítomností Irské dny podpořila také irská poslankyně Evropského parlamentu Phil Prendergast.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ IRSKÝCH DNŮ

Irské dny v Kroměříži odstartovaly v pondělí 13. května. Týdenní přehlídka všeho, co souvisí s Irskem, začala slavnostním zahájením v Domě kultury. Pozvání tentokrát přijali Radvan Markus, muzikant a pedagog Centra irských studií Univerzity Karlovy, a Václav a Tereza Bernardovi, kteří se už řadu let věnují tradiční irské kultuře a zejména irskému tanci. Právě těmto tématům se beseda, profesionálně vedená redaktorkou Českého rozhlasu 6 Danielou Vrbovou, v úvodu věnovala. Brzy ale přišla řada i na další témata a hlavně dotazy obecenstva. Návštěvníci se zajímali například o původ irského jazyka, kořeny a náměty irské lidové hudby a samozřejmě nechyběly ani dotazy vztahující se k tradičním alkoholickým nápojům a irskému tanci. Na všechny tyto oblasti irské kultury či gastronomie ostatně Irské dny v Kroměříži pamatují v dalším programu. V okamžiku živé diskuze mezi posluchače dorazila irská poslankyně Evropského parlamentu Phil Prendergast, která přijela na pozvání Olgy Sehnalové. Hned se ochotně zapojila do debaty a pohovořila i o politické a ekonomické situaci a současném evropském dění. Její aktivní a neformální přístup návštěvníci velmi ocenili.

OCHUTNÁVKA IRSKÝCH SPECIALIT

Na příjemné a přátelské povídání o Irsku zakončil společný přípitek irskou whiskey a po něm následovala ochutnávka irských specialit, kterou už tradičně připravuje Restaurace a kavárna Scéna. Tentokrát mohli návštěvníci ochutnat takové pokrmy, jako je např. irish stew, colcannon, coddle, boxty, cottage pie či corned beef. Většina z nabízených pochutin obsahovala brambory, které v Irsku patří k základním potravinám, což ostatně zaznělo i na úvodní besedě. Stejně tak měli hosté možnost ochutnat známé irské pivo Guinness.

KRÁSY IRSKA – VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ

Během úvodního setkání Irských dnů byla zahájena výstava fotografií cestovatele Marka Kubínka. Cestovatel, jehož rodným městem je nedaleká Olomouc, žije už 8 let v Irsku a právě tato země ho uchvátila natolik, že ve většině svých prací zachycuje její krásy. Výstava, která byla původně připravena pro irskou ambasádu v Praze, ukázala snímky typické i nevšední irské krajiny, ale i výjevy z života v ulicích Dublinu apod.

IRSKÉ DNY DĚTEM

V úterý 14. května pokračovaly Irské dny v Kroměříži v Knihovně Kroměřížska. Oddělení pro dětské čtenáře připravilo zábavný program nazvaný Putování za pokladem. Už samotný příchod do oddělení vyzdobeného irskými motivy a náměty vyvolal mimořádnou atmosféru, kterou ještě umocnily samotné knihovnice stylově oděné do zelených kloboučků. Soutěže, vědomostní kvízy, výtvarné dílničky a zábavné hry jsou pravidelným příspěvkem knihovny celého cyklu a výjimkou nebyly ani Irské dny.

IRSKO: TAJUPLNÉ, DRSNÉ A KRÁSNÉ

Zatímco nejmenší hledali v úterý 14. května v Knihovně Kroměřížska poklad, starší návštěvníci, a zejména ti, kteří rádi cestují, navštívili besedu o historii, kultuře a zajímavých místech Irska s docentem Ondřejem Pilným z Ústavu anglofonních literatur a kultur Univerzity Karlovy. Povídání nazvané Irsko: tajuplné, drsné, krásné přesně vystihlo obsah besedy. Ondřej Pilný připravil poutavé seznámení nejen s největšími turistickými lákadly zeleného ostrova, ale seznámil posluchače i s historií jeho osídlení, keltskými vlivy a také s největšími postavami irské kultury a literatury. Povídání doplněné fotografiemi a dobovými reprodukcemi zakončily dotazů návštěvníků, v nichž zazněly i otázky politické, mající vazbu na rozdělení ostrova na dvě části - Irskou republiku a Severní Irsko.

IRSKO MÝMA OČIMA, IRSKÁ LITERATURA

Kromě již zmíněných fotografií cestovatele Marka Kubínka doprovázely Irské dny další dvě výstavy, obě instalované v kroměřížské knihovně. Tou první byla soutěžní výstava Irsko mýma očima, sestavená z fotografií, které pořídili naši spoluobčané během svých soukromých cest po Irsku. V knihovně se překvapivě sešlo tolik překrásných snímků, že se ani všechny na výstavní panely nevešly. Druhá, méně rozsáhlá výstava, nabídla přehled knih, publikací a webových odkazů o Irsku, které se nacházejí v inventáři knihovny. Obě výstavy si se zájmem prohlédla i irská velvyslankyně Alison Kelly.

KONCERT SKUPINY CONAMARA CHAOS

Tradiční irské balady z 16. a 17. století i novodobá rytmická autorská hudba inspirovaná irskými kořeny – to vše ke slyšení ve středu 15. května na zahrádce kroměřížského klubu Starý pivovar. Skvělou muziku a stejně úžasnou atmosféru přivezla pražská skupina Conamara chaos, jejíž název se nechal inspirovat stejnojmenným územím na západě Irska a která hraje ve složení kytara, perkuse, housle, příčná flétna a zpěv, ztělesněný mladou zpěvačkou Sinead, pocházející přímo z Irska. Trojice zakladatelů mimochodem stála i u zrodu někdejší známé kapely Dún an Doras, jejíž album Rua dokonce získalo v roce 2005 cenu za nejlepší album roku vydavatelství Indies record. Výborní instrumentalisté navíc disponují nepřeberným množstvím vědomostí o irské kultuře. Není divu, vedoucí souboru Radvan Markus působí jako pedagog Centra irských studií Univerzity Karlovy a bylo příjemné dozvědět se v průběhu koncertu i informace o původu a tradicích irské muziky. Zcela zaslouženě si kapela získala uznání návštěvníků, kteří ještě po skončení koncertu muzikanty zahrnuli spoustou dotazů.

CESTOMÁNIE: IRSKO

V průběhu Irských dnů si návštěvníci povídali o Irsku s vzácnými hosty, mohli si prohlédnout krásné fotografie, ochutnat irské speciality a poslechnout si irskou muziku. Čtvrtek pro změnu patři filmu. Odpoledne se v Knihovně Kroměřížska příznivci Irských dnů seznámili prostřednictvím dokumentu České televize Irsko: Konec Evropy s několika irskými rodinami, které divákům daly možnost nahlédnout do svých domácností a podělili se se svým vztahem k rodné zemi.

OCHUTNÁVKA IRSKÉ WHISKEY

Další čtvrteční program se přesunul do centra Kroměříže na Velké náměstí. V restauraci Vodní meloun bylo připraveno povídání o tradiční irské whiskey s ochutnávkou firmy Jameson. Právě na této akci mohla poslankyně Olga Sehnalová poprvé kroměřížskému publiku představit i velvyslankyni Irské republiky v ČR, paní Alison Kelly, která odpoledne přijela do Kroměříže. Také ona si poslechla povídání o tom, jak se irská whiskey vyrábí, čím je specifická, čím se liší například od whisky skotské a jakými procedurami musí projít, než se dostane k zákazníkovi. Profesionální výklad byl korunován ochutnávkou trojice vzorků whiskey s různou dobou zrání. Porovnání připravených vzorků bylo bezesporu zajímavých zážitkem.

U2 GO HOME – LIVE FROM SLANE CASTLE

Na ochutnávku irské whiskey navázal poslední bod čtvrtečního programu, filmový záznam jednoho z nejlepších live koncertů irské kapely U2. I když se chvíli muselo čekat na patřičné setmění, projekce koncertu U2 Go Home – Live from Slane Castle přilákala na náměstí příznivce, kteří si s chutí a atmosférou opravdového koncertu poslechli největší hity světoznámé irské kapely.

IRSKÉ TANEČNÍ ODPOLEDNE

V pátek 17. května dospěly Irské dny v Kroměříži ke svému závěru. Odpoledne se lidé přišli s přehlídkou irské kultury rozloučit na Velké náměstí, kde bylo připraveno Irské taneční odpoledne. Vzhledem k černým dešťovým mrakům pořadatelé dlouho váhali, zda akci nepřesunout do sálu v Sokolském domě, nakonec ale počasí ukázalo svou vlídnější tvář a zůstat v městském centru pod širým nebem byla dobrá volba. Taneční program připravila rodina Bernardova z Prahy, která se irskému tanci profesionálně věnuje a patří ke špičkám svého oboru v České republice. V programu vystoupili tanečníci ze show Impulses v čele s Terezou Bernardovou a Andrejem Mikulkou, kteří lidem ukázali typické irské tance. Pořadem provázel Václav Bernard, který všechny taneční prvky vysvětlil a okomentoval. A byl také velmi dobrým učitelem pro ty, kteří na náměstí přišli, aby se irské tance naučili, a kteří se přímo na pódiu seznámili s choreografiemi postavenými na irské taneční technice. V přestávkách mezi tanečními bloky bylo připraveno ještě jedno překvapení. V několika vstupech se divákům představila harfenistka Jana Šouflová. Bravurně zahrála na tento irský lidový nástroj, který mají Irové dokonce ve svém státním znaku. V samotném závěru odpoledne se sice obloha mírně protrhla a seslala na náměstí několik dešťových kapek, to ale bylo jako ukázka typického irského počasí jen posledním kamínkem v mozaice zvané Irské dny v Kroměříži.

SOUTĚŽ CO VÍTE O IRSKU?

Poslední chvíle Irských dnů v pátek 17. května patřily také vyhodnocení soutěže Co víte o Irsku? Lidé využili jak možnosti hlasovat na webu www.sehnalova.cz, tak i na jednotlivých akcích Irských dn. Ze správných odpovdí byli vylosováni výherci, kteří v pátek 17. května na začátku Irského tanečního odpoledne na Velkém náměstí převzali ceny z rukou irské velvyslankyně v ČR Alison Kelly. Devět soutěžících obdrželo věcné ceny a sedm šťastných se podívá do Evropského parlamentu v Bruselu. Krom toho Olga Sehnalová vylosovala i ti vítze fotografické soutže Irsko mýma oima, piemž první místo bylo rovnž honorované zájezdem do Evropského parlamentu.

Irské dny byly v pořadí šestou částí kroměřížského cyklu, který každého půl roku představuje zemi předsedající Radě Evropské unie. Máme už za sebou Dny belgické, maďarské, polské, dánské, kyperské a nyní i irské. Věříme, že záměr poznat Irsko, aniž by bylo nutné opustit svou rodnou zemi, se vydařil a osvědčené schéma, zahrnující besedy se zajímavými osobnostmi, výstavy, ochutnávky, přednášky, koncerty, filmové projekce a dalších aktivity pro malé i velké, přineslo poučení, poznání i zábavu. Poděkování si zaslouží všichni příznivci Irských dnů i partneři, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na programu akce. A už dnes se můžeme těšit na prezentaci další země. Příležitost k tomu bude na podzim, kdy předsednictví v Radě Evropské unie převezme Litva.

Již také proběhlo:

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]