DNY BELGICKÉ KULTURY V KROMĚŘÍŽI

Jaké byly Dny belgické kultury v Kromeríži?

Představit Belgii jako zemi mnoha zajímavostí, unikátní architektury, historických událostí i kulturních či politických tradic - takové byly hlavní cíle Dnů belgické kultury v Kroměříži, které při příležitosti belgického předsednictví v Radě Evropské unie a pod záštitou belgické velvyslankyně v České republice pořádala v průběhu měsíce října kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová. Blok akcí zahrnoval zajímavé výstavy, besedy, ochutnávky belgické čokolády, piva a jiných pokrmů, ale i promítání cestopisných filmů. Nechyběly ani soutěže pro děti i dospělé s možností vyhrát pěkné ceny.

Slavnostní zahájení Dnů belgické kultury
Vernisáž výstavy Rok v Evropském parlamentu

Dny belgické kultury v Kroměříži zahájila v pondělí 11. října vernisáž výstavy fotografií s názvem Rok v Evropském parlamentu spojená s ochutnávkou belgického piva a belgické kuchyně. Téměř stovka návštěvníků si přišla prohlédnout snímky tvořící průřez nejzajímavějšími událostmi v Evropském parlamentu v letech 2009 - 2010 a pocházející z dílny oficiálních fotografů Evropského parlamentu. "Snažila jsem se z nich vybrat ty, které nejvíce vystihují atmosféru a život této instituce tak, jak jsem ji sama ve svém prvním funkčním období poznala," uvedla europoslankyně Olga Sehnalová. Výstava byla k vidění v Domě kultury v Kroměříži až do konce října.

Ochutnávka belgického piva a kuchyně
Součástí vernisáže byla v pondělí 11. října i ochutnávka belgických pokrmů a belgického piva. Právě možnost poznat Belgii nejen pohledem, ale i vlastními smysly, si návštěvníci akce velmi pochvalovali. Ochutnat mohli téměř deset druhů belgických klasických i ovocných piv a celou řadu tradičních pokrmů belgické kuchyně.

Výstava Belgie ve fotografii
Poznat nejzajímavější místa Belgie a nemuset přitom takřka opustit svůj domov. I to nabídly Dny belgické kultury v Kroměříži. Od pondělí 11. října byla v prostorách Muzea Kroměřížska otevřena výstava nazvaná Belgie ve fotografii, prezentující pět desítek snímků z nejznámějších belgických měst, jako jsou například Brusel, Bruggy, Gent, Aalst či Antverpy. Fotografie, zapůjčené Vlámským zastoupením a Zastoupením Wallonie - Bruxelles při belgickém velvyslanectví, pořídili sami belgičtí autoři, kteří nejlépe vědí, jaké krásy cizincům ukázat. Z Muzea Kroměřížska se výstava po týdnu přestěhovala do foyer kroměřížské radnice, kde byla k vidění až do 29. října.

Výstava belgické překladové literatury
Knihovna Kroměřížska nabídla během Dnů belgické kultury v Kroměříži malou expozici věnovanou belgické překladové literatuře. Oddělení pro dospělé čtenáře vybralo ze svého knižního fontu tituly méně či více známých belgických autorů a čtenáři si je mohli rovnou vypůjčit. Jak potvrdila ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková, zájem čtenářů byl značný a už po několika prvních dnech byla značná část vystavených děl půjčena.

Tintin, Šmoulové a další ... povídání o belgickém komiksu
Dny belgické kultury v Kroměříži pamatovaly i na děti. Právě jim byla v úterý 12. října určena beseda v Knihovně Kroměřížska s česky mluvícím Belgičanem Stijnem Croesem o belgickém komiksu nazvaná Tintin, Šmloulové a další ... Nejen kreslené postavičky uvedené v názvu besedy, ale například i Lucky Luke či Asterix a Obelix a celá řada dalších, pocházejí z z dílny belgických autorů a jsou známé po celém světě. Z reakcí na besedě bylo zřejmé, že i kroměřížské děti se v problematice komiksu orientují více než dobře. Stijn Croes, vybaven velmi zajímavými informacemi z bruselského muzea komiksu, si pro kroměřížské děti připravil poutavé povídání těch o nejznámějších postavičkách, z nichž většina podle knižních předloh ožila i na filmovém plátně. "Překvapilo mě, jak hluboké znalosti děti o komiksech měly. Je vidět, že tento druh literatury, která je v podstatě naším národním poklade, děti přitahuje," prozradil Stijn Croes.

Kouzlo belgické čokolády
Poměrně ojedinělou akcí v rámci Dnů belgické kultury v Kroměříži byla v úterý 12. října prezentace výroby belgické čokolády spojená s ochutnávkou pralinek, které na místě odborníci ze Střední školy hotelové a služeb před zraky diváků vyrobili. Cukráři této školy patří ke špičce ve svém oboru, což jistě potvrdí každý, kdo akci nazvanou Kouzlo belgické čokolády navštívil. Přednáška, která se uskutečnila přímo v jedné z cukrárenských dílen, výstižně kombinovala výklad o specifické výrobě věhlasných belgických čokoládových pralinek a současně přímou výrobu této delikatesy. Diváci doslova žasli nad pracností jednotlivých postupů a fází výroby, i nad volenými ingrediencemi, které musejí mít tu nejvyšší kvalitu. A co víc, průběžně měli možnost ochutnávat jednotlivé čerstvě vyrobené pralinky, což byl skutečně kulinářský zážitek.

Týden belgické kuchyně
Výstava Belgie ve fotografii

Zůstaneme-li u belgické gastronomie, do Dnů belgické kultury se zapojila i Restaurace a kavárna Scéna, která připravila v rámci Týdne belgické kuchyně ve dnech 11. - 17. října speciální nabídku pokrmů zaměřenou na belgická jídla. Kromě chutného menu měli návštěvníci možnost pokochat se i pohledem na velkoformátové fotografie snímků z belgických měst, které byly ve druhé polovině měsíce října instalovány přímo v prostorách kavárny Scéna.

Promítání cestopisných filmů o Belgii
Beseda s poslankyní Evropského parlamentu

Středa 13. října byla dnem promítání cestopisných filmů. Připraveny byly snímky o Bruselu a okolních městech a o belgických Flandrách. Dopoledne přednáškový sál do posledního místa zaplnili studenti kroměřížských středních škol a po promítání následovala beseda s europoslankyní Olgou Sehnalovou. Z četných dotazů, které byly součástí setkání, bylo možné usuzovat, že je zaujal nejen film, ale také možnost dozvědět se od europoslankyně osobní postřehy a zkušenosti. Odpolední promítání filmů pak bylo určeno veřejnosti.

Beseda s velvyslankyní Belgického království v ČR
Přestože město Kroměříž tu a tam navštíví velvyslanci cizích zemí, nebývá však zvykem, aby si našli čas a chuť na besedu se zdejšími občany. Velvyslankyně Belgického království v ČR paní Renilde Loeckx přijala pozvání europoslankyně Olgy Sehnalové a 14. října se stala hostem setkání s veřejností v Domě kultury. Paní velvyslankyně přítomné seznámila s prioritami současného belgického předsednictví Rady EU. Zmínila se také o současné vnitropolitické situaci Belgie a odpovídala též na dotazy týkající se běžného života v této západoevropské zemi. Poté ještě proběhla živá diskuse s dalším s pozvaných hostů, Davidem Chmelíkem z generálního ředitelství Evropské komise pro rozpočtové záležitosti.

Beseda s Vladimírem Špidlou a autogramiáda jeho nové knihy
Zajímavou besedou s někdejším předsedou vlády a eurokomisařem Vladimírem Špidlou v úterý 26. října v Kroměříži skončily Dny belgické kultury v Kroměříži. Poutavé povídání nejen o zkušenostech z vrcholné evropské politiky, ale také o principech a historických souvislostech vzniku Evropské unie Vladimír Šidla doplnil i osobními postřehy o životě v Bruselu. Návštěvníci, kteří si mimořádné setkání nenechali ujít, dostali prostor i pro osobní dotazy a nebyli ochuzeni ani o autogramiádu nové Šidlovy knihy s názvem Kávu ne, raději infuzi, která se věnuje právě období, kdy byl Vladimír Špidla členem Evropské komise.

Soutěž co víte o Belgii
V průběhu celého měsíce října probíhala vědomostní soutěž o Belgii. Na webu www.sehnalova.cz a na jednotlivých akcích Dnů belgické kultury v Kroměříži bylo zveřejněno pět soutěžních otázek, jejichž správné vyplnění dávalo soutěžícím naději vyhrát pěkné ceny. Soutěž zaujala celkem 122 účastníků, z nichž 66 soutěžilo prostřednictvím internetového hlasování a zbývající využili možnosti zapojit se do soutěže vhozením hlasovacího lístku do schránek připravených na jednotlivých akcích. Z celkového množství došlých odpovědí bylo vybráno a do slosování o ceny zařazeno 102 správných. Deseti vylosovaným soutěžícím byly v úterý 26. října v závěru besedy s Vladimírem Špidlou předány věcné ceny, dalších 10 šťastných obdrželo poukaz na zájezd do Evropského parlamentu, který Olga Sehnalová připravuje na letošní prosinec.

Již proběhlo:

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]