Na svém plenárním zasedání v Bruselu se ve dnech 24. a 25. února 2016 budou poslanci Evropského parlamentu věnovat mimo jiné těmto tématům:
Dohoda o reformě mezi EU a VB k projednání s Tuskem a Junckerem
Poslanci okomentují změny, které lídři EU uznaly pro VB a které byly podmínkou pro setrvání VB v EU, a jejich následky pro EU, v debatě s předsedou Rady Donaldem Tuskem a předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem ve středu v 15:00. Na pořadu jednání rozpravy o závěrech EU summitu z 18. a 19. února budou i další témata, obzvláště nedávný vývoj událostí v Sýrii a kontroverzní reakce členských států na probíhající migrační a uprchlickou krizi, stejně tak jako pokrok v provedení společného postupu, jenž lídři EU schválili v prosinci.
Lepší shoda uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst v celé Evropě
O návrhu zákona na přeměnu Evropské sítě služeb zaměstnanosti (EURES) s celounijní databázi uchazečů o zaměstnání a volných pracovních místech budou poslanci jednat ve středu a hlasovat ve čtvrtek. Cílem je bojovat proti nezaměstnanosti, a to zvýšením shody nabídky a poptávky. Upravená pravidla, na kterých se parlament již dohodl s Radou, také dají větší prostor "sociálním partnerům" (zaměstnavatelům a odborům) a zaměří se na přeshraniční kraje a mladé lidi.
Nový, chytřejší portál EURES by měl životopisy automaticky přiřazocat k vhodným pracovním nabídkám. Všechny nabídky veřejných úřadů členských států budou v rámci celé EU také automaticky dostupné na internetovém portálu.
Automatické párování nabídek s poptávkami bude pro uchazeče bezplatné. Nemělo by docházet k diskriminaci na základě jejich státní příslušnosti, pokud jde o zaměstnanost, plat a jiné pracovní podmínky; přístup pro osoby se zdravotním postižením bude také muset být zajištěn.
Cigarety: fungují protipašerácké dohody s tabákovými firmami?
Poslanci chtějí vědět, jestli se díky dohodám EU se čtyřmi největšími tabákovými firmami podařilo zakročit proti padělání a pašeráctví cigaret, ještě předtím než se prodlouží dohoda s Philip Morris International (PMI), která vyprší v červenci 2016. Ve čtvrtek ráno se zeptají Komise, jak je na tom s hodnocením, kdo z těchto dohod těží nejvíce, které mělo být hotové loni v prosinci. V rámci těchto dohod čtyři firmy souhlasily společně zaplatit EU a jejím členským státům částku v hodnotě 2.15 miliard dolarů výměnou za to, že zastaví soudní řízení kvůli clu, o které přišly v důsledku nelegálního trhu s cigaretami. Firmy také souhlasily aktivně bojovat proti pašeráctví a padělkům tabákových výrobků. Ještě než EU obnoví dvanáctiletou dohodu s PMI, která vyprší v červenci 2016, poslanci očekávají, že Komise předloží již opožděné hodnocení kladů a záporů smlouvy. Požadují také jasný statistický důkaz, že smlouvy opravdu přispívají k omezení pašeráctví značek, kterých se smlouva týká, a chtějí být informováni o postu u jednání. Jelikož 90% příjmu z těchto dohod jde členským státům a 10% do rozpočtu EU jako vlastní zdroje, poslanci také chtějí vědět, jak budou budoucí platby sdíleny.
Boj proti obchodování se zvířaty : lepší výměna informací
O celounijním sdílení údajů o registraci koček a psů se bude hlasovat ve čtvrtek, ve spojitosti s rostoucími obavami z velikosti nezákonného obchodu s domácími mazlíčky, kdy jsou zvířata často chována ve špatných podmínkách a který zvyšuje riziko šíření nákaz. Obchodování s mazlíčky je stále více spojené s organizovaným zločinem a podle odhadů nyní tvoří třetí nejvýnosnější nezákonný obchod v rámci EU, po narkotikách a zbraních. Podle poslanců také představuje riziko pro veřejné zdraví.
Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu
Datum: 24.2.2016