Newsletter: Plenární zasedání EP 2.- 5. července 2018 ve Štrasburku

Ve dnech 2. - 5. července 2018 budou poslanci a poslankyně Evropského parlamentu jednat na plenárním zasedání ve Štrasburku. Mimo jiné se budou věnovat těmto tématům:

 

Migrační politika EU: Poslanci zhodnotí výsledek jednání lídrů EU

Výsledky summitu EU z 28. a 29. června, na kterém by se lídři členských států měli posunout blíže k dohodě na nové společné migrační a azylové politice EU, budou v úterý předmětem plenární rozpravy poslanců s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem.

Evropský parlament od listopadu 2017 čeká na dohodu členských států ohledně jejich vyjednávací pozice k novelizaci dublinského nařízení, které je základem širší reformy společného evropského azylového systému. Vyjednávací pozice členských států je nezbytná pro zahájení jednání Rady (ministrů) EU s Evropským parlamentem o konečném znění nových právních předpisů. Poslanci opakovaně vyzývali Radu, aby prokázala politickou vůli reformovat azylovou legislativu EU a pomohla tak snížit počty migrantů, kteří na cestě do Unie přicházejí o život.

Poslanci budou diskutovat i o pokroku jednání hlav států a vlád EU v dalších otázkách. Jde zejména o prohloubení hospodářské a měnové unie, příští dlouhodobý rozpočet EU, jednání o brexitu a spolupráci členských států v oblasti bezpečnosti a obrany.

 

Budoucnost EU: Rozprava s polským premiérem Morawieckim

Předseda vlády Polské republiky Mateusz Morawiecki se ve středu ráno v 9:00 hod. jako osmý lídr členského státu EU zapojí do diskuze s poslanci o budoucnosti Unie. Rozpravy se zúčastní i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Mateusz Morawiecki, člen konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), stojí v čele polské vlády od 9. ledna 2018. Polský premiér zavítá do Evropského parlamentu, aby se s poslanci jako osmý lídr státu podělil o svou vizi reformy fungování Unie. Série rozprav o budoucnosti EU mezi hlavami států a vlád EU na jedné straně a poslanci EP na straně druhé odstartovala v lednu 2018 a bude pokračovat až do příštích evropských voleb.

Rozprav o budoucnosti EU se dosud zúčastnily tyto hlavy států a vlád: irský premiér Leo Varadkar - dne 17. ledna, chorvatský premiér Andrej Plenković - dne 6. února, portugalský premiér António Costa - dne 14. března, francouzský prezident Emmanuel Macron - dne 7. dubna, belgický premiér Charles Michel - dne 3. května, lucemburský premiér Xavier Bettel - dne 30. května, nizozemský premiér Mark Rutte - dne 13. června.

Dalším lídrem EU, který se zapojí do diskuze s poslanci o budoucnosti Unie, bude předseda řecké vlády Alexis Tsipras. Do Evropského parlamentu zavítá během zářijového plenárního zasedání ve Štrasburku.

 

Zřízení prvního fondu na financování evropského obranného průmyslu

Poslanci budou v pondělí diskutovat a v úterý hlasovat o zřízení prvního programu EU, který by měl podpořit inovace v evropském obranném průmyslu.

Program rozvoje evropského obranného průmyslu (EDIDP) by měl s rozpočtem 500 milionů eur na období 2019-2020 pomoci financovat vývoj nových a modernizaci stávajících obranných nástrojů a technologií a přispět tak ke zvýšení nezávislosti EU, zefektivnění vynakládání prostředků jednotlivých členských států a podpoře inovací v tomto sektoru.

Evropská unie bude prostřednictvím EDIDP spolufinancovat projekty konsorcií tvořených minimálně třemi veřejnými nebo soukromými podniky z minimálně tří různých členských států.

Získání kontraktu bude podmíněno prokázáním příspěvku navrhovaného projektu k dosahování prvotřídní kvality a k podpoře inovací a konkurenceschopnosti. Na projekty určené pro malé a střední podniky (MSP) a společnosti se střední tržní kapitalizací (tzv. Mid-caps, tedy podniky, které již nespadají do kategorie MSP, zároveň však nemají více než tři tisíce zaměstnanců) a na aktivity související se Stálou strukturovanou spoluprací (PESCO) se bude vztahovat vyšší spolufinancování ze strany EU.

Nařízení vstoupí v platnost po schválení Evropským parlamentem a Radou (ministrů) EU a následném zveřejnění v Úředním věstníku EU. První projekty v oblasti obranných schopností by měly být financovány v roce 2019.

 

Bezpečnost vnějších hranic: Nový systém kontroly zahraničních bezvízových cestujících

Občané třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost EU, budou před vycestováním do Unie muset požádat o autorizaci vstupu. Tahle povinnost jim vznikne na základě nových předpisů, o kterých budou poslanci diskutovat ve středu a hlasovat ve čtvrtek. Cestujícím, kteří by mohli představovat bezpečnostní či epidemiologické riziko, případně u kterých hrozí nelegální imigrace, bude vstup zamítnut.

Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), na jehož podmínkách zřízení a fungování se již parlamentní vyjednavači dohodli se zástupci Rady (ministrů) EU, by měl být plně funkční v roce 2021. ETIAS budou využívat občané více než šedesáti zemí a území, na které se nevztahuje vízová povinnost EU.

Povolení ke vstupu bude stát sedm eur a bude platné po dobu tří let. Drtivá většina cestujících získá autorizaci krátce po vyplnění elektronického formuláře, a to okamžitě po ověření jejich údajů v relevantních databázích.

 

Balíček opatření v oblasti mobility: Novelizace pravidel pro silniční nákladní dopravu v EU

Poslanci budou ve středu hlasovat o jednací pozici EP k navrhované novelizaci předpisů vztahujících se na silniční nákladní dopravu, které kromě jiného upravují vysílání a dobu odpočinku řidičů. Nová legislativa by měla zajistit spravedlivější konkurenci a zabránit nezákonným praktikám.

Středeční hlasování se kromě změn v oblasti vysílání řidičů nákladní dopravy a jejich odpočinku týká i důslednějšího vynucování pravidel souvisejících například se schránkovými firmami či kabotáží - tedy přepravou v rámci členského státu zabezpečovanou dopravcem z jiné země EU.

Parlament bude ve středu hlasovat o své jednací pozici před negociacemi s Radou (ministrů) EU, které by měly vést k dohodě na konečném znění nových právních předpisů zaměřených na zlepšení pracovních podmínek řidičů a k zajištění spravedlivější konkurence dopravců v celé EU.

 

Autorské právo: Možné hlasování o jednacím mandátu EP

Záměr Výboru pro právní záležitosti zahájit jednání s Radou (ministrů) EU o konečném znění legislativy upravující předpisy EU v oblasti autorského práva bude v pondělí oficiálně tlumočen plénu EP. Poslanci mohou proti tomuto rozhodnutí vznést námitku a požádat, aby o jednacím mandátu EP rozhodla celá sněmovna.

V souladu s článkem 69c Jednacího řádu EP bude rozhodnutí Výboru EP pro právní záležitosti (JURI) o zahájení jednání s ministry členských států, jejichž cílem je dosáhnout dohody na textu směrnice o autorském právu, oznámeno na začátku červencové plenární schůze - tedy v pondělí krátce po 17:00 hod. Pokud do půlnoci z úterý na středu nebude jménem alespoň desetiny všech poslanců podaná žádost, aby o rozhodnutí výboru hlasovalo plénum EP, výbor získá zmocnění k jednáním s Radou.

Pokud alespoň 76 poslanců vznese v daném termínu námitku, o osudu jednacího mandátu EP rozhodne ve čtvrtek plénum. Parlament by v takovém případě hlasoval pouze o potvrzení nebo zamítnutí jednacího mandátu z dílny výboru JURI. V případě jeho potvrzení bude výbor zmocněn jednat s Radou, v případě jeho zamítnutí bude o znění mandátu hlasovat plénum v září.

 

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 29.6.2018

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]