Newsletter: Plenární zasedání EP 18. - 21. května 2015 ve Štrasburku

Na svém plenárním zasedání ve dnech 18. - 21. května prodiskutují poslanci Evropského parlamentu mimo jiné tato témata: 

Rozprava o Evropském programu pro migraci 2015 - 2020

Poslanci budou ve středu od 9:00 diskutovat s místopředsedou Komise Fransem Timmermansem a zástupci Rady o Evropském programu pro migraci, jehož návrh byl představen Komisí dne 13. května. Program je postaven na čtyřech pilířích: silnější společné azylové politice – včetně systému přesídlovaní a přemísťování v rámci EU v případě stavu nouze -, boji proti obchodování s lidmi a prevenci nelegální migrace, ochraně vnějších hranic Unie a nové politiky v oblasti legální migrace. 

Praní špinavých peněz: přísnější pravidla v boji s daňovými úniky a financováním terorismu

Jména konečných vlastníků podniků budou uváděna v centrálních registrech členských států EU, které budou přístupné vnitrostátním orgánům i veřejnosti. Vyplývá to z dohody mezi vyjednavači Parlamentu a Rady, o jejímž textu budou poslanci hlasovat ve středu. Nová směrnice by měla pomoci v boji proti praní špinavých peněz, daňovým trestným činům a financování terorismu. Parlament bude hlasovat také o nových pravidlech umožňujících jednodušší vystopování finančních transakcí.  

Rozprava o situaci v Maďarsku

Poslanci budou v úterý od 15:00 diskutovat s místopředsedou Komise Fransem Timmermansem o situaci v Maďarsku v souvislosti s prohlášeními premiéra Viktora Orbána o možném znovuzavedení trestu smrti v zemi a veřejnou konzultací o migraci, kterou spustila maďarská vláda. 

Zamezit obchodu s “krvavými” nerosty: rozprava a hlasování

Poslanci budou v úterý diskutovat a ve středu hlasovat o legislativním návrhu, který by měl pomoci zamezit příjmům ozbrojených skupin z prodeje cínu, tantalu a wolframu, jakož i jejich rud a zlata. Předkládaný text, který již schválil výbor EP pro mezinárodní obchod, předpokládá povinnou certifikaci tavíren a rafinérií a dobrovolnou certifikaci pro operátory, kteří kupují, zpracovávají a využívají tyto nerosty a kovy při výrobě mobilních telefonů, praček, chladniček a dalších spotřebičů.  

Rozprava o navrhované strategii jednotného digitálního trhu

Nová strategie EU v oblasti jednotného digitálního trhu, kterou dne 6. května představila Evropská komise, bude předmětem úterní dopolední plenární rozpravy. Strategii, která sestává z 16 iniciativ, včetně návrhů v oblasti elektronického obchodu, geografického blokování, telekomunikací či autorského práva, představí místopředseda Komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip.  

Bezpečnější zdravotnictví v Evropě: poslanci navrhnou změny

Parlament bude v pondělí diskutovat a v úterý hlasovat o usnesení, ve kterém poslanci představí návrhy na zlepšení bezpečnosti pacientů a opatření na boj proti zvyšující se odolnosti vůči antibiotikům. Poslanci také vyjádří znepokojení nad infekcemi ve zdravotnických zařízeních, které podle dostupných údajů postihují 8 – 12 % hospitalizovaných pacientů v EU.  

Falšované cigarety: poslanci budou diskutovat o budoucnosti dohod EU s tabákovými společnostmi

Měla by EU odstoupit od dohod proti falšování cigaret se čtveřicí významných tabákových společností? Podle některých poslanců EP tyto dohody ztratily na smyslu v důsledku přijetí nové směrnice o tabákových výrobcích, která zavedla lepší nástroje pro sledování cigaret. Plénum Parlamentu bude o této otázce diskutovat v pondělí po prohlášení Komise. První z dohod s tabákovými společnostmi vyprší v červenci 2016.  

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 17.5.2015

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]