Newsletter: Hlavní události zářijového plenárního zasedání

Uplynulé plenárce dominovala debata o stavu Evropské unie s předsedou Komise Jeanem-Claudem Junckerem. Parlament také poctil svou návštěvou dalajlama, který se setkal s předsedou Schulzem a diskutoval se členy zahraničního výboru. Jedním z usnesení tohoto týdne se poslanci například postavili za rozhodnutí Komise, aby firma Apple doplatila Irsku 13 miliard eur na daních.


Populismus, nezaměstnanost a sociální nespravedlnost patří mezi hlavní problémy, se kterými se Evropská unie musí vypořádat, prohlásil ve svém bilančním projevu o stavu Unie (SOTEU) Jean-Claude Juncker. Lídři politických skupin se během následující rozpravy vyjadřovali hlavně k migraci a uprchlické krizi, brexitu a boji proti terorismu. Reakce poslanců na plány předsedy Komise a jejich vlastní vize budoucí EU najdete v reportáži Storify.

Den před debatou SOTEU jsme na parlamentním Facebooku dělali naživo rozhovor s předsedou Parlamentu Martinem Schulzem. Při té příležitosti prohlásil, že EU by se měla hlavně zaměřit na spravedlivé zdanění nadnárodních firem a na boj proti nezaměstnanosti mladých Evropanů.

Kontroverzní reformy polského ústavního soudu byly předmětem debaty úterního odpoledne a následující den poslanci přijali usnesení, ve kterém apelují na polskou vládu, aby do tří měsíců vyřešila ústavní krizi a našla kompromis v souladu s doporučeními Evropské komise.


Tibetský duchovní vůdce dalajlama zavítal do Parlamentu ve čtvrtek. Setkal se s předsedou Schulzem a s poslanci zahraničního výboru. Ve svém poselství vyjádřil obdiv k duchovnímu základu Evropské unie, protože směřuje k tomu, aby nacházela společný prospěch pro všechny.

Evropská komise nedávno rozhodla, že firma Apple by měla Irsku doplatit až 13 miliard eur na daních. Komisařka Margrethe Vestager dostala od pléna Parlamentu širokou podporu svého přístupu k této cause.

Výbor pro vyšetřování emisních podvodů v automobilovém průmyslu potřebuje ke své práci další informace, varují poslanci v usnesení z úterka. Jeden z autorů zprávy, nizozemský liberál Gerben-Jan Gebrany, obviňuje členské státy, že nemají velkou vůli na vyšetřování spolupracovat. Zodpovědný výbor EMIS vstupuje nyní do druhé poloviny svého ročního mandátu a finální zprávu vydá na jaře 2017.

Ve středu poslanci schválili dohodu, která umožňuje bezcelní dovoz zboží do EU z Namibie, Mosambiku, Botswany, Svazijska a Lesotha a také usnadňuje přístup na naše trhy pro zboží z Jihoafrické republiky.

Plénum zamítlo návrh legislativy na ochranu retailových investorů. Poslanci ho považují ze nesprávný a zavádějící a mají dokonce obavy, že by investorům mohl spíše uškodit. Návrh se tím pádem vrací Evropské komisi k přepracování.

Poslanci podpořili nominaci nového britského kandidáta na komisaře, sira Juliana Kinga, který by měl mít na starost bezpečnostní unii. Předchozí komisař nominovaný Velkou Británií, lord Jonathan Hill, odstoupil v reakci na to, že se Britové v červnovém referendu rozhodli vystoupit z EU.

Belgii a Francii hrozí, že budou zavřeny tamní velké továrny firem Caterpillar a Alstom. Poslanci to považují za příznak neduživosti evropského průmyslu a vyjádřili politování nad tím, že průmyslová politika EU postrádá dlouhodobou vizi.

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 16.9.2016

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 12.- 15. listopadu 2018 ve Štrasburku 11.11.2018

Ve dnech 12. - 15. listopadu 2018 proběhne ve Štrasburku plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně se budou mimo jiné věnovat těmto tématům:  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 22.- 25. října 2018 ve Štrasburku 22.10.2018

Hlasování o zákazu jednorázových plastů ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku 1. - 4. října 2018 1.10.2018

Ve dnech 1. - 4. října 2018 budou poslankyně a poslanci Evropského parlamentu jednat ve Štrasburku. Na programu plenárního zasedání mají mimo jiné tato témata: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Ve Štrasburku dnes začíná další plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně budou mimo jiné hlasovat o zprávě věnované dvojí kvalitě na vnitřním trhu, jejíž zpravodajkou je Olga Sehnalová.  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu, které dnes začíná ve Štrasburku, budou poslanci a poslankyně mimo jiné hlasovat o zprávě Olgy Sehnalové věnované dvojí kvalitě výrobků na vnitřním trhu EU. Podívejte se, jaká další témata bude mít Parlament na programu: ...

Jak to vidím já
Debaty o D1 mají být hlavně o způsobu, jakým se opravuje ...

Z Kroměříže do Štrasburku je cesta dlouhá a když ji člověk absolvuje každý měsíc tam a zpátky nemůže si nevšimnout rozdílů mezi jízdou po dálnici doma a v sousedním Německu. Třeba v tom, jaké je tempo oprav. Rozdílů si všímám hlavně u právě opravovaných úseků. Jednak mám dojem, že každý metr uzavírky tam prostě sedí a není tam ani o metr uzavřené dálnice navíc. Když ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Mezinárodní konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR

19.11.2018 |

Spotřebitelské vzdělávání od nejútlejšího věku je jednou z důležitých podmínek k tomu, aby ve společnosti byli vzdělaní a informovaní spotřebitelé, kteří jsou poučení o svých právech a nebojí se jich využívat. To, jak informovanost ... pokračování

Naše videa
Litevské dny Olgy Sehnalové

11.11.2013 | Jaké byly Litevské dny? Podívejte se na naše video z průběhu akce
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]