Newsletter - Plenární zasedání EP 18. - 21. listopadu 2013 ve Štrasburku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 18. - 21. listopadu 2013 projednal následující témata:

Zahájení zasedání: minuta ticha za oběti tajfunu Haiyan

Předseda Schulz v úvodu zasedání vyhlásil minutu ticha za oběti tajfunu Haiyan, který 8. listopadu zpustošil rozsáhlé oblasti Filipín, vedl k úmrtí více než 2.500 osob a na 660.000 jich připravil o střechu nad hlavou. Martin Schulz vyzval mezinárodní společenství, aby poskytlo mimořádnou humanitární pomoc a dlouhodobou podporu pro obnovu země.

Evropský parlament schválil dlouhodobý rozpočet EU (VFR) pro období 2014 - 2020

Po měsících složitých jednání podpořil Evropský parlament v úterý dlouhodobý rozpočet EU pro období 2014 - 2020. Všechny podmínky, které Parlament stanovil ve svém červencovém usnesení, které následovalo politické dohodě na nejvyšší úrovni mezi Parlamentem, irským předsednictvím a Komisí, byly splněny. Celkový rozpočet na příštích sedm let činí 960 miliard EUR v závazcích a 908 v platbách (v cenách roku 2011).

ERASMUS+ umožní více než 4 milionům mladých vzdělávat se či studovat v jiné zemi EU

Parlament v úterý schválil nový program Erasmus+, který bude financovat příspěvky studentům, pedagogům, školitelům a učňům na studium v EU. O příspěvky se také budou moci hlásit mladí lídři, dobrovolníci, sportovci a ženy. Nový nástroj na garanci půjček umožní rovněž studentům magisterských programů získat lacinější půjčky na studium v zahraničí.

Držitelka Sacharovovy ceny Malalaj Júsufzai: je tu chudoba, nedostatek svobody, strach a terorismus, ale je tu i naděje

Šestnáctiletá Pákistánka Malalaj Júsufzai během převzetí letošní Sacharovovy ceny 20. listopadu v Evropském parlamentu ve Štrasburku zapáleně obhajovala větší možnosti vzdělávání. Malalaj Júsufzai, která ocenění získala za svůj boj za vzdělávání dívek navzdory násilným hrozbám Tálibánu, řekla: „je tu chudoba, nedostatek svobody, strach a terorismus, ale je tu i naděje, protože všichni tady společně jsme sjednoceni na pomoc těmto dětem, abychom mluvili jejich jménem a něco pro ně udělali.“

Zemědělská politika EU 2014 - 2020: EP posvětil zelenější a spravedlivější SZP

Parlament ve středu schválil dohodu s Radou o pětici legislativních aktů, které reformují zemědělskou politiku EU. Společná zemědělská politika (SZP) bude klást po roce 2013 větší důraz na ochranu životního prostředí, zajistí spravedlivější rozdělení fondů EU a pomůže zemědělcům lépe se vyrovnat s problémy na trhu.

EP schválil novou politiku soudržnosti: 325 miliard EUR do evropských regionů

Parlament ve středu schválil klíčová pravidla a nařízení pro realizaci politiky soudržnosti EU pro období 2014 - 2020. Kompromis, kterého se poslancům podařilo docílit po více než roce tvrdých jednání s Radou, díky Parlamentu umožní přísun významných investic do rozvoje regionů EU na základě spravedlivějších podmínek. Poslanci také omezili administrativní zátěž týkající se žádostí o dotace, které jsou v době hospodářské krize tolik potřebné.

40 % křesel ve správních radách podniků ženám

Společnosti, které jsou v EU kotované na burzách, by dle Evropského parlamentu měly zavést transparentní výběrová řízení, na základě kterých by do roku 2020 měly alespoň 40 % nevýkonných členů jejich správních či dozorčích rad tvořit ženy. Poslanci ve svém návrhu v prvním čtení navrhují, aby společnosti, které zavedení těchto postupů nedostojí, čelily sankcím. V roce 2013 tvořil podíl žen mezi nevýkonnými členy správních a dozorčích rad největších firem v EU pouze 17,6 %.

Parlament schválil rozpočet EU pro rok 2014 a napravil schodky z roku 2013

Evropský parlament ve středu schválil rozpočet EU pro rok 2014. Tento rozpočet je výsledkem dohody z jednání s Radou z minulého týdne. Platby na rok 2014 byly oproti původní pozici Rady navýšeny o 500 milionů EUR na celkových 135,5 miliard EUR. Úroveň závazků byla stanovena na 142,6 miliard EUR, což je v souladu s návrhem rozpočtu, který předložila Komise.

Poslanci vyzývají ke změně smluv, která by Parlamentu umožnila rozhodnout o svém sídle

Evropský parlament by měl mít právo rozhodovat o tom, kde a kdy zasedá, uvádí se ve středu schváleném usnesení. Parlament se zavazuje, že bude iniciovat postup revize smluv s cílem navrhnout změny nezbytné pro to, aby mohl Parlament sám, a nikoli jednomyslně členské státy, rozhodovat o umístění svého sídla a o své vnitřní organizaci. Parlament by dle poslanců byl "účinnější, nákladově efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí, pokud by působil na jediném místě”.

Nový život pro program pro životní prostředí a klima LIFE : rozhovor se zpravodajkou Juttou Haug

V oblasti životního prostředí a klimatu má EU sice řadu právních předpisů, jak ale zajistit, aby fungovaly v praxi? Nový program LIFE pro opatření v oblasti životního prostředí a klimatu má s rozpočtem 3,46 miliardy eur na léta 2014-2020 pomoci členským zemím se zaváděním unijních pravidel. 846 milionů je určeno na podprogram pro opatření v oblasti klimatu. Evropský parlament o programu LIFE hlasoval 21. listopadu. Na podrobnosti jsme se zeptali německé sociální demokratky Jutty Haug.

Zdroj: Informační kancelář Evropského parlamentu

Datum: 21.11.2013

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]