Newsletter - Plenární zasedání EP 10. - 13. prosince 2012 ve Štrasburku

Sacharovova cena za rok 2012 bude udělena ve středu
Pětice zástupců dvou íránských aktivistů za lidská práva, právničky Nasrín Sotúde a režiséra Džafara Panahího, převezme ve středu z rukou předsedy EP Martina Schulze Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2012. Samotní laureáti se ceremonie nezúčastní, jelikož nemohou opustit Írán.

Hlasování o rozpočtu 2012/2013 Rozpočtový výbor bude v pondělí vpodvečer hlasovat o opravném rozpočtu pro rok 2012 ve výši 6miliard EUR, rozpočtu pro rok 2013 (132,8 miliard EUR v platbách a 150,9 miliard EUR v závazcích) a trojici usnesení týkajících se plateb. Plenární hlasování je plánováno na středu.

Příprava Evropské rady Plány na budoucí hospodářskou a měnovou unii budou v centru pozornosti příští Evropské rady, která se sejde 13. a 14. prosince. Ve středu poslanci v rámci rozpravy představí své priority před summitem, na kterém by se také mělo diskutovat o jednotném mechanismu dohledu a dalších klíčových legislativních návrzích týkajících se bankovního systému.

Nobelova cena: "Váš mír, Vaše cena" Ve středu 12.prosince v 9:00 se Evropský parlament stane místem symbolického předání Nobelovy ceny za mír jejím držitelům, občanům EU. Slavnostní ceremonie proběhne v jednacím sále Evropského parlamentu za přítomnosti předsedy EP Martina Schulze a předsedy Komise José Manuela Barrosa.

Evropský patent: poslední dějství? EU by se po třicetiletém snažení mohla konečně dočkat jednotného patentového systému, podpoří-li Parlament v úterním hlasování kompromis navrhovaný předsednictvím Rady. Evropský patent by dle tohoto návrhu stál 980 EUR, zatímco cena patentu v USA je 1,850 EUR.

Efektivnější provoz letišť, ne však na úkor pozemního personálu Parlament bude ve středu hlasovat o pravidlech, jejichž cílem je efektivnější využívání vzletových a přistávacích provozních intervalů, ochrana místních obyvatel před hlukem z letadel a posílení konkurence v oblasti poskytování služeb pozemní obsluhy. Poslanci jsou rozděleni v otázce další liberalizace služeb pozemní obsluhy, což by mohlo vést k zamítnutí této části legislativního balíčku.

Ochrana zvířat během přepravy Návrhy na zlepšení dopravních podmínek pro zvířata určená k porážce, včetně osmihodinového limitu pro přepravu zvířat na jatka, budou projednávány v úterý. Ve středu bude Parlament hlasovat o nelegislativním usnesení na toto téma.

Práva přistěhovalců a práva menšin: poslanci upozorňují na jejich porušování Parlament v úterní rozpravě a čtvrtečním hlasování upozorní na porušování práv přistěhovalců, národnostních menšin, LGBT osob a dalších. Poslanci budou naléhat na členské státy a Komisi, aby zvýšily úsilí o plné respektování základních práv v Evropě.

Posílit digitální ekonomiku za účelem posílení konkurenceschopnost EU Nedostatečná digitální infrastruktura a mezery a rozdíly v právních předpisech mezi členskými státy EU týkající se obchodování on-line, ochrany spotřebitelů, DPH nebo platebních transakcí brání společnostem a občanům EU v plném využívání výhod jednotného digitálního trhu. Jsou také zodpovědné za zaostávání EU v globální konkurenceschopnosti, uvádí se v nezávazném usnesení výboru pro vnitřní trh, o kterém bude plénum hlasovat v úterý.

Boj proti odolnosti vůči antimikrobiálním lékům Masivní užívání antimikrobiálních léků, zejména u zvířat, vůči nim zvyšuje odolnost a snižuje tak jejich účinnost i u člověka. Rostoucí odolnost může dokonce způsobit návrat k době, kdy se ještě neužívala antibiotika, uvádí Světová zdravotnická organizace. Poslanci budou o doporučeních, jak by měla EU tento problém řešit, diskutovat v pondělí a hlasovat v úterý.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 9.12.2012

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]