Newsletter - Plenární zasedání EP 10. - 13. prosince 2012 ve Štrasburku

Sacharovova cena za rok 2012 bude udělena ve středu
Pětice zástupců dvou íránských aktivistů za lidská práva, právničky Nasrín Sotúde a režiséra Džafara Panahího, převezme ve středu z rukou předsedy EP Martina Schulze Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2012. Samotní laureáti se ceremonie nezúčastní, jelikož nemohou opustit Írán.

Hlasování o rozpočtu 2012/2013 Rozpočtový výbor bude v pondělí vpodvečer hlasovat o opravném rozpočtu pro rok 2012 ve výši 6miliard EUR, rozpočtu pro rok 2013 (132,8 miliard EUR v platbách a 150,9 miliard EUR v závazcích) a trojici usnesení týkajících se plateb. Plenární hlasování je plánováno na středu.

Příprava Evropské rady Plány na budoucí hospodářskou a měnovou unii budou v centru pozornosti příští Evropské rady, která se sejde 13. a 14. prosince. Ve středu poslanci v rámci rozpravy představí své priority před summitem, na kterém by se také mělo diskutovat o jednotném mechanismu dohledu a dalších klíčových legislativních návrzích týkajících se bankovního systému.

Nobelova cena: "Váš mír, Vaše cena" Ve středu 12.prosince v 9:00 se Evropský parlament stane místem symbolického předání Nobelovy ceny za mír jejím držitelům, občanům EU. Slavnostní ceremonie proběhne v jednacím sále Evropského parlamentu za přítomnosti předsedy EP Martina Schulze a předsedy Komise José Manuela Barrosa.

Evropský patent: poslední dějství? EU by se po třicetiletém snažení mohla konečně dočkat jednotného patentového systému, podpoří-li Parlament v úterním hlasování kompromis navrhovaný předsednictvím Rady. Evropský patent by dle tohoto návrhu stál 980 EUR, zatímco cena patentu v USA je 1,850 EUR.

Efektivnější provoz letišť, ne však na úkor pozemního personálu Parlament bude ve středu hlasovat o pravidlech, jejichž cílem je efektivnější využívání vzletových a přistávacích provozních intervalů, ochrana místních obyvatel před hlukem z letadel a posílení konkurence v oblasti poskytování služeb pozemní obsluhy. Poslanci jsou rozděleni v otázce další liberalizace služeb pozemní obsluhy, což by mohlo vést k zamítnutí této části legislativního balíčku.

Ochrana zvířat během přepravy Návrhy na zlepšení dopravních podmínek pro zvířata určená k porážce, včetně osmihodinového limitu pro přepravu zvířat na jatka, budou projednávány v úterý. Ve středu bude Parlament hlasovat o nelegislativním usnesení na toto téma.

Práva přistěhovalců a práva menšin: poslanci upozorňují na jejich porušování Parlament v úterní rozpravě a čtvrtečním hlasování upozorní na porušování práv přistěhovalců, národnostních menšin, LGBT osob a dalších. Poslanci budou naléhat na členské státy a Komisi, aby zvýšily úsilí o plné respektování základních práv v Evropě.

Posílit digitální ekonomiku za účelem posílení konkurenceschopnost EU Nedostatečná digitální infrastruktura a mezery a rozdíly v právních předpisech mezi členskými státy EU týkající se obchodování on-line, ochrany spotřebitelů, DPH nebo platebních transakcí brání společnostem a občanům EU v plném využívání výhod jednotného digitálního trhu. Jsou také zodpovědné za zaostávání EU v globální konkurenceschopnosti, uvádí se v nezávazném usnesení výboru pro vnitřní trh, o kterém bude plénum hlasovat v úterý.

Boj proti odolnosti vůči antimikrobiálním lékům Masivní užívání antimikrobiálních léků, zejména u zvířat, vůči nim zvyšuje odolnost a snižuje tak jejich účinnost i u člověka. Rostoucí odolnost může dokonce způsobit návrat k době, kdy se ještě neužívala antibiotika, uvádí Světová zdravotnická organizace. Poslanci budou o doporučeních, jak by měla EU tento problém řešit, diskutovat v pondělí a hlasovat v úterý.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 9.12.2012

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]