Hlavní události říjnového plenárního zasedání: ratifikace dohody o klimatu, situace v Sýrii, InterRail jízdenka k osmnáctinám

Hlavní zprávou z uplynulého plenárního zasedání byl souhlas Parlamentu s unijní ratifikací Pařížské dohody o klimatu, která byla dojednána během loňské konference COP21. Díky tomu bude moci vstoupit celosvětově v platnost. Parlament dále podpořil zákaz vývozu z EU pro výrobky, které lze použít k mučení nebo trestu smrti, a také návrh pomoci pro propouštěné pracovníky. Hovořilo se též o síťové jízdence InterRail a nápadech jak ji zpřístupnit mladým lidem a podpořit je v poznávání Evropy.

Evropský parlament v úterý v historickém hlasování odsouhlasil unijní ratifikaci pařížské dohody o klimatu a umožnil tak, aby začátkem listopadu vstoupila celosvětově v platnost. Hlasování proběhlo za přítomnosti generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a francouzské ministryně Ségolene Royal, která předsedala konferenci COP21, kde byla dohoda přijata. Předseda Parlamentu Martin Schulz ihned po hlasování podepsal právní dokument umožňující ratifikaci této první celosvětově závazné dohody proti změnám klimatu.

EU nesmí vyvážet výrobky, které lze použít k mučení nebo provádění trestu smrti a nesmí umožnit ani jejich tranzit. Vyplývá to z novely EU pravidel, kterou plénum přijalo v úterý.

Ve středu poslanci diskutovali o zhoršující se situaci v Sýrii: Poté, co selhalo příměří zprostředkované Ruskem a USA, se začalo znovu stupňovat násilí hlavně v Aleppu. Mnozí poslanci obviňují Moskvu, jiní vyzývají EU, aby se více zasadila o mír. Ve čtvrtek plénum odhlasovalo usnesení, ve kterém naléhá na Rusko a prezidenta Assada, aby zastavili ostřelování civilistů.

Poslanci by si přáli zpřísnění kodexu chování eurokomisařů, aby se zabránilo střetu zájmů během i po skončení jejich mandátu v evropské exekutivě. Nedávno vyvolaly pohoršení mediální obvinění bývalé komisařky Neelie Kroes i předsedy Komise José Manuelu Barrosovi.

Během tohoto týdne se diskutovalo o uprchlickém táboře přezdívaném Džungle u francouzského města Calais. Podle poslanců je tamní situace neúnosná a to nejen pro místní obyvatele, ale i pro řidiče kamionů projíždějící tudy do Anglie i pro samotné uprchlíky, kteří v táboře bydlí a chtějí jít za svou nadějí lepší budoucnosti na druhé straně Lamanšského průlivu.

Na program pléna se dostalo i téma potratů a umělého oplodnění v souvislosti s navrhovaným zpřísněním relevantní legislativy v Polsku. Mnozí poslanci se ohradili proti navrhovaným omezením.

Poslanci by si přáli, aby každý mladý Evropan dostal ke svým osmnáctým narozeninám jízdenku InterRail zdarma. Odůvodňují to tím, že jim to umožní poznávat jiné země a kultury, čímž se podpoří vzájemné porozumění. Komise přislíbila, že s nápadem bude pracovat a zjistí, zda jsou tyto plány realizovatelné.

Evropská unie poskytuje finanční prostředky na zmírnění dopadů krizí různého druhu. Poslanci tentokrát odsouhlasili pomoc pro propuštěné pracovníky firem Microsoft-Lumia a Ericsson, které zavřely své továrny ve Finsku a Švédsku. Pomoci se dočkají i oblasti v Řecku, které v roce 2015 zasáhlo silné zemětřesení.

V reakci na oznámení firem Caterpillar a Alstom, že v Belgii a Francii plánují zavřít své výrobny, se na agendu pléna dostaly i otázky masového propouštění a ochrany zaměstnanců. Podle poslanců bude třeba novelizovat stávající pravidla.

Jednalo se též o hospodářské situaci v Řecku a o tom, jak se ji vláda snaží zlepšit. Názory poslanců se zde lišily, jedni požadují další reformy, jiní spíše hovořili o jejich hospodářských a sociálních dopadech. Debaty se zúčastnil i komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Výsledky nedělního referenda, ve kterém občané Kolumbie odmítli mírovou dohodu mezi vládou a rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), je zklamáním. Neohrozí však mírový proces, který je podle většiny poslanců nezvratný. Vyplývá to ze středeční plenární rozpravy. Zákonodárci vyzvali EU, aby nadále podporovala mírové úsilí v zemi. Zdůraznili také, že FARC by neměly být znovu zařazeny na unijní seznam teroristů.

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 7.10.2016

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 12.- 15. listopadu 2018 ve Štrasburku 11.11.2018

Ve dnech 12. - 15. listopadu 2018 proběhne ve Štrasburku plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně se budou mimo jiné věnovat těmto tématům:  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 22.- 25. října 2018 ve Štrasburku 22.10.2018

Hlasování o zákazu jednorázových plastů ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku 1. - 4. října 2018 1.10.2018

Ve dnech 1. - 4. října 2018 budou poslankyně a poslanci Evropského parlamentu jednat ve Štrasburku. Na programu plenárního zasedání mají mimo jiné tato témata: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Ve Štrasburku dnes začíná další plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci a poslankyně budou mimo jiné hlasovat o zprávě věnované dvojí kvalitě na vnitřním trhu, jejíž zpravodajkou je Olga Sehnalová.  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. září 2018 ve Štrasburku 10.9.2018

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu, které dnes začíná ve Štrasburku, budou poslanci a poslankyně mimo jiné hlasovat o zprávě Olgy Sehnalové věnované dvojí kvalitě výrobků na vnitřním trhu EU. Podívejte se, jaká další témata bude mít Parlament na programu: ...

Jak to vidím já
Olga Sehnalová k debatě Evropského parlamentu Střet ...

...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropská karta lidí s postižením je realitou již v osmi státech, její přínosy zhodnotila konference v Evropském parlamentu

28.11.2018 |

Pokud máte nějakou formu postižení, Vaše průkazka osoby se zdravotním postižením Vám umožní využít například slevu na jízdné nebo levnější vstupenku na zámek. Co se ale stane, pokud chcete cestovat do jiného státu Evropské ... pokračování

Naše videa
Olga Sehnalová k genderové problematice

26.3.2015 | Videomessage poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové k veřejné debatě "Genderové kvóty: ano, či ne?"
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]