Výběr nejzajímavějších témat projednávaných Evropským parlamentem

Ve Štrasburku ve dnech 13. - 16. prosince 2010 zasedá Evropský parlament. Z projednávaných témat vybíráme v následující řádcích ta nejpodstatnější.

Občanská iniciativa neboli milion občanů bude mít právo navrhnout evropský zákon
Schválí-li tento týden poslanci dohodu o tzv. občanské iniciativně, budou mít evropští občané možnost vyzvat Evropskou komisi, aby vypracovala nový evropský zákon na určité téma. Mimo jiné přitom ale budou muset zajistit, aby signatáři iniciativy pocházeli z alespoň sedmi různých zemí EU. Parlament se při vyjednání dohody se členskými státy a Komisí snažil odstranit všechny zbytečné překážky a celou proceduru co nejvíce zjednodušit.

Jednání o rozpočtu EU na příští rok jdou do finále: EP o něm bude hlasovat příští středu
Podle rozhodnutí šéfů politický klubů a předsedy Evropského parlamentu budou poslanci o podobě rozpočtu EU na příští rok hlasovat tento týden ve středu. O den dříve by na toto téma měli na plenárním zasedání vést rozpravu.

Přísnější pravidla pro boj proti obchodování s lidmi
Přísnější tresty pro překupníky s lidmi a lepší ochranu a pomoc pro jejich oběti požadují poslanci Evropského parlamentu, kteří budou v úterý 14. prosince schvalovat nový zákon o boji proti obchodování s lidmi. Nová pravidla se budou vztahovat na obchodování s lidmi za účelem pohlavního zneužívání či nucené práce v takových oblastech, jako je například stavebnictví, zemědělství nebo práce v domácnosti.

Celoevropská ochrana pro obětí trestných činů
Ochrana, která byla obětem trestných činů udělena v jednom státě EU, by měla být díky novému evropskému ochrannému příkazu automaticky rozšířena i na další země, do kterých se tyto oběti případně přestěhují. Ve zprávě, kterou bude Evropský parlament schvalovat v úterý 14. prosince, přitom poslanci požadují lepší ochranu nejen pro oběti násilí na základě pohlaví, ale pro oběti všech trestných činů vůbec.

Stálý krizový mechanismus na ochranu eurozóny
Ve středu 15. prosince odpoledne budou europoslanci se zástupci belgického předsednictví a Komise diskutovat o nadcházejícím zasedání Evropské rady (16.–17. prosince). Na mušku by si přitom měli vzít hospodářskou politiku EU, a hlavně návrh, jak vytvořit stálý krizový mechanismus na ochranu stability v eurozóně. Kromě ekonomických otázek by se evropští lídři měli na svém zasedání koncem příštího týdne věnovat také vztahům EU s jejími strategickými partnery.

Guillermo Fariñas: vítěz Sacharovovy ceny za rok 2010
Vítězem Sacharovovy ceny Evropského parlamentu za svobodu myšlení se v letošním roce stal kubánský disident Guillermo Fariñas. Slavnostní předání ceny by se mělo konat ve středu 15. prosince v poledne, avšak za předpokladu, že kubánské úřady Fariñasovi dovolí vycestovat.

Dodržování základních práv v EU
Práva občanů EU jsou stále až příliš často porušována, stojí v letošní zprávě Evropského parlamentu o dodržování lidských práv v EU. Poslanci tedy vyzývají k tomu, aby byla urychleně přijata konkrétní opatření, stanoveny střednědobé strategie, navržena dlouhodobá řešení a zajištěn náležitý dohled ze strany institucí EU.

Diskuze o aféře Wikileaks s předsedou Komise Barrosem
Aféra s tajnými zprávami zveřejňovanými na serveru Wikileaks a otázka kybernetické bezpečnosti se pravděpodobně dostanou i na program příštího plenárního zasedání EP. V rámci pravidelné hodiny interpelací na předsedu Evropské komise budou poslanci od Barrosa v úterý odpoledne mimo jiné požadovat také vyjádření k únikům tajných informací a odhalením, která z nich vyplývají o letech CIA a mimořádném vydávání vězňů.

Afghánistán: EP požaduje radikální změnu strategie EU
Strategii EU vůči Afghánistánu je zapotřebí radikálně změnit, protože navzdory skoro desetileté mezinárodní přítomnosti se bezpečnost i sociálně-hospodářské podmínky v této zemi neustále zhoršují, stojí ve zprávě, o které bude Evropský parlament jednat příští týden ve středu. Hlasování o ní je pak naplánováno na čtvrtek. Tato „úniková strategie“ musí být vypracována ve spolupráci s afghánskou stranou, přičemž k jednání mají být podle poslanců přizváni i zástupci hnutí Taliban.


Datum: 13.12.2010

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]