Výběr nejzajímavějších témat projednávaných Evropským parlamentem

Ve Štrasburku ve dnech 13. - 16. prosince 2010 zasedá Evropský parlament. Z projednávaných témat vybíráme v následující řádcích ta nejpodstatnější.

Občanská iniciativa neboli milion občanů bude mít právo navrhnout evropský zákon
Schválí-li tento týden poslanci dohodu o tzv. občanské iniciativně, budou mít evropští občané možnost vyzvat Evropskou komisi, aby vypracovala nový evropský zákon na určité téma. Mimo jiné přitom ale budou muset zajistit, aby signatáři iniciativy pocházeli z alespoň sedmi různých zemí EU. Parlament se při vyjednání dohody se členskými státy a Komisí snažil odstranit všechny zbytečné překážky a celou proceduru co nejvíce zjednodušit.

Jednání o rozpočtu EU na příští rok jdou do finále: EP o něm bude hlasovat příští středu
Podle rozhodnutí šéfů politický klubů a předsedy Evropského parlamentu budou poslanci o podobě rozpočtu EU na příští rok hlasovat tento týden ve středu. O den dříve by na toto téma měli na plenárním zasedání vést rozpravu.

Přísnější pravidla pro boj proti obchodování s lidmi
Přísnější tresty pro překupníky s lidmi a lepší ochranu a pomoc pro jejich oběti požadují poslanci Evropského parlamentu, kteří budou v úterý 14. prosince schvalovat nový zákon o boji proti obchodování s lidmi. Nová pravidla se budou vztahovat na obchodování s lidmi za účelem pohlavního zneužívání či nucené práce v takových oblastech, jako je například stavebnictví, zemědělství nebo práce v domácnosti.

Celoevropská ochrana pro obětí trestných činů
Ochrana, která byla obětem trestných činů udělena v jednom státě EU, by měla být díky novému evropskému ochrannému příkazu automaticky rozšířena i na další země, do kterých se tyto oběti případně přestěhují. Ve zprávě, kterou bude Evropský parlament schvalovat v úterý 14. prosince, přitom poslanci požadují lepší ochranu nejen pro oběti násilí na základě pohlaví, ale pro oběti všech trestných činů vůbec.

Stálý krizový mechanismus na ochranu eurozóny
Ve středu 15. prosince odpoledne budou europoslanci se zástupci belgického předsednictví a Komise diskutovat o nadcházejícím zasedání Evropské rady (16.–17. prosince). Na mušku by si přitom měli vzít hospodářskou politiku EU, a hlavně návrh, jak vytvořit stálý krizový mechanismus na ochranu stability v eurozóně. Kromě ekonomických otázek by se evropští lídři měli na svém zasedání koncem příštího týdne věnovat také vztahům EU s jejími strategickými partnery.

Guillermo Fariñas: vítěz Sacharovovy ceny za rok 2010
Vítězem Sacharovovy ceny Evropského parlamentu za svobodu myšlení se v letošním roce stal kubánský disident Guillermo Fariñas. Slavnostní předání ceny by se mělo konat ve středu 15. prosince v poledne, avšak za předpokladu, že kubánské úřady Fariñasovi dovolí vycestovat.

Dodržování základních práv v EU
Práva občanů EU jsou stále až příliš často porušována, stojí v letošní zprávě Evropského parlamentu o dodržování lidských práv v EU. Poslanci tedy vyzývají k tomu, aby byla urychleně přijata konkrétní opatření, stanoveny střednědobé strategie, navržena dlouhodobá řešení a zajištěn náležitý dohled ze strany institucí EU.

Diskuze o aféře Wikileaks s předsedou Komise Barrosem
Aféra s tajnými zprávami zveřejňovanými na serveru Wikileaks a otázka kybernetické bezpečnosti se pravděpodobně dostanou i na program příštího plenárního zasedání EP. V rámci pravidelné hodiny interpelací na předsedu Evropské komise budou poslanci od Barrosa v úterý odpoledne mimo jiné požadovat také vyjádření k únikům tajných informací a odhalením, která z nich vyplývají o letech CIA a mimořádném vydávání vězňů.

Afghánistán: EP požaduje radikální změnu strategie EU
Strategii EU vůči Afghánistánu je zapotřebí radikálně změnit, protože navzdory skoro desetileté mezinárodní přítomnosti se bezpečnost i sociálně-hospodářské podmínky v této zemi neustále zhoršují, stojí ve zprávě, o které bude Evropský parlament jednat příští týden ve středu. Hlasování o ní je pak naplánováno na čtvrtek. Tato „úniková strategie“ musí být vypracována ve spolupráci s afghánskou stranou, přičemž k jednání mají být podle poslanců přizváni i zástupci hnutí Taliban.


Datum: 13.12.2010

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]