Volnému pohybu stále leží v cestě překážky

Jedním z největších úspěchů EU a zároveň jedním z práv občana EU je volný pohyb osob. Podle rumunské liberálky Adiny-Ioany Vălean, zpravodajky Parlamentu o občanství EU v roce 2010, zůstává volnému pohybu v cestě stále ještě mnoho překážek. Cesty k jejich překonání jsou navrženy ve zprávě přijaté poslanci 29. března. Například dobrovolný profesní průkaz by mohl zjednodušit a zvýšit mobilitu Evropanů.

Zpráva dále vyzývá členské země, aby odstraňovaly veškeré právní a praktické překážky a aby nevytvářely nové prostřednictvím uplatňování bezdůvodných administrativních postupů. Evropská komise by zase podle poslanců měla zhodnotit politiky volného pohybu v EU.

Práva občana EU Víte, že kromě toho, že jste občany své země, požíváte také práv občana EU? Občanství EU doplňuje vnitrostátní občanství, ale nenahrazuje je. Práva občana EU zahrnují:

právo svobodně se pohybovat a pobývat v EU;

právo volit a být volen ve volbách do Evropského parlamentu a v obecních volbách;

právo na diplomatickou a konzulární ochranu kterékoli země EU;

petiční právo k Evropskému parlamentu, právo obracet se na evropského veřejného ochránce práv.

Mezi další práva občanů EU patří právo obracet se na instituce EU a obdržet od nich odpověď v jednom z úředních jazyků EU, právo na přístup k dokumentům Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady (za určitých podmínek), a právo na rovný přístup k veřejné službě EU.

Smlouvy také zakazují diskriminaci na základě státní příslušnosti.

Praktické problémy Jak už bylo řečeno, jedním z práv občanů EU je obracet se s peticemi na Evropský parlament. A mnozí tohoto práva využívají. Podle zpravodajky se v roce 2010 čtvrtina petic týkala stížností na porušování nebo nezajištění práva na volný pohyb ze stran národních úřadů.

Lidé se setkali například s problémy při získávání různých osobních dokladů, jako jsou povolení k pobytu, cestovní dokumenty, víza. Některé země neudělují sociální dávky, které jsou normálně přenosné z jedné země do druhé. Přeshraniční rozvody a určování opatrovnictví dětí jsou stále velmi drahou a komplikovanou záležitostí. Některé země neuznávají homosexuální svazky. Lidé pracující v cizině se stále ještě setkávají s diskriminací na základě své národnosti, kdy např. domácí zaměstnanci jsou zvýhodňováni před svými kolegy z jiných zemí EU.

Využijte Solvit a Vaši Evropu
Zpráva zdůrazňuje důležitost online sítí pro neformální řešení problémů a posílenou komunikaci ze strany členských zemí. Své problémy se můžete pokusit vyřešit třeba prostřednictvím střediska Solvit nebo pomocí stránek Vaše Evropa.

V rámci on-line sítě SOLVIT členské státy spolupracují při řešení problémů, které vznikají v nesprávným používáním právních předpisů v oblasti vnitřního trhu. SOLVIT se snaží poskytovat řešení ve lhůtě deseti týdnů. SOLVIT centra existují v každé členské zemi EU a své služby poskytují zdarma.

Stránky Vaše Evropa poskytují informace o právech občanů EU a praktické tipy pro pobyt v jiných zemích EU, ať už si tam vyrazíte jenom na výlet, nebo za prací. Pro podniky stránky shromažďují informace o podmínkách pro podnikání v různých zemích EU.

K nápravě problémů s volným pohybem může pomoci i Petiční výbor Evropského parlamentu, který je v kontaktu přímo s národními nebo regionálními úřady v členských zemích a pokouší se s nimi najít rychlá mimosoudní řešení.

Důležitost postavení a práv občana EU ještě zdůrazňuje označení roku 2013 Evropským rokem občanů. Stínovou zpravodajkou k jeho návrhu byla na Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

Zdroj: Evropský parlament

Datum: 12.4.2012

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
Na film Cigán se do Evropského parlamentu přišli podívat komisaři i velvyslanec

10.4.2013 | Záznam z promítán filmu Cigán v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]