Podle údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise, došlo v roce 2014 k zamezení dovozu do EU nebo stažení z trhu v případě takřka 2 500 výrobků – od hraček až po motorová vozidla – které byly nebezpečné pro spotřebitele.
V roce 2014 bylo přijato celkem 2 435 oznámení. Ve srovnání s předchozím rokem jde o 3% nárůst.
Hlavními kategoriemi výrobků, u nichž musela být přijata nápravná opatření, hračky (28 %) a oděvy, textilie a módní výrobky (23 %). Mezi nejčastěji oznamovanými riziky, jež tyto výrobky způsobovaly, bylo nebezpečí úrazu, riziko chemické závadnosti výrobku a riziko udušení.
Zemí původu, která v rámci systému varování zůstává na prvním místě, je Čína. V uplynulém roce se 64 % všech oznámení o nebezpečných výrobcích týkalo zboží pocházejícího z Číny – stejně jako v roce 2013.
Evropská komise již 12 let spolupracuje s členskými státy EU na tom, aby bylo spotřební zboží uváděné na evropské trhy bezpečné. Za tímto účelem využívají systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX).
Olga Sehnalová, která v Evropském parlamentu působí ve výboru pro ochranu spotřebitele a dopravním výboru, ke studii uvádí:
"Bezpečnost výrobků je dlouhodobě zásadní téma politiky ochrany spotřebitele v Evropské unii. Narůstající meziroční počet oznámení nebezpečného zboží podle Komise znamená, že bylo zadrženo více nebezpečných výrobků, a spotřebitelé se tak těší lepší ochraně. Není to ale ve skutečnosti tak, že do Evropy proudí více nebezpečného zboží? Alarmující je dále fakt, že nejproblematičtější kategorií jsou dětské hračky."
Olga Sehnalová dále poukazuje na aktuální zablokování balíčku pro bezpečnost spotřebního zboží, jehož přijetí je Evropským parlamentem, zastupovaným sociálnědemokratickou zpravodajkou, netrpělivě očekáváno.
"Ačkoliv panuje shoda na tom, že výrobky, které mohou způsobit újmu, musí být z trhu staženy co nejrychleji a systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky je velmi užitečný nástroj, členské státy v Radě EU stále blokují přijetí balíčku nových pravidel pro zvýšení bezpečnosti spotřebního zboží a zlepšení dozoru nad těmito výrobky. Nová pravidla přitom mají přinést jednodušší systém oznamování problémů, efektivnější reakci napříč státy a lepší informování koncových spotřebitelů. Věřím, že aktuální čísla pomohou Evropskému parlamentu přesvědčit členské státy i paní komisařku Jourovou a konečně prosadíme tuto důležitou reformu."
Více info zde.
Datum: 23.3.2015
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...