V roce 2014 bylo v celé EU z trhu staženo téměř 2500 různých nebezpečných výrobků

Podle údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise, došlo v roce 2014 k zamezení dovozu do EU nebo stažení z trhu v případě takřka 2 500 výrobků – od hraček až po motorová vozidla – které byly nebezpečné pro spotřebitele.

V roce 2014 bylo přijato celkem 2 435 oznámení. Ve srovnání s předchozím rokem jde o 3% nárůst.

Hlavními kategoriemi výrobků, u nichž musela být přijata nápravná opatření, hračky (28 %) a oděvy, textilie a módní výrobky (23 %). Mezi nejčastěji oznamovanými riziky, jež tyto výrobky způsobovaly, bylo nebezpečí úrazu, riziko chemické závadnosti výrobku a riziko udušení.

Zemí původu, která v rámci systému varování zůstává na prvním místě, je Čína. V uplynulém roce se 64 % všech oznámení o nebezpečných výrobcích týkalo zboží pocházejícího z Číny – stejně jako v roce 2013.

Evropská komise již 12 let spolupracuje s členskými státy EU na tom, aby bylo spotřební zboží uváděné na evropské trhy bezpečné. Za tímto účelem využívají systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX).

Olga Sehnalová, která v Evropském parlamentu působí ve výboru pro ochranu spotřebitele a dopravním výboru, ke studii uvádí:

"Bezpečnost výrobků je dlouhodobě zásadní téma politiky ochrany spotřebitele v Evropské unii. Narůstající meziroční počet oznámení nebezpečného zboží podle Komise znamená, že bylo zadrženo více nebezpečných výrobků, a spotřebitelé se tak těší lepší ochraně. Není to ale ve skutečnosti tak, že do Evropy proudí více nebezpečného zboží?  Alarmující je dále fakt, že nejproblematičtější kategorií jsou dětské hračky."

Olga Sehnalová dále poukazuje na aktuální zablokování balíčku pro bezpečnost spotřebního zboží, jehož přijetí je Evropským parlamentem, zastupovaným sociálnědemokratickou zpravodajkou, netrpělivě očekáváno.

"Ačkoliv panuje shoda na tom, že výrobky, které mohou způsobit újmu, musí být z trhu staženy co nejrychleji a systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky je velmi užitečný nástroj, členské státy v Radě EU stále blokují přijetí balíčku nových pravidel pro zvýšení bezpečnosti spotřebního zboží a zlepšení dozoru nad těmito výrobky. Nová pravidla přitom mají přinést jednodušší systém oznamování problémů, efektivnější reakci napříč státy a lepší informování koncových spotřebitelů. Věřím, že aktuální čísla pomohou Evropskému parlamentu přesvědčit členské státy i paní komisařku Jourovou a konečně prosadíme tuto důležitou reformu."

 

Více info zde.

Datum: 23.3.2015

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]