Úředníci v Bruselu zažili pravý Hanácký bál. Chutnala jim tlačenka i slivovice

Reportáž Českého rozhlasu - Radiožurnál z Hanáckého plesu, který uspořádala paní poslankyně Sehnalová v Bruselu, si můžete poslechnout zde: http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/_zprava/1209537

K Hanáckému bálu patří kroje, tanec, hudba nebo slivovice. To vše už není k vidění jen v Olomouci nebo Kojetíně, ale i v Bruselu. I tam pravý Hanácké bál, jak by řekli na Hané, uspořádali. A evropským úředníkům se české tradice líbily.

Na parketu hraje Hanácká muzika Troubky, tančí a zpívají muži a ženy z Kojetína. Hanácký bál v Bruselu začíná ukázkou pravé hanácké svatby.

Na Hanáckém bále lidé nejen tancují, ale také jedí a pijí. Jak se to vše může líbit v Bruselu, který je zvyklý na spoustu kulturních akcí z řady zemí?

„Já si myslím, že tradice obecně, ať jsou české nebo jakékoli jiné, jsou pro cizozemce prostě zajímavé. Dozví se něco o té zemi, kraji. A kdo není úplný ignorant, tak si myslím, že jsou to věci příjemné, které stojí za to si poslechnout a podívat se,“ říká europoslankyně z ČSSD Olga Sehnalová, která Hanácký bál v Bruselu uspořádala.

Lidem z evropských institucí chtěla ukázat tradice ze svého regionu třeba proto, aby se do něj jednou přijeli podívat. Někteří to možná opravdu udělají.

„Když předvedete lidové tradice v Bruselu, ukážete je jako svou výkladní skříň a lidé se o nich něco dozvědí,“ říká Ital Bruno, který je právníkem v Evropské komisi.

Bruno právě jí tlačenku. Je prý výborná, stejně jako víno a slivovice. Na Hanáckém bále se samozřejmě dobře baví i Češi.

„Hanáci, hudba a jídlo a pití. A kroje, ty jsou nádherné. Jsme ze západu Čech, tam to vůbec nemáme. Tak jsem moc ráda, že jsem tu byla,“ odpovídají Tereza a Magda na otázku, co se jim na bálu nejvíc líbí.

Zdroj: Český rozhlas

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]