Spotřebitelská práva musí být účinně vymáhána, shodl se spotřebitelský summit

Počátkem tohoto týdne se pod záštitou Evropské komise konal již tradiční Evropský spotřebitelský summit. Letošní dvoudenní setkání se za účasti 450 delegátů z členských zemí, evropských institucí, spotřebitelských organizací i zástupců podnikatelů odehrávalo pod heslem „Na cestě k účinnějšímu vymáhání práv spotřebitelů v EU.“ Veškeré debaty se proto zaměřovaly na vymáhání práv v oblasti ochrany spotřebitele a praktické uplatňování práv, která mají evropské spotřebitele chránit.
Pondělní část odstartovaly dva tematické bloky, vycházející z témat, zvolených na loňském summitu. V prvním bloku řečníků byla prezentována doporučení, která mají spotřebitelům usnadnit výběr výrobků, vyráběných a nabízených v souladu s politikou ochrany životního prostředí. Delegáti se shodli, že mnoho výrobců zneužívá zvýšenou poptávku spotřebitelů po produktech, které mají nižší dopad na životní prostředí (např. BIO potraviny) a zavádějící reklamou matou spotřebitele (např. uváděním nižší spotřeby paliva v automobilu), aby si vybrali právě jejich zboží.

Druhý blok se věnoval problematice srovnávacích portálů na internetu. Stále více spotřebitelů totiž využívá internet k porovnávání cen, vlastností či dodacích podmínek výrobků a služeb. Ne vždy jsou však takové portály transparentní, poskytují správné a úplné informace. A tak se z nástroje, který má spotřebiteli usnadnit výběr, vyklube reklamní portál, skrytě propagující konkrétní výrobek. Odborníci proto uvažují nad přijetím některých pravidel.

Odpolední program odstartovala debata pěti pozvaných řečníků, zabývajících se spotřebitelskou politikou, na téma co dále musí být zlepšeno v souvislosti s prosazováním spotřebitelských práv. Pozvání přijala ředitelka oddělení pro spotřebitele Evropské komise, P. Coggi, poslankyně Evropského parlamentu za skupinu socialistů a demokratů, E. Gebhardt, ředitelka Evropské organizace spotřebitelů, M. Goyens, zástupce italského dozorového orgánu, G. Calabro a zástupce výrobců z BusinessEurope, J. Chauvin. Co mimo jiné zaznělo od jednotlivých řečníků?

Coggi: Posílení spolupráce při vynucování zákonů
EU se pyšní rozsáhlým rámcem spotřebitelské politiky, kterou stačí správně uplatňovat a evropští spotřebitelé by patřili mezi nejlépe chráněné. V současné hospodářské krizi však ochrana spotřebitele trpí nedostatkem zdrojů, zejména u národních orgánů. Ty se navíc soustředí pouze na domácí scénu, ačkoliv mnoho obchodníků funguje přeshraničně. Je proto namístě výrazné posílení spolupráce mezi národními tělesy na ochranu spotřebitele.

Gebhardt: Potřebujeme zákon pro kolektivní žaloby
Spotřebitelé bohužel často neznají svá práva, zvýšení informovanosti je proto prvním nezbytným krokem k zlepšení jejich postavení. Evropský parlament minulý týden odhlasoval zákony o alternativním řešení sporů, které spotřebitelům zase více usnadní život v případě reklamací. Co však v EU stále chybí, je nástroj pro kolektivní žaloby a odškodnění spotřebitelů.

Goyens: Silná role spotřebitelských organizací
I spotřebitelské organizace trpí nedostatkem zdrojů. Jejich pomoc spotřebitelům je navíc často nedoceněná. Existence silných spotřebitelských organizací, spolupracujících s národními dozorovými orgány, je pro vynucování spotřebitelských práv nezbytná.

Chauvin: Správné přejímání stávající legislativy základem
V současné době musí být prioritou členských států včasná a správná implementace směrnice o právech spotřebitelů. Ještě než vstoupí v platnost směrnice o alternativním řešení sporů, státy by měly jasně oznámit, jakou formou hodlají systém alternativního řešení sporů přenést do praxe, aby se i obchodníci mohli dostatečně připravit.

Calabro: Okamžitá reakce dozorových orgánů
Pokud dojde k potušení spotřebitelských práv, pro spotřebitele je nejdůležitější okamžitá reakce dozorového orgánu. Stále více spotřebitelů kupuje svoje zboží ze zahraniční přes internet. Největší problémy jim způsobuje pozdní doručení objednaného zboží.

Poslední část prvního dne obstarala prohlášení zástupců jednotlivých členských států EU. Celkem čtrnáct ministrů či jejich náměstků, zodpovědných za spotřebitelskou politiku, uvážilo cestu do Bruselu, aby prokázali, že v mnoha státech je téma ochrany spotřebitele bráno vládami vážně. Hlavními tématy byl nedávný skandál s koňským masem, diskuze nad kolektivními žalobami a nutnost rozvíjení mezinárodní spolupráce. Česká republika bohužel v debatě zastoupena nebyla.

Datum: 21.3.2013

Podobné články:

Výbor TRAN dnes schválil návrhy ke zvýšení bezpečnosti vozidel 10.1.2019

Na dnešním zasedání Výboru TRAN, prvním v tomto roce, poslanci Výboru podpořili pozměněný návrh Komise ke zlepšení bezpečnosti vozidel a odhlasovali své stanovisko k nařízení o obecné bezpečnosti. Návrhem se bude dále zabývat Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), ...

Nekalé praktiky mezi podniky v potravinářství budou díky sociálním demokratům zakázané po celé EU 20.12.2018

Vyjednávači Evropského parlamentu v čele s italským sociálnědemokratickým zpravodajem P. De Castrem ze zemědělského výboru a zástupci členských států v Radě EU včera dosáhli politické dohody nad unikátní evropskou směrnicí. ...

Nejasná zpráva o dvojí kvalitě aneb pohled pod pokličku 11.12.2018

V dnešním vydání Práva vyšel můj komentář k současnému vyjednávání o dvojí kvalitě značkových produktů. Celé znění komentáře si můžete přečíst níže: ...

Olga Sehnalová o Meziskupině pro práva lidí s postižením 10.12.2018

...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. prosince 2018 ve Štrasburku 9.12.2018

Slavnostní udelení Sacharovovy ceny Olegu Sencovovi ...

Olga Sehnalová vystoupila na konferenci k přístupnosti v oblasti informačních technologií 5.12.2018

Dnes jsem zahájila v Bruselu mezinárodní konferenci věnovanou přístupnosti v oblasti informačních technologií určenou IT expertům. Zdůraznila jsem, že zpřístupňování online služeb je nejen základní právo lidí se zdravotním postižením, ale s ohledem na počty potenciálních ...

Jak to vidím já
Sliby - chyby aneb salámová metoda začala?

Omezení péče v Kroměřížské nemocnici byrokratickým rozhodnutím od stolu začalo, navzdory všem předvolebním ujišťováním ze strany vedení kraje, že se k ničemu takovému nechystá. Tak už je to tady. V tichosti, bez fanfár a oslavných článků v Oknu do kraje. Od 1. ledna tak končí lůžková část očního oddělení. Občany Kroměříže a okolí by mělo zajímat, kdo a proč tak rozhodl, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Mezinárodní konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR

19.11.2018 |

Spotřebitelské vzdělávání od nejútlejšího věku je jednou z důležitých podmínek k tomu, aby ve společnosti byli vzdělaní a informovaní spotřebitelé, kteří jsou poučení o svých právech a nebojí se jich využívat. To, jak informovanost ... pokračování

Naše videa
Na film Cigán se do Evropského parlamentu přišli podívat komisaři i velvyslanec

10.4.2013 | Záznam z promítán filmu Cigán v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]