Socialisté a demokraté v Evropském parlamentu požadují reformu pracovních podmínek v Bangladéši

Protiprávní pracovní podmínky v Bangladéši musí skončit, prohlásili včera během rozpravy o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách v souvislosti s nedávnými požáry továren v Bangladéši poslanci socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.

Právě skupina socialistů a demokratů (S&D) vyzvala Evropskou Komisi, aby zahájila vyšetřování pracovních podmínek v Bangladéši, a posoudila, zda jsou v souladu s požadavky EU, aby bylo možné dosáhnout zvláštní obchodní dohody. Skupina rovněž odsoudila ty nadnárodní společnosti, jež odmítají podepsat dohodu o sociální odpovědnosti podniků vedoucí k zastavení porušování lidských práv v této zemi.

Místopředsedkyně S&D Véronique De Keyser v souvislosti s debatou prohlásila:

"Využívání jednoho člověka jiným stále ještě neskončilo. To, co se stalo v Bangladéši, je jen jeden z příkladů. Stlačování cen přineslo nakonec cenu nejvyšší - krev. My všichni nosíme oblečení pošpiněné krví, stejně jako mluvíme o "krvavých" diamantech.

Levné ceny od velkých řetězců jako H&M, Zara, Carrefour, GAP a dalších jsou dosažitelné pouze prostřednictvím strašného vykořisťování pracovníků v Bangladéši, která je po Číně druhým největším světovým producentem textilu.

Tato tragédie není žádným překvapením, ale její rozsah je přesto šokující. Nedbalost, zkorumpovanost úředníků, chamtivost místních majitelů továren, nadnárodní společnosti orientující se pouze na zisk, slepota spotřebitelů, stejně jako selhání EU důrazně uplatňovat standardy obsažené ve vlastních obchodních dohodách jsou všechno faktory, které vedly k této katastrofě.

Doufám, že tato tragédie bude mít alespoň nějaké pozitivní následky. Bangladéš oznámila akční plán pro zavedení odborů a vzestup mezd. 15. května byla tato ambiciózní dohoda přijata několika nadnárodními společnostmi s cílem zlepšit jejich sociální odpovědnost. Nadnárodní společnosti, sídlící v USA a některé evropské podniky, jako je Metro, ji odmítly podepsat. Evropští spotřebitelé by na to neměli zapomenout!"


Mluvčí S&D pro obchodní politiku Bernd Lange pokračoval:

"V Bangladéši zaplatili za nízkou cenu oblečení hodně draho. Nemluvíme však o potrestání Bangladéše, ale o schopnosti EU využít svého vlivu k podpoře reforem, které ochrání lidskou důstojnost. Musíme zajistit, aby evropské společnosti respektovaly své závazky týkající se sociální a environmentální odpovědnosti ve třetích zemích. Plány Evropské komise požadovat, aby evropské podniky informovaly o svých politikách týkajících se oblasti životního prostředí, lidských práv, i sociálních podmínek musí být zavedeny co nejdříve."

Česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, dodala:

"Podpořila jsem usnesení Evropského parlamentu o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách s ohledem na nedávné požáry v továrnách a na zřícení budovy v Bangladéši, protože sdílím jeho výzvu, tedy že tolerování nehumánních pracovních podmínek v Bangladéši musí skončit. Opakované tragedie nejen v textilních továrnách, které světovému veřejnému mínění ukazují skutečnou cenu, kterou platíme za levné zboží vyráběné v této části světa, dokládá neudržitelnost této situace. Podpis a závazky vyplývající z dohody týkající se požární ochrany a bezpečnosti budov v Bangladéši i iniciativy vlády jsou jen prvním příslibem, který je nutné přivítat a podpořit, ale současně také bedlivě sledovat jeho naplňování. Usnesení rovněž vzpomíná ty oděvní značky, které se odmítly podepsat pod již zmíněnou dohodu, a vyzývá je, aby toto úsilí podpořily."

Datum: 24.5.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Tisková zpráva Olgy Sehnalové: Zákaz dvojí kvality výrobků vracím k hlasování

10.4.2019 |

Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu ... pokračování

Naše videa
Olga Sehnalová k genderové problematice

26.3.2015 | Videomessage poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové k veřejné debatě "Genderové kvóty: ano, či ne?"
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]