Protiprávní pracovní podmínky v Bangladéši musí skončit, prohlásili včera během rozpravy o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách v souvislosti s nedávnými požáry továren v Bangladéši poslanci socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.
Právě skupina socialistů a demokratů (S&D) vyzvala Evropskou Komisi, aby zahájila vyšetřování pracovních podmínek v Bangladéši, a posoudila, zda jsou v souladu s požadavky EU, aby bylo možné dosáhnout zvláštní obchodní dohody. Skupina rovněž odsoudila ty nadnárodní společnosti, jež odmítají podepsat dohodu o sociální odpovědnosti podniků vedoucí k zastavení porušování lidských práv v této zemi.
Místopředsedkyně S&D Véronique De Keyser v souvislosti s debatou prohlásila:
"Využívání jednoho člověka jiným stále ještě neskončilo. To, co se stalo v Bangladéši, je jen jeden z příkladů. Stlačování cen přineslo nakonec cenu nejvyšší - krev. My všichni nosíme oblečení pošpiněné krví, stejně jako mluvíme o "krvavých" diamantech.
Levné ceny od velkých řetězců jako H&M, Zara, Carrefour, GAP a dalších jsou dosažitelné pouze prostřednictvím strašného vykořisťování pracovníků v Bangladéši, která je po Číně druhým největším světovým producentem textilu.
Tato tragédie není žádným překvapením, ale její rozsah je přesto šokující. Nedbalost, zkorumpovanost úředníků, chamtivost místních majitelů továren, nadnárodní společnosti orientující se pouze na zisk, slepota spotřebitelů, stejně jako selhání EU důrazně uplatňovat standardy obsažené ve vlastních obchodních dohodách jsou všechno faktory, které vedly k této katastrofě.
Doufám, že tato tragédie bude mít alespoň nějaké pozitivní následky. Bangladéš oznámila akční plán pro zavedení odborů a vzestup mezd. 15. května byla tato ambiciózní dohoda přijata několika nadnárodními společnostmi s cílem zlepšit jejich sociální odpovědnost. Nadnárodní společnosti, sídlící v USA a některé evropské podniky, jako je Metro, ji odmítly podepsat. Evropští spotřebitelé by na to neměli zapomenout!"
Mluvčí S&D pro obchodní politiku Bernd Lange pokračoval:
"V Bangladéši zaplatili za nízkou cenu oblečení hodně draho. Nemluvíme však o potrestání Bangladéše, ale o schopnosti EU využít svého vlivu k podpoře reforem, které ochrání lidskou důstojnost. Musíme zajistit, aby evropské společnosti respektovaly své závazky týkající se sociální a environmentální odpovědnosti ve třetích zemích. Plány Evropské komise požadovat, aby evropské podniky informovaly o svých politikách týkajících se oblasti životního prostředí, lidských práv, i sociálních podmínek musí být zavedeny co nejdříve."
Česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, dodala:
"Podpořila jsem usnesení Evropského parlamentu o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách s ohledem na nedávné požáry v továrnách a na zřícení budovy v Bangladéši, protože sdílím jeho výzvu, tedy že tolerování nehumánních pracovních podmínek v Bangladéši musí skončit. Opakované tragedie nejen v textilních továrnách, které světovému veřejnému mínění ukazují skutečnou cenu, kterou platíme za levné zboží vyráběné v této části světa, dokládá neudržitelnost této situace. Podpis a závazky vyplývající z dohody týkající se požární ochrany a bezpečnosti budov v Bangladéši i iniciativy vlády jsou jen prvním příslibem, který je nutné přivítat a podpořit, ale současně také bedlivě sledovat jeho naplňování. Usnesení rovněž vzpomíná ty oděvní značky, které se odmítly podepsat pod již zmíněnou dohodu, a vyzývá je, aby toto úsilí podpořily."
Datum: 24.5.2013
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...