Socialisté a demokraté v Evropském parlamentu požadují reformu pracovních podmínek v Bangladéši

Protiprávní pracovní podmínky v Bangladéši musí skončit, prohlásili včera během rozpravy o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách v souvislosti s nedávnými požáry továren v Bangladéši poslanci socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.

Právě skupina socialistů a demokratů (S&D) vyzvala Evropskou Komisi, aby zahájila vyšetřování pracovních podmínek v Bangladéši, a posoudila, zda jsou v souladu s požadavky EU, aby bylo možné dosáhnout zvláštní obchodní dohody. Skupina rovněž odsoudila ty nadnárodní společnosti, jež odmítají podepsat dohodu o sociální odpovědnosti podniků vedoucí k zastavení porušování lidských práv v této zemi.

Místopředsedkyně S&D Véronique De Keyser v souvislosti s debatou prohlásila:

"Využívání jednoho člověka jiným stále ještě neskončilo. To, co se stalo v Bangladéši, je jen jeden z příkladů. Stlačování cen přineslo nakonec cenu nejvyšší - krev. My všichni nosíme oblečení pošpiněné krví, stejně jako mluvíme o "krvavých" diamantech.

Levné ceny od velkých řetězců jako H&M, Zara, Carrefour, GAP a dalších jsou dosažitelné pouze prostřednictvím strašného vykořisťování pracovníků v Bangladéši, která je po Číně druhým největším světovým producentem textilu.

Tato tragédie není žádným překvapením, ale její rozsah je přesto šokující. Nedbalost, zkorumpovanost úředníků, chamtivost místních majitelů továren, nadnárodní společnosti orientující se pouze na zisk, slepota spotřebitelů, stejně jako selhání EU důrazně uplatňovat standardy obsažené ve vlastních obchodních dohodách jsou všechno faktory, které vedly k této katastrofě.

Doufám, že tato tragédie bude mít alespoň nějaké pozitivní následky. Bangladéš oznámila akční plán pro zavedení odborů a vzestup mezd. 15. května byla tato ambiciózní dohoda přijata několika nadnárodními společnostmi s cílem zlepšit jejich sociální odpovědnost. Nadnárodní společnosti, sídlící v USA a některé evropské podniky, jako je Metro, ji odmítly podepsat. Evropští spotřebitelé by na to neměli zapomenout!"


Mluvčí S&D pro obchodní politiku Bernd Lange pokračoval:

"V Bangladéši zaplatili za nízkou cenu oblečení hodně draho. Nemluvíme však o potrestání Bangladéše, ale o schopnosti EU využít svého vlivu k podpoře reforem, které ochrání lidskou důstojnost. Musíme zajistit, aby evropské společnosti respektovaly své závazky týkající se sociální a environmentální odpovědnosti ve třetích zemích. Plány Evropské komise požadovat, aby evropské podniky informovaly o svých politikách týkajících se oblasti životního prostředí, lidských práv, i sociálních podmínek musí být zavedeny co nejdříve."

Česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, dodala:

"Podpořila jsem usnesení Evropského parlamentu o pracovních podmínkách a zdravotních a bezpečnostních normách s ohledem na nedávné požáry v továrnách a na zřícení budovy v Bangladéši, protože sdílím jeho výzvu, tedy že tolerování nehumánních pracovních podmínek v Bangladéši musí skončit. Opakované tragedie nejen v textilních továrnách, které světovému veřejnému mínění ukazují skutečnou cenu, kterou platíme za levné zboží vyráběné v této části světa, dokládá neudržitelnost této situace. Podpis a závazky vyplývající z dohody týkající se požární ochrany a bezpečnosti budov v Bangladéši i iniciativy vlády jsou jen prvním příslibem, který je nutné přivítat a podpořit, ale současně také bedlivě sledovat jeho naplňování. Usnesení rovněž vzpomíná ty oděvní značky, které se odmítly podepsat pod již zmíněnou dohodu, a vyzývá je, aby toto úsilí podpořily."

Datum: 24.5.2013

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Irské dny Olgy Sehnalové

13.5.2013 | Připomeňme si Irské dny v Kroměříži z května 2013
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]