Přístupnost technologií pro osoby se zdravotním postižením není sci-fi

Co kdyby nevidomí lidé mohli používat tablety a nezávisle cestovat? Nebo co kdyby mobilní telefony dokázaly přenášet znakovou řeč? Nejen na tyto otázky odpovídala konference "Accessible Technology for Independent Living", která se v tomto týdnu konala v Evropském parlamentu. Účastníci konference se mohli přesvědčit o tom, jak důležitá je přístupnost digitálních technologií pro osoby se zdravotním postižením.

Na konferenci byl představen program "Google Impact Challenge", který je určen pro podporu projektů, které zlepšují denní život osob se zdravotním postižením. Celkem se do tohoto programu přihlásilo více než 1000 projektů z téměř devadesáti zemí, čtyři z nich přitom autoři prezentovali i během konference. 

Projekt "Wayfinder" tak například naviguje lidi se zrakovým postižením londýnským metrem. Aplikace na mobilním telefonu dokáže rozpoznat jejich polohu a poradit jim bezpečnou cestu k nástupišti, mimo jiné včetně toho, kolik je čeká schodů či čemu se na cestě vyhnout. 

Jedním z problémů moderních technologií je pro osoby se zrakovým postižením také používání dotykových obrazovek a tabletů. Projekt Blitab vyvíjí tablet, který by používal Braillovo písmo - kromě textů by například mohl zobrazovat i mapy.

Interaktivní mapa Wheelmap.org pak ukazuje, jak je které místo přístupné pro vozíčkáře. Přidávat hodnocení restaurací, hotelů či úřadů přitom může na internetu každý, do aplikace tak můžete přispět i vy.

"Přístupné technologie jsou přínosné pro všechny, nejen pro osoby s postižením. Přístupnost zboží a služeb by se proto měla stát přirozenou součástí našeho uvažování, ne být brána jako jakýsi drahý nadstandard dostupný jen někomu," uvedla Olga Sehnalová, místopředsedkyně parlamentní meziskupiny pro práva osob se zdravotním postižením, která bude na směrnici o Evropském aktu přístupnosti pracovat jako stínová zpravodajka za frakci SD.

Datum: 2.3.2016

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]