Přehled hlavních témat plenárního zasedání Evropského parlamentu

Evropský parlament bude zasedat ve dnech 4. - 7. dubna 2011 ve Štrasburku. Europoslanci se na plenárním zasedání budou zabývat následujícími tématy.


Jaderná energie v Evropě: zátěžové testy a bezpečnostní normy
Poslanci Evropského parlamentu, Rada a Komise budou ve středu diskutovat o zátěžových testech jaderných reaktorů a o kritériích potřebných k zajištění nejvyšších bezpečnostních standardů. Na pořad jednání se pravděpodobně také dostanou otázky o budoucím energetickém mixu členských států EU a poučení, které je třeba vyvodit z jaderné havárie v Japonsku.

Krize na ostrově Lampedusa: existuje řešení pro přistěhovalce ze severní Afriky?
Potřebu silnější reakce EU na imigrační krizi na italském ostrově Lampedusa budou poslanci diskutovat s Evropskou komisí v pondělí. Přibližně 15 000 migrantů se zatím z důvodu nepokojů v severoafrických zemích dostalo na ostrov Lampedusa. K hlasování bude rovněž předloženo usnesení analyzující dlouhodobá možná řešení pro migranty prchající před konfliktem z této oblasti.

Zaostřeno na výsledky Evropské rady
V úterý ráno bude předseda Evropské rady Herman Van Rompuy diskutovat o výsledku posledního zasedání Evropské rady s poslanci Evropského parlamentu. Dají se očekávat volání po potřebě právních předpisů EU, které by plně vyřešily krizi v eurozóně, namísto mezivládních závazků. Stejně tak zřejmě zaznějí hlasy o nezbytnosti umístit růst a zaměstnanost do centra každého ekonomického modelu řízení. Japonská krize, jaderné otázky a konflikt v Libyi se také pravděpodobně dostanou do centra pozornosti.

EP bude diskutovat o strategii EU pro začleňování Romů
V úterý 5. dubna v 16.00 hod. ve Štrasburku bude Evropský parlament projednávat opatření k lepší integraci romského obyvatelstva. Rozprava bude probíhat krátce poté, co tato opatření přijala Evropská komise. Hlavními prioritami Parlamentu je zavedení závazných norem EU pro zajištění lepšího přístupu k zaměstnání, ke vzdělání, k bydlení a ke zdravotní péči.

Situace v Sýrii, Bahrajnu a Jemenu a potřeba radikálně přehodnotit vztahy se svými sousedy
Ve středu budou europoslanci debatovat s vysokou představitelkou C. Ashton o stávajících nepokojích v Sýrii, Bahrajnu a Jemenu. O usnesení týkajícím se těchto zemí se bude hlasovat ve čtvrtek, společně s dvěma dalšími usneseními, ve kterých europoslanci vyzývají k obsáhlé revizi evropské politiky sousedství (ENP).

Poslanci budou hlasovat o aspiracích Islandu a Bývalé jugoslávské republiky Makedonie na členství v EU
Parlament ve středu posoudí pokrok dosažený v těchto dvou zemích na jejich cestě k přistoupení k EU. Poslanci vyzývají k zahájení přístupových jednání s Bývalou jugoslávskou republikou Makedonie a vítají vyhlídku Islandu na přistoupení - pokud bude nalezeno řešení v otázce lovu velryb a protekcionismu v rybolovu. Hlasování o dvou usneseních je naplánováno na čtvrtek.

Rozpočet Parlamentu na rok 2012 v reálných hodnotách klesne
Rozpočet Parlamentu na rok 2012 by se měl zvýšit méně než je míra inflace. Poslanci budou ve středu hlasovat o návrhu rozpočtu EP v celkové výši 1,725 miliardy Euro. Ačkoli se jedná o nárůst o 2,3%, je to pod mírou inflace EU-27, která činí 2,8%.

Parlament pravděpodobně bude souhlasit s podporou obětem povodní ve střední a východní Evropě
Parlament se chystá příští středu uvolnit 182,4 milionů euro z Fondu solidarity EU na pomoc po záplavách z roku 2010 v České republice, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rumunsku. Částka z této pomoci určená České republice činí 5,1 mil. euro. Financování bylo schváleno 31. března Rozpočtovým výborem přes výhrady poslanců k metodám financování, které zvolila Rada. Přímé náklady těchto povodní se odhadují na 5,5 mld. euro.

Globalizační fond EU: pomoc pro pracovníky v České republice a v Polsku

834 pracovníkům v České republice a Polsku, kteří byli propuštěni v důsledku uzavření svých podniků, se dostane dodatečné podpory v nezaměstnanosti, pokud poslanci schválí finanční prostředky. V případě České republiky se to týká 634 bývalých zaměstnanců společnosti Unilever ČR a znamená podporu v hodnotě € 323 820. V Polsku získá 200 bývalých pracovníků v odvětví strojírenské výroby podporu v hodnotě € 453 570.

Datum: 4.4.2011

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Tisková zpráva Olgy Sehnalové: Zákaz dvojí kvality výrobků vracím k hlasování

10.4.2019 |

Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu ... pokračování

Naše videa
Irské dny Olgy Sehnalové

13.5.2013 | Připomeňme si Irské dny v Kroměříži z května 2013
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]