Zdroj: Český rozhlas
Potraviny, které si koupíte na západě a na východě Evropy nemusejí být vždy stejně kvalitní. Ačkoli jsou ve stejných obalech, od stejné firmy a jsou si lidově řečeno podobné jako vejce vejci. Před rokem to dokázala analýza provedená Asociací spotřebitelů Slovenska. Podobné srovnání několika výrobků prodávaných v Západní Evropě a v Česku provedla i Mendelova univerzita v Brně. Jeho výsledky se prezentovaly na veřejném slyšení v Evropském parlamentu.
Aféru kolem markantních rozdílů v kvalitě i složení stejných potravin prodávaných v západní části Evropské unie a v jejích nových členských zemích rozpoutal test Asociace spotřebitelů Slovenska.
Jejímu předsedovi Milošovi Laukovi někteří potrefení výrobci nemohli přijít na jméno, ale proti výsledkům testu se nebránili, jak hrozili.
„Mnozí výrobci, kteří nedodrželi stejnou kvalitu, zareagovali na náš test tak, jak se to děje často. Začali vyhrožovat soudními procesy. Uplynul již rok a doteď žádný soud nebyl,“ uvedl Lauk.
Výsledky českého testu, který u Ústavu technologie potravin Mendelovy univerzity v Brně zadala europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová nevyšel přímo v neprospěch v Česku prodávaných výrobků. Dokázal ale, že opravdu ty nakoupené v Bruselu a ve Štrasburku nejsou vždy úplně stejné jako ty z prodejny stejného obchodního řetězce v Brně.
„Dalo by se říct, že něco málo přes padesát procent z těch testovaných výrobků bylo kvalitou srovnatelných, 24 procent bylo lepších českých a 23 procent bylo kvalitnějších zahraničních výrobků,“ říká odborná asistentka Ústavu technologie potravin Mendelovy univerzity Hana Šulcerová.
EK na tahu
„Stejně nám vyšla například Coca-cola, kečupy Heinz, naopak kvalita výrazně horší byla v případě Actimelu, omáčky Panzani. Naopak lepší u nás byl jogurt Activia,“ prezentuje nejmarkantnější rozdíly eurposlankyně Sehnalová.
Průzkumem, který zadala, chtěla upozornit na to, že opravdu potraviny, které se prodávají s globální značkou po celé Evropě, nejsou všude stejné. A to by na jednotném trhu Evropské unie měly.
Vyzývá tedy Evropskou komisi, aby za prostředky větší, než které si může dovolit ona, provedla detailní analýzu na první pohled stejných potravinářských výrobků prodávaných v různých zemích Unie.
„Já bych byla v téhle fázi opravdu spokojená s nějakým fundovaným průzkumem, ze strany Komise, která by se měla tímto problémem zabývat,“ dodává europoslankyně.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/_zprava/1012546
Datum: 2.2.2012
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...