Plenární zasedání EP 12. - 15. prosince ve Štrasburku

Poslanci zhodnotí prosincovou Evropskou radu a polské předsednictví Parlament v průběhu úterní a středeční rozpravy zhodnotí Evropskou radu, konanou 8.-9. prosince a dominovanou úkoly EU a členských států na překonání krize, jakož i polské šestiměsíční předsednictví v Radě, které se uzavírá na konci roku 2011.


Sacharovova cena 2011 bude ve středu předána aktivistům Arabského jara
Předseda Parlamentu Jerzy Buzek předá Sacharovovu cenu za svobodu myšlení za rok 2011 pětici aktivistům Arabského jara za jejich příspěvek k historickým změnám v arabském světě. Slavnostní předání se uskuteční ve středu 14. prosince v poledne v plenárním sále.


Celoevropská ochrana pro oběti trestných činů Oběti trestných činů, které požívají ochrany před svými agresory v jednom členském státě EU, mohou získat podobnou ochranu pokud se přestěhují do jiného státu, dle nových pravidel, o kterých bude Parlament hlasovat v úterý. Tato pravidla, která jsou již dohodnuta s národními vládami, ochrání například oběti genderového násilí, obtěžování, únosů, pronásledování nebo pokusů o vraždu.


Společná práva a jednotné povolení pro práci a pobyt pro dělníky ze zemí mimo EU
Migranti ze třetích zemí pracující legálně v EU by měli požívat podobná práva jako občané EU pokud jde o pracovní podmínky, sociální zabezpečení a přístup k veřejným službám, podle nového předpisu o "jednotném povolení", který by měl Parlament přijmout v úterý. Nový předpis, který je již dohodnut mezi Parlamentem a Radou, také sníží administrativní zátěž, neboť zahraničním pracovníkům umožní získat pracovní povolení a povolení k pobytu v rámci jediného postupu.


"Poučení o právech" pomáhající zajistit spravedlivé procesy napříč EU
Kdokoli podezřelý nebo obžalovaný za spáchání trestného činu v EU bude muset být snadno srozumitelným jazykem neprodleně informován o svých procesních právech, říká návrh směrnice, o které bude Parlament hlasovat v úterý. Všichni podezřelí, kteří jsou následně zatčeni nebo zadrženi budou také muset dostat písemné "poučení o právech", dodává text, ke kterému poslanci přidali právo nevypovídat, právo na neodkladnou lékařskou péči a právo kontaktovat příbuzné.


Předseda Buzek bude bilancovat své funkční období
Jerzy Buzek bude ve čtvrtek v projevu k plénu bilancovat své dvou a půl leté předsednictví Evropského parlamentu. Jeho funkční období coby předsedy vyprší 17. ledna 2012, kdy bude Parlament volit jeho nástupce.


Diskuse s Catherine Ashton o bezpečnostní politice, lidských právech, summitu EU-Rusko a Sýrii Poslanci budou v úterý odpoledne diskutovat o vlivu finanční krize na obranný sektor a vývoj v oblasti lidských práv s vysokou představitelkou EU pro zahraniční politiku Catherine Ashton. Debata začíná v 15:00.


Jasnější pravidla pro označování ovocných šťáv
O navrhovaných změnách pravidel EU na označování ovocných džusů, nektarů, šťáv vyráběných z koncentrátů a z vícero druhů ovoce bude Parlament diskutovat v úterý a ve středu hlasovat. Poslanci chtějí, aby byla pravidla jasnější, například aby umožnila spotřebitelům rozpoznat, zda byla do šťáv přidána sladidla. Změny byly předběžně dohodnuty během neformálních jednání s Radou v říjnu.

Datum: 12.12.2011

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]