Olga Sehnalová pro TASR: Europarlament žiada európsky prieskum kvality potravín

Evropský parlament žádá evropský průzkum kvality potravin, upozornila v pátek 12. 5. Olga Sehnalová na semináři "Dvojí kvalita potravin", který v Bruselu uspořádalo Stálé zastoupení Slovenska při EU. Podrobnosti si můžete přečíst i ve zprávě slovenské tiskové agentury na http://www.teraz.sk/zahranicie/sehnalova-europarlament-ziada-europs/259486-clanok.html, zprávu naleznete také níže:


O. Sehnalová: Europarlament žiada európsky prieskum kvality potravín


 Česká europoslankyňa to povedala na seminári Dvojaká kvalita potravín, ktorý sa konal na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli.


Brusel 12. mája (TASR) - Európsky parlament (EP) v súčasnom volebnom období oveľa väčšiu váhu prikladá otázke rozdielnej kvality potravín, než tomu bolo v minulosti. Povedala to dnes česká europoslankyňa Olga Sehnalová (ČSSD) na seminári Dvojaká kvalita potravín, ktorý sa konal na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli.


Sehnalová, ktorá je členkou Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov (IMCO), v rozhovore pre TASR upozornila, že do niekoľkých rezolúcií EP sa podarilo presadiť tému dvojakej kvality potravín, na jeho pôde prebehlo viacero vypočúvaní k tejto otázke a časť europoslancov požiadala o zaradenie tejto témy do plenárnej rozpravy.


Podľa nových pravidiel EP sa takáto žiadosť nestratí a rozprava sa musí konať. V tom prípade budú na nej prítomní aj zástupcovia Európskej komisie.


"Tiež je tu návrh od europoslancov na novú európsku legislatívu, ktorá podporuje iniciatívu boja proti dvojakej kvalite potravín," uviedla Sehnalová. Pripomenula, že IMCO poveril Európsku komisiu, aby podporila projekt, ktorý EP žiada od roku 2013 - veľký európsky prieskum kvality potravín. V budúcoročnom rozpočte EÚ by na to mali byť vynaložené finančné prostriedky, europoslanci čakajú na potvrdenie zo strany exekutívy EÚ.


Sehnalová vyjadrila sklamanie, že mnohí jej parlamentní kolegovia, hlavne z pravicového tábora, nepodporili pozmeňujúci návrh EP, ktorý by zakázal praktiky dvojakej kvality tovarov v rámci nariadenia o zemepisnom blokovaní (geoblokácia).


Česká europoslankyňa pripomenula, že je spravodajkyňou nariadenia, ktoré by sa malo zaoberať cezhraničnou spoluprácou medzi národnými dozornými orgánmi. Podľa jej slov aj takáto regionálna spolupráca môže byť nápomocná v boji proti duálnej kvalite - hlavne ak pomôže tento fenomén lepšie zmapovať a vyjasniť možnosti, či podľa platnej legislatívy bude možné tieto praktiky postihovať a ak áno, akým spôsobom.


Podľa Sehnalovej je čoraz viac poslancov naklonených riešeniu otázky dvojakej kvality potravín, dokonca aj mnohí pravicoví poslanci, ktorí s tým mali problém, menia svoje názory. "Treba ešte zapracovať na vysvetľovaní tým členským štátom a kolegom z týchto krajín, ktorí s týmto nemajú skúsenosť a musia pochopiť o čo ide," vyhlásila poslankyňa.

Datum: 15.5.2017

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Litevské dny Olgy Sehnalové

11.11.2013 | Jaké byly Litevské dny? Podívejte se na naše video z průběhu akce
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]