Olga Sehnalová pro Deník: Květná zlevní pro seniory, rodinné vstupné je stále nevyřešené

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat. Článek Nikol Diviakové s vyjádřením Olgy Sehnalové vyšel na titulní straně Kroměřížského deníku 9. března, níže přinášíme jeho znění.

 

Květná zlevní pro seniory

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat.

Kroměříž – 1806 lidí podepsalo na konci minulého roku petici proti zdražení vstupného v kroměřížské Květné zahradě. A vedení města se rozhodlo reagovat. Starosta Jaroslav Němec, zástupce signatářů petice Radan Šafařík, předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková a zastupitelka Olga Sehnalová napsali společný dopis generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždě Goryczkové. 

Navrhli v něm kompromisní úpravy ceny vstupného a vyzvali ji ke společnému jednání. „Nabídli jsme k úvaze ponechání základního vstupného na sedmdesáti korunách, avšak snížení obou typů zlevněného vstupného pro studenty i seniory na pětatřicet korun,“ řekl Deníku kroměřížský starosta. 

A odezva byla aspoň částečně příznivá: generální ředitelka dopisem radnici informovala, že snížená sazba vstupného bude stanovena na pětačtyřicet korun, základní cenu vstupného pak označila za adekvátní. 

„Snížení vstupného vítáme jako první krok k nalezení společné shody na nastavení ceny tak, aby byla zachována přístupnost Květné zahrady co nejvíce lidem, zejména místním, a zároveň došlo k zajištění dostatečného příjmu pro řádnou správu Květné zahrady,“ dodal starosta města. 

Přiměřeným shledává takovou výši vstupného i ředitel Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák. „Byla upravena vzhledem k ostatním objektům památkového ústavu v rámci celé republiky,“ míní ředitel. 

O padesát korun méně, tedy dvě stě korun, zaplatí lidé za permanentku, nový ceník by měl platit od 1. dubna. Permanentku bude navíc možné získat i jiným způsobem než koupí. Především pro kroměřížské obyvatele totiž NPÚ připravuje takzvaný dobrovolnický program. 

„Lidé se budou moci přihlásit k různým činnostem, ať už na zámku, nebo v zahradách. Nemusí to být zrovna hrabání listí nebo kopání výkopů, ale třeba dozor nad výstavou, za což mohou permanentku obdržet,“ vysvětlil ředitel památkové správy.

Zatím jen v předběžných plánech jsou pak další zvýhodnění. „Počítáme třeba s tím, že několik dní v roce bude do Květné zahrady vstup zdarma v rámci různých akcí,“ předpokládá Jan Slezák. Právě návrh na tyto dny zdarma byl i v dopise adresovaném ředitelce NPÚ městem. K návrhu volných vstupů během dvou dní v měsíci se však šéfka památkářů nevyjádřila. 

„Toto opatření je běžné na řadě historických památek v zahraničí i v České republice a představuje efektivní nástroj zajištění přístupu ke kulturním památkám i lidem, kteří by si jej jinak nemohli dovolit. Za dosud nevyřešenou pak také považujeme otázku zavedení rodinného vstupného,“ konstatovala kroměřížská zastupitelka a europoslankyně Olga Sehnalová. 

Podle všech čtyř zástupců, kteří se postavili za signatáře petice, přetrvávají kolem výše ceny vstupného do Květné zahrady některé otázky k další diskusi. Jde například o informaci, že ke zdražení vstupného dochází v přímé souvislosti s rekonstrukcí zahrady. NPÚ přitom od počátku veřejnost ani partnerské organizace projektu, včetně města Kroměříž a Klubu UNESCO, o záměru následného výrazného zdražení vstupného neinformoval. V jednáních s NPÚ o nastavení vstupného do Květné zahrady chtějí tedy zástupci města a dalších organizací pokračovat i do budoucna.

Zdroj: Kroměřížský deník, 9. 3. 2015, Nikol Diviaková

Datum: 11.3.2015

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]