O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat. Článek Nikol Diviakové s vyjádřením Olgy Sehnalové vyšel na titulní straně Kroměřížského deníku 9. března, níže přinášíme jeho znění.
Květná zlevní pro seniory
O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat.
Kroměříž – 1806 lidí podepsalo na konci minulého roku petici proti zdražení vstupného v kroměřížské Květné zahradě. A vedení města se rozhodlo reagovat. Starosta Jaroslav Němec, zástupce signatářů petice Radan Šafařík, předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková a zastupitelka Olga Sehnalová napsali společný dopis generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždě Goryczkové.
Navrhli v něm kompromisní úpravy ceny vstupného a vyzvali ji ke společnému jednání. „Nabídli jsme k úvaze ponechání základního vstupného na sedmdesáti korunách, avšak snížení obou typů zlevněného vstupného pro studenty i seniory na pětatřicet korun,“ řekl Deníku kroměřížský starosta.
A odezva byla aspoň částečně příznivá: generální ředitelka dopisem radnici informovala, že snížená sazba vstupného bude stanovena na pětačtyřicet korun, základní cenu vstupného pak označila za adekvátní.
„Snížení vstupného vítáme jako první krok k nalezení společné shody na nastavení ceny tak, aby byla zachována přístupnost Květné zahrady co nejvíce lidem, zejména místním, a zároveň došlo k zajištění dostatečného příjmu pro řádnou správu Květné zahrady,“ dodal starosta města.
Přiměřeným shledává takovou výši vstupného i ředitel Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák. „Byla upravena vzhledem k ostatním objektům památkového ústavu v rámci celé republiky,“ míní ředitel.
O padesát korun méně, tedy dvě stě korun, zaplatí lidé za permanentku, nový ceník by měl platit od 1. dubna. Permanentku bude navíc možné získat i jiným způsobem než koupí. Především pro kroměřížské obyvatele totiž NPÚ připravuje takzvaný dobrovolnický program.
„Lidé se budou moci přihlásit k různým činnostem, ať už na zámku, nebo v zahradách. Nemusí to být zrovna hrabání listí nebo kopání výkopů, ale třeba dozor nad výstavou, za což mohou permanentku obdržet,“ vysvětlil ředitel památkové správy.
Zatím jen v předběžných plánech jsou pak další zvýhodnění. „Počítáme třeba s tím, že několik dní v roce bude do Květné zahrady vstup zdarma v rámci různých akcí,“ předpokládá Jan Slezák. Právě návrh na tyto dny zdarma byl i v dopise adresovaném ředitelce NPÚ městem. K návrhu volných vstupů během dvou dní v měsíci se však šéfka památkářů nevyjádřila.
„Toto opatření je běžné na řadě historických památek v zahraničí i v České republice a představuje efektivní nástroj zajištění přístupu ke kulturním památkám i lidem, kteří by si jej jinak nemohli dovolit. Za dosud nevyřešenou pak také považujeme otázku zavedení rodinného vstupného,“ konstatovala kroměřížská zastupitelka a europoslankyně Olga Sehnalová.
Podle všech čtyř zástupců, kteří se postavili za signatáře petice, přetrvávají kolem výše ceny vstupného do Květné zahrady některé otázky k další diskusi. Jde například o informaci, že ke zdražení vstupného dochází v přímé souvislosti s rekonstrukcí zahrady. NPÚ přitom od počátku veřejnost ani partnerské organizace projektu, včetně města Kroměříž a Klubu UNESCO, o záměru následného výrazného zdražení vstupného neinformoval. V jednáních s NPÚ o nastavení vstupného do Květné zahrady chtějí tedy zástupci města a dalších organizací pokračovat i do budoucna.
Zdroj: Kroměřížský deník, 9. 3. 2015, Nikol Diviaková
Datum: 11.3.2015
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...