Olga Sehnalová pro Deník: Květná zlevní pro seniory, rodinné vstupné je stále nevyřešené

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat. Článek Nikol Diviakové s vyjádřením Olgy Sehnalové vyšel na titulní straně Kroměřížského deníku 9. března, níže přinášíme jeho znění.

 

Květná zlevní pro seniory

O cenách vstupného do slavné kroměřížské zahrady chtějí zástupci tamní radnice s památkáři i nadále vyjednávat.

Kroměříž – 1806 lidí podepsalo na konci minulého roku petici proti zdražení vstupného v kroměřížské Květné zahradě. A vedení města se rozhodlo reagovat. Starosta Jaroslav Němec, zástupce signatářů petice Radan Šafařík, předsedkyně Klubu UNESCO Eva Nováková a zastupitelka Olga Sehnalová napsali společný dopis generální ředitelce Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždě Goryczkové. 

Navrhli v něm kompromisní úpravy ceny vstupného a vyzvali ji ke společnému jednání. „Nabídli jsme k úvaze ponechání základního vstupného na sedmdesáti korunách, avšak snížení obou typů zlevněného vstupného pro studenty i seniory na pětatřicet korun,“ řekl Deníku kroměřížský starosta. 

A odezva byla aspoň částečně příznivá: generální ředitelka dopisem radnici informovala, že snížená sazba vstupného bude stanovena na pětačtyřicet korun, základní cenu vstupného pak označila za adekvátní. 

„Snížení vstupného vítáme jako první krok k nalezení společné shody na nastavení ceny tak, aby byla zachována přístupnost Květné zahrady co nejvíce lidem, zejména místním, a zároveň došlo k zajištění dostatečného příjmu pro řádnou správu Květné zahrady,“ dodal starosta města. 

Přiměřeným shledává takovou výši vstupného i ředitel Územní památkové správy v Kroměříži Jan Slezák. „Byla upravena vzhledem k ostatním objektům památkového ústavu v rámci celé republiky,“ míní ředitel. 

O padesát korun méně, tedy dvě stě korun, zaplatí lidé za permanentku, nový ceník by měl platit od 1. dubna. Permanentku bude navíc možné získat i jiným způsobem než koupí. Především pro kroměřížské obyvatele totiž NPÚ připravuje takzvaný dobrovolnický program. 

„Lidé se budou moci přihlásit k různým činnostem, ať už na zámku, nebo v zahradách. Nemusí to být zrovna hrabání listí nebo kopání výkopů, ale třeba dozor nad výstavou, za což mohou permanentku obdržet,“ vysvětlil ředitel památkové správy.

Zatím jen v předběžných plánech jsou pak další zvýhodnění. „Počítáme třeba s tím, že několik dní v roce bude do Květné zahrady vstup zdarma v rámci různých akcí,“ předpokládá Jan Slezák. Právě návrh na tyto dny zdarma byl i v dopise adresovaném ředitelce NPÚ městem. K návrhu volných vstupů během dvou dní v měsíci se však šéfka památkářů nevyjádřila. 

„Toto opatření je běžné na řadě historických památek v zahraničí i v České republice a představuje efektivní nástroj zajištění přístupu ke kulturním památkám i lidem, kteří by si jej jinak nemohli dovolit. Za dosud nevyřešenou pak také považujeme otázku zavedení rodinného vstupného,“ konstatovala kroměřížská zastupitelka a europoslankyně Olga Sehnalová. 

Podle všech čtyř zástupců, kteří se postavili za signatáře petice, přetrvávají kolem výše ceny vstupného do Květné zahrady některé otázky k další diskusi. Jde například o informaci, že ke zdražení vstupného dochází v přímé souvislosti s rekonstrukcí zahrady. NPÚ přitom od počátku veřejnost ani partnerské organizace projektu, včetně města Kroměříž a Klubu UNESCO, o záměru následného výrazného zdražení vstupného neinformoval. V jednáních s NPÚ o nastavení vstupného do Květné zahrady chtějí tedy zástupci města a dalších organizací pokračovat i do budoucna.

Zdroj: Kroměřížský deník, 9. 3. 2015, Nikol Diviaková

Datum: 11.3.2015

Podobné články:

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Europoslankyně Sehnalová na hranicích ke kauze hovězího masa: informace z Polska měly přijít dřív, obrátila jsem se na Evropskou komisi 11.2.2019

...

K dnešnímu zasedání Zastupitelstva města Kroměříže 7.2.2019

Před chvílí skončilo Zastupitelstvo města Kroměříže. Je to zhruba rok, kdy jsme se poprvé v zastupitelstvu zabývali zdravotnictvím v kraji a hlavně tím, jaká péče se bude nebo nebude poskytovat podle plánů hejtmana Čunka v Kroměřížské nemocnici pacientům z nejen města, ale celého ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]