Olga Sehnalová obdržela odpověď Evropské komise ohledně předváděcích akcí a představí české Šmejdy v Bruselu

Česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D) obdržela od Evropské komise odpověď na interpelaci ohledně problematických předváděcích akcí, kterým jsou dlouhodobě vystaveni spotřebitelé v České republice, a které v poslední době začínají mít i přeshraniční rozměr. Poslankyně Sehnalová, která je stínovou zpravodajkou uplatňování směrnice o nekalých obchodních praktikách, považuje předváděcí akce za nejproblematičtější oblast nekalých obchodních praktik v zemích EU, na kterou hodlá v chystané zprávě upozornit. Vedle toho Sehnalová plánuje v září v sídle Evropského parlamentu v Bruselu promítání filmu „Šmejdi“ za účasti režisérky, Silvie Dymákové. Na akci chce přizvat i novopečeného komisaře pro ochranu spotřebitele, Nevena Mimicu.

„Rozproudit diskusi na evropské úrovni je potřeba, neboť si nejsem jistá, jak jsou zde obeznámeni se situací v České republice. S odpovědí Evropské komise jsem spokojena jen částečně. Na jednu stranu Komise přiznává, že si je vědoma problematičnosti fenoménu předváděcích akcí, a odkazuje na stávající zákony, které by měly spotřebitele ochránit, na druhou stranu ale ohledně řešení objevujících se problémů nezabíhá do potřebných detailů,“ komentuje odpověď Olga Sehnalová.

Evropská komise ve své odpovědi uvádí, že se chce v boji proti nekalým obchodním praktikám soustředit na pořádání tematických seminářů, vytvoření konkrétních ukazatelů prosazování práva pro oblast nekalých obchodních praktik v zemích EU a celoevropskou osvětovou kampaň v úzké spolupráci s podniky a sdruženími spotřebitelů. Cílem má být zvýšení informovanosti o právech spotřebitelů a způsobech, jak se bránit v případě problémů.

„Souhlasím s Komisí, že je v první řadě potřeba zintenzivnit prosazování stávajícího práva. V rámci hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách budu proto požadovat, abychom se v budoucnu legislativně více soustředili na předváděcí akce, které začínají mít i přeshraniční charakter a národní orgány na tyto aktivity nemohou dostatečně dohlédnout,“ vysvětluje poslankyně.

V poslední době se totiž objevil nový trend zájezdů do zahraničí, které jsou spojeny s problematickými předváděcími akcemi. Neznalost prostředí i jazyka a nátlak v cizím prostředí umocňuje zranitelnost spotřebitelů, kteří nekalým obchodním praktikám často snadněji podlehnou.

Související fakta:
• Na 72 % předváděcích prodejních akcí, které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce, vykázalo porušení obecně závazných pravidel na ochranu spotřebitele vycházejících z evropské legislativy. Převážnou část problémů v České republice představovalo využívání některé z nekalých a agresivních obchodních praktik.
• Poslankyně Olga Sehnalová v posledních třech letech uspořádala 16 seminářů na Zlínsku a Olomoucku nejen pro seniory s cílem vysvětlit jim, jak se těmto praktikám bránit. Na podzim 2013 hodlá v této aktivitě pokračovat.
• Podle Evropské komise mezi hlavní odvětví v EU, kde jsou spotřebitelé klamáni, obecně patří cestovní ruch, doprava, digitální a finanční služby a trh s nemovitostmi.
• Spotřebitelské výdaje představují 56 % HDP EU.
• Hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách se zaměří i na zneužívání ekologických tvrzení, jako „ekologický“, „udržitelný“, „recyklovatelný“, „přírodní“, atd.
• Čtyři z pěti spotřebitelů v EU, kteří nakupují na internetu, využili v roce 2010 internetový srovnávač cen. Často vyskytujícím se problémem je nezveřejněná totožnost provozovatele a skutečnost, zda jsou vyhledávané výsledky sponzorované. I na tuto oblast se chce hodnocení směrnice zaměřit.

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, ve kterém působí poslankyně Olga Sehnalová, bude poprvé projednávat návrh zprávy o nekalých obchodních praktikách v předvečer promítání „Šmejdů“ v Evropském parlamentu. Na akci hodlá poslankyně otevřít diskusi na téma předváděcích akcí v zemích EU. Promítání v Bruselu se uskuteční 24. září 2013.

Datum: 16.8.2013

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Litevské dny Olgy Sehnalové

11.11.2013 | Jaké byly Litevské dny? Podívejte se na naše video z průběhu akce
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]