Olga Sehnalová obdržela odpověď Evropské komise ohledně předváděcích akcí a představí české Šmejdy v Bruselu

Česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D) obdržela od Evropské komise odpověď na interpelaci ohledně problematických předváděcích akcí, kterým jsou dlouhodobě vystaveni spotřebitelé v České republice, a které v poslední době začínají mít i přeshraniční rozměr. Poslankyně Sehnalová, která je stínovou zpravodajkou uplatňování směrnice o nekalých obchodních praktikách, považuje předváděcí akce za nejproblematičtější oblast nekalých obchodních praktik v zemích EU, na kterou hodlá v chystané zprávě upozornit. Vedle toho Sehnalová plánuje v září v sídle Evropského parlamentu v Bruselu promítání filmu „Šmejdi“ za účasti režisérky, Silvie Dymákové. Na akci chce přizvat i novopečeného komisaře pro ochranu spotřebitele, Nevena Mimicu.

„Rozproudit diskusi na evropské úrovni je potřeba, neboť si nejsem jistá, jak jsou zde obeznámeni se situací v České republice. S odpovědí Evropské komise jsem spokojena jen částečně. Na jednu stranu Komise přiznává, že si je vědoma problematičnosti fenoménu předváděcích akcí, a odkazuje na stávající zákony, které by měly spotřebitele ochránit, na druhou stranu ale ohledně řešení objevujících se problémů nezabíhá do potřebných detailů,“ komentuje odpověď Olga Sehnalová.

Evropská komise ve své odpovědi uvádí, že se chce v boji proti nekalým obchodním praktikám soustředit na pořádání tematických seminářů, vytvoření konkrétních ukazatelů prosazování práva pro oblast nekalých obchodních praktik v zemích EU a celoevropskou osvětovou kampaň v úzké spolupráci s podniky a sdruženími spotřebitelů. Cílem má být zvýšení informovanosti o právech spotřebitelů a způsobech, jak se bránit v případě problémů.

„Souhlasím s Komisí, že je v první řadě potřeba zintenzivnit prosazování stávajícího práva. V rámci hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách budu proto požadovat, abychom se v budoucnu legislativně více soustředili na předváděcí akce, které začínají mít i přeshraniční charakter a národní orgány na tyto aktivity nemohou dostatečně dohlédnout,“ vysvětluje poslankyně.

V poslední době se totiž objevil nový trend zájezdů do zahraničí, které jsou spojeny s problematickými předváděcími akcemi. Neznalost prostředí i jazyka a nátlak v cizím prostředí umocňuje zranitelnost spotřebitelů, kteří nekalým obchodním praktikám často snadněji podlehnou.

Související fakta:
• Na 72 % předváděcích prodejních akcí, které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce, vykázalo porušení obecně závazných pravidel na ochranu spotřebitele vycházejících z evropské legislativy. Převážnou část problémů v České republice představovalo využívání některé z nekalých a agresivních obchodních praktik.
• Poslankyně Olga Sehnalová v posledních třech letech uspořádala 16 seminářů na Zlínsku a Olomoucku nejen pro seniory s cílem vysvětlit jim, jak se těmto praktikám bránit. Na podzim 2013 hodlá v této aktivitě pokračovat.
• Podle Evropské komise mezi hlavní odvětví v EU, kde jsou spotřebitelé klamáni, obecně patří cestovní ruch, doprava, digitální a finanční služby a trh s nemovitostmi.
• Spotřebitelské výdaje představují 56 % HDP EU.
• Hodnocení směrnice o nekalých obchodních praktikách se zaměří i na zneužívání ekologických tvrzení, jako „ekologický“, „udržitelný“, „recyklovatelný“, „přírodní“, atd.
• Čtyři z pěti spotřebitelů v EU, kteří nakupují na internetu, využili v roce 2010 internetový srovnávač cen. Často vyskytujícím se problémem je nezveřejněná totožnost provozovatele a skutečnost, zda jsou vyhledávané výsledky sponzorované. I na tuto oblast se chce hodnocení směrnice zaměřit.

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, ve kterém působí poslankyně Olga Sehnalová, bude poprvé projednávat návrh zprávy o nekalých obchodních praktikách v předvečer promítání „Šmejdů“ v Evropském parlamentu. Na akci hodlá poslankyně otevřít diskusi na téma předváděcích akcí v zemích EU. Promítání v Bruselu se uskuteční 24. září 2013.

Datum: 16.8.2013

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]