O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

NEVYČERPANÉ PENÍZE Z FONDŮ EU: 9 - 12 MLD. KČ ZA ROK 2013
K 31. prosinci 2013 přišla Česká republika dle Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) o 9-12 mld. Kč z fondů EU. Konečná výše ztráty stále není jistá, protože MMR, které je národním koordinátorem strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti v ČR, stále jedná s Evropskou komisí o výjimkách u projektů zpožděných kvůli povodním v červnu 2013 a také kvůli zpožděním s povolováním realizace projektů u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Největší ztráty byly u dvou ministerských operačních programů: Operační program Životní prostředí (Ministerstvo životního prostředí) a Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy).
Doposud bylo ČR ze strany EK proplaceno 385,5 mld. Kč, tedy 47,7 % celkové částky. V období 2007-2013 může ČR z kohezní politiky EU podle aktuálního kurzu získat cca 808 mld. Kč. Peníze musí být vyčerpány do konce roku 2015 (tzv. pravidlo finanční disciplíny n+2). Dle Ministerstva pro místní rozvoj čeká české úřady v následujících dvou letech obrovský pracovní nápor. Dle aktuálních prognóz hrozí za celé období ztráta ve výši cca 100 mld. Kč.

SDĚLENÍ EVROPSKÉ KOMISE: CÍLE V OBLASTI KLIMATU A ENERGETIKY DO ROKU 2030

Ve středu 22. ledna představila Evropská komise dlouho očekávané sdělení, které stanovuje rámec pro oblast energetiky a klimatu do roku 2030. Dokument se bude projednávat na nejvyšší úrovni, zejména v Evropské radě a v Evropském parlamentu. Zároveň je sdělení doprovázeno legislativním návrhem na vytvoření rezervy pro zachování stability trhu pro systém EU pro obchodování s emisemi (EU ETS). Tato rezerva by se měla začít používat od roku 2021, aby se zlepšila odolnost trhu. Jako hlavní cíle politiky Komise stanovila:
1.    Závazným cílem je snížení emisí skleníkových plynů o 40 % proti úrovni z roku 1990. Evropská komise navrhuje členským zemím i Evropskému parlamentu, aby stejnou výši redukce CO2 v roce 2015 oznámily jako součást mezinárodních jednání na klimatické konferenci v Paříži.
2.    Na celoevropské úrovni bude také platit závazný cíl, aby 27 % energie pocházelo z obnovitelných zdrojů. Nebude však rozepsán na jednotlivé státy, každá členská země tak bude mít více prostoru přizpůsobit své energetické soustavy podle vlastního rozhodnutí.
3.    Bude provedena reforma systému obchodování s povolenkami v dalším obchodovacím období od roku 2021. Měla by vzniknout rezerva, která by zvýšila odolnost systému vůči velkým šokům úpravou nabídky množství povolenek k aukcím.
Systém by fungoval automaticky podle předem daných pravidel bez možnosti zásahů ze strany Evropské komise či členských zemí.
4.    Členské země by měly vypracovat své národní plány zajištění konkurenceschopných, bezpečných a udržitelných dodávek energie.
Oproti klimaticko-energetickému balíčku z roku 2008, který stanovoval cíle, jichž by EU měla dosáhnout do roku 2020, se v novém souboru opatření neobjevil cíl zvýšit energetickou účinnost. Evropská komise slibuje, že k této problematice se ještě letos vrátí při prověrce své odpovídající směrnice cca v červenci 2014.

PŘÍSTUPOVÁ JEDNÁNÍ EU-SRBSKO ZAHÁJENA
V úterý 23. ledna 2014 zahájilo Srbsko oficiálně přístupové rozhovory s EU. Srbsko by se mohlo stát členskou zemí Evropské unie po roce/v roce 2020, prohlásil v Bruselu srbský premiér Ivica Dačić. Dle něj se také jedná pro Srbsko o nejdůležitější událost od konce druhé světové války. K zahájení rozhovorů se zemí, která v poslední době výrazně normalizuje své vztahy s Kosovem, vyzvala Evropská rada již minulý rok v létě. Ministři zahraničí členských zemí EU pak v prosinci 2013 rozhodli o rámci vyjednávání a o úterním datu zahájení rozhovorů. Otevření prvních z celkem 35 kapitol náročného vyjednávacího procesu přitom evropský komisař pro rozšíření - Štefan Füle - očekává již v 1. polovině roku 2014.

2. EVROPSKÝ PARLAMENTNÍ TÝDEN V BRUSELU
Od pondělí 20. ledna do středy 22. ledna se v Bruselu uskutečnil již druhý tzv. Evropský parlamentní týden, jehož obsahem bylo projednávání tzv. agendy evropského semestru a parlamentní kontrola provádění tzv. Fiskální úmluvy. Evropského parlamentního týdne se zúčastnili zástupci všech 41 komor národních parlamentů EU-28 i zástupci Evropského parlamentu. Za Senát PČR se této největší parlamentní akce zúčastnila sedmičlenná delegace, kterou vedla 1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková. Dále se zúčastnili za Výbor pro záležitosti EU jeho předseda, senátor Miroslav Krejča, senátor Josef Táborský a senátor Luděk Jeništa. Za Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu se akce zúčastnil senátor Jiří Lajtoch a senátorka Veronika Vrecionová. Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí reprezentoval jeho předseda, senátor Ivo Bárek.  Kromě třídenního oficiálního programu absolvovali senátoři jednání s místopředsedou Evropské komise, zodpovědným za mezi-institucionální vztahy, Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropského parlamentu zodpovědným za vztahy s národními parlamenty, Martínezem Martínezem a četné schůzky s europoslanci či se slovenskou delegací. Podrobný zápis z jednání je dostupný v Oddělení pro EU.

Zpracovala: Jana Maláčová, Zástupkyně Senátu při Evropském parlamentu

Datum: 24.1.2014

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Lucemburské dny

19.11.2015 | Krátké ohlédnutí za Lucemburskými dny v Kroměříži
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]