O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

VÝBOR REGI SCHVÁLIL DOHODU S RADOU OHLEDNĚ NASTAVENÍ KOHEZNÍ POLITIKY

Včera, ve čtvrtek 7. listopadu schválil Výbor pro regionální rozvoj (REGI) Evropského parlamentu na svém mimořádném zasedání dohodu s Radou o reformě tzv. Obecného nařízení, což je klíčový právní předpis určující pravidla pro čerpání ze strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti. Tím byla odstraněna poslední překážka pro hlasování o tomto a dalších souvisejících nařízení na listopadovém plenárním zasedání EP. Celkem je na kohezní politiku pro léta 2014-2020 vyhrazeno € 325 miliard EUR. Pro ČR připadá cca 21 mld. EUR. Evropskému parlamentu se podařilo prosadit následující:

1.            Spolurozhodování o tzv. makroekonomické podmíněnosti, která měla dle původního návrhu umožnit zastavování financování z fondu EU v důsledku makroekonomických nerovnováh nebo nadměrného rozpočtového deficitu daného členského státu. Evropský parlament byl na rozdíl od Evropské komise a Rady proti tomuto mechanismu a nyní bude moci vykonávat společně s Komisí své právo kontroly nad všemi rozhodovacími postupy, které se týkají pozastavení prostředků. Kromě toho má být při případném pozastavení prostředků z fondů EU zohledněna také sociální a hospodářská situace v dotyčném členském státu.

2.            Vyjednávačům Evropského parlamentu se také podařilo změnit název makroekonomické podmíněnosti na "mechanismus pro opatření spojující účinnost evropských strukturálních fondů s fungující správou ekonomických záležitostí".

3.            Europoslancům se rovněž podařilo zvýšit roční sazby předběžného financování, které mají regionům pomoci s nastartováním celého implementačního systému.

4.            Dále byly zvýšeny sazby pro spolufinancování z rozpočtu EU pro nejvzdálenější regiony EU a pro Kypr z 50 % na 85%.

5.            Vyjednávacímu týmu Evropského parlamentu se také podařilo snížit velikost tzv. výkonnostní rezervy, což má za následek zvýšení celkové výše plateb na období 2014-2020 o více než € 1 mld. EUR. Výkonnostní rezerva měla být v polovině programového období rozdělena mezi nejrychleji čerpající regiony.

 

PODZIMNÍ PŘEDPOVĚĎ RŮSTU EVROPSKÉ KOMISE PRO ČR

Ve středu zveřejnila Evropská komise svou pravidelnou podzimní předpověď růstu pro všechny členské státy EU i eurozónu jako celek. Pro ČR vypadá předpověď následovně:

Evropská komise: Podzimní předpověď ekonomického růstu pro ČR

                                                                 2012       2013       2014       2015

Růst HDP (v %)                                          -1.0        -1.0        1.8          2.2

Inflace (v %)                                                3.5          1.4          0.5          1.6

Nezaměstnanost (v %)                                7.0          7.1          7.0          6.7

Deficit veřejných financí (v % k HDP)         -4.4        -2.9        -3.0        -3.5

Státní dluh ČR (v % k HDP)                       46.2        49.0        50.6        52.3

 

MARTIN SCHULZ PRVNÍM OFICIÁLNÍM KANDIDÁTEM EVROPSKÝCH POLITICKÝCH STRAN NA PŘEDSEDU EVROPSKÉ KOMISE

Ve středu 6. listopadu oznámil předseda Strany evropských socialistů (PES) Sergej Stanišev, že v rámci vnitřní procedury nominace kandidátů PES byl jako jediný kandidát nominován současný předseda Evropského parlamentu, Martin Schulz (Německo). Schulz se tak stává prvním oficiálním kandidátem na post předsedy Evropské komise v souladu s doporučením Evropské komise. Evropská komise doporučila, aby jednotlivé politické strany zastoupené v Evropském parlamentu za účelem vyšší transparentnosti rozhodovacích procesů, odstraňování demokratického deficitu v EU a zvyšování zájmu občanů o dění v EU nominovaly - pro případ volebního vítězství ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 - své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

Dle čl. 17 Smlouvy o EU je předseda Evropské komise volen následovně: "S přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu a po náležitých konzultacích navrhne Evropská rada kvalifikovanou většinou Evropskému parlamentu kandidáta na funkci předsedy Komise. Tohoto kandidáta zvolí Evropský parlament většinou hlasů všech svých členů. Nezíská-li potřebnou většinu, navrhne Evropská rada do jednoho měsíce kvalifikovanou většinou nového kandidáta, kterého zvolí Evropský parlament stejným postupem."

V německém tisku se v této souvislosti spekuluje o tom, že Martin Schulz a jeho nominace na člena Evropské komise bude součástí koaliční dohody mezi CDU/ CSU a SPD, kde v současné době vrcholí jednání o velké koalici. Týdeník Spiegel také pravidelně informuje o Martinovi Schulzovi jako novém oblíbenci a hlavním spojenci staronové kancléřky Angely Merkel, která se chce ve svém třetím volebním období zaměřit na "reformu" Evropy.

Předseda Schulz má nejen podporu své vlastní, druhé největší frakce (S&D), ale disponuje také velmi dobrými vztahy s třetí a čtvrtou největší frakci Evropského parlamentu, tj. s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a se Zelenými.

Datum: 9.11.2013

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]