O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

VÝBOR REGI SCHVÁLIL DOHODU S RADOU OHLEDNĚ NASTAVENÍ KOHEZNÍ POLITIKY

Včera, ve čtvrtek 7. listopadu schválil Výbor pro regionální rozvoj (REGI) Evropského parlamentu na svém mimořádném zasedání dohodu s Radou o reformě tzv. Obecného nařízení, což je klíčový právní předpis určující pravidla pro čerpání ze strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti. Tím byla odstraněna poslední překážka pro hlasování o tomto a dalších souvisejících nařízení na listopadovém plenárním zasedání EP. Celkem je na kohezní politiku pro léta 2014-2020 vyhrazeno € 325 miliard EUR. Pro ČR připadá cca 21 mld. EUR. Evropskému parlamentu se podařilo prosadit následující:

1.            Spolurozhodování o tzv. makroekonomické podmíněnosti, která měla dle původního návrhu umožnit zastavování financování z fondu EU v důsledku makroekonomických nerovnováh nebo nadměrného rozpočtového deficitu daného členského státu. Evropský parlament byl na rozdíl od Evropské komise a Rady proti tomuto mechanismu a nyní bude moci vykonávat společně s Komisí své právo kontroly nad všemi rozhodovacími postupy, které se týkají pozastavení prostředků. Kromě toho má být při případném pozastavení prostředků z fondů EU zohledněna také sociální a hospodářská situace v dotyčném členském státu.

2.            Vyjednávačům Evropského parlamentu se také podařilo změnit název makroekonomické podmíněnosti na "mechanismus pro opatření spojující účinnost evropských strukturálních fondů s fungující správou ekonomických záležitostí".

3.            Europoslancům se rovněž podařilo zvýšit roční sazby předběžného financování, které mají regionům pomoci s nastartováním celého implementačního systému.

4.            Dále byly zvýšeny sazby pro spolufinancování z rozpočtu EU pro nejvzdálenější regiony EU a pro Kypr z 50 % na 85%.

5.            Vyjednávacímu týmu Evropského parlamentu se také podařilo snížit velikost tzv. výkonnostní rezervy, což má za následek zvýšení celkové výše plateb na období 2014-2020 o více než € 1 mld. EUR. Výkonnostní rezerva měla být v polovině programového období rozdělena mezi nejrychleji čerpající regiony.

 

PODZIMNÍ PŘEDPOVĚĎ RŮSTU EVROPSKÉ KOMISE PRO ČR

Ve středu zveřejnila Evropská komise svou pravidelnou podzimní předpověď růstu pro všechny členské státy EU i eurozónu jako celek. Pro ČR vypadá předpověď následovně:

Evropská komise: Podzimní předpověď ekonomického růstu pro ČR

                                                                 2012       2013       2014       2015

Růst HDP (v %)                                          -1.0        -1.0        1.8          2.2

Inflace (v %)                                                3.5          1.4          0.5          1.6

Nezaměstnanost (v %)                                7.0          7.1          7.0          6.7

Deficit veřejných financí (v % k HDP)         -4.4        -2.9        -3.0        -3.5

Státní dluh ČR (v % k HDP)                       46.2        49.0        50.6        52.3

 

MARTIN SCHULZ PRVNÍM OFICIÁLNÍM KANDIDÁTEM EVROPSKÝCH POLITICKÝCH STRAN NA PŘEDSEDU EVROPSKÉ KOMISE

Ve středu 6. listopadu oznámil předseda Strany evropských socialistů (PES) Sergej Stanišev, že v rámci vnitřní procedury nominace kandidátů PES byl jako jediný kandidát nominován současný předseda Evropského parlamentu, Martin Schulz (Německo). Schulz se tak stává prvním oficiálním kandidátem na post předsedy Evropské komise v souladu s doporučením Evropské komise. Evropská komise doporučila, aby jednotlivé politické strany zastoupené v Evropském parlamentu za účelem vyšší transparentnosti rozhodovacích procesů, odstraňování demokratického deficitu v EU a zvyšování zájmu občanů o dění v EU nominovaly - pro případ volebního vítězství ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 - své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

Dle čl. 17 Smlouvy o EU je předseda Evropské komise volen následovně: "S přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu a po náležitých konzultacích navrhne Evropská rada kvalifikovanou většinou Evropskému parlamentu kandidáta na funkci předsedy Komise. Tohoto kandidáta zvolí Evropský parlament většinou hlasů všech svých členů. Nezíská-li potřebnou většinu, navrhne Evropská rada do jednoho měsíce kvalifikovanou většinou nového kandidáta, kterého zvolí Evropský parlament stejným postupem."

V německém tisku se v této souvislosti spekuluje o tom, že Martin Schulz a jeho nominace na člena Evropské komise bude součástí koaliční dohody mezi CDU/ CSU a SPD, kde v současné době vrcholí jednání o velké koalici. Týdeník Spiegel také pravidelně informuje o Martinovi Schulzovi jako novém oblíbenci a hlavním spojenci staronové kancléřky Angely Merkel, která se chce ve svém třetím volebním období zaměřit na "reformu" Evropy.

Předseda Schulz má nejen podporu své vlastní, druhé největší frakce (S&D), ale disponuje také velmi dobrými vztahy s třetí a čtvrtou největší frakci Evropského parlamentu, tj. s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a se Zelenými.

Datum: 9.11.2013

Podobné články:

Ceny volání v EU se sníží - europoslanci přijali nový telekomunikační kodex 14.11.2018

Evropský parlament dnes schválil novou podobu tzv. telekomunikačního kodexu. Díky němu se od 15. května příštího roku sníží ceny za volání v rámci EU. Cena za volání z Česka do jiné země Unie tak nepřekročí 6 korun za minutu (0,19 eur/min), SMS bude stát maximálně 1,50 Kč (0,06 ...

Rakouské dny zakončil rytmus tance Schuhplattler 19.10.2018

Poslední večer kroměřížských Evropských dnů je už tradičně věnovaný folklóru dané země - dnes večer tedy Dům kultury rozezněly energické tóny rakouského tance Schuhplattler. ...

Třetí den Rakouských dnů patřil cestovatelskému odpoledni 18.10.2018

Evropské dny věnované Rakousku dnes svým programem představily Rakousko jako turistickou destinaci. Nejprve jeden z dílů pořadu Cestománie provedl návštěvníky po jedné ze spolkových zemí, kterou je Tyrolsko a také po stopách Karla Havlíčka Borovského. Poté o svých letitých zkušenostech ...

100 let od rozpadu Rakouska-Uherska připomněly i Rakouské dny 18.10.2018

Výročí vzniku samostatného Československa se dnes dotkl i program Rakouských dnů. Ředitel Ústavu českých dějin FF UK prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc. přijal pozvání do Kroměříže, aby pohovořil o tom, jaké byly širší souvislosti rozpadu rakousko-uherské monarchie. ...

Úterní Rakouské dny nabídly program na celé odpoledne - dětem, milovníkům literatury i filmu 16.10.2018

Druhý den Rakouských dnů v Kroměříži přinesl hned tři události spojené s Rakouskem - program pro děti, besedu o spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbachové a promítání filmu Toni Erdmann. ...

Zahájení Rakouských dnů v Kroměříži si nenechal ujít rekordní počet diváků 15.10.2018

Rakouské písně, výstavy, beseda o životě Čechů ve Vídni, ale i mnoho dalšího čekalo na návštěvníky dnešního slavnostního zahájení Rakouských dnů v Kroměříži, které pořádá poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.  ...

Jak to vidím já
Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje

V pondělí 5.listopadu zasedá ve Zlíně Zastupitelstvo Zlínského kraje. Zaslali jsme všem zastupitelům tento otevřený dopis: ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Předvolební úvaha

27.8.2018 |

Do voleb v Kroměříži jde třináct stran a hnutí s mnoha novými lidmi, kteří se ucházejí o to, stát se městskými zastupiteli. Je taková doba, která přeje novým tvářím, představám a slibům, že teď to bude jiné, lepší. Město se ... pokračování

Naše videa
Olga Sehnalová k genderové problematice

26.3.2015 | Videomessage poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové k veřejné debatě "Genderové kvóty: ano, či ne?"
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]