O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

VÝBOR REGI SCHVÁLIL DOHODU S RADOU OHLEDNĚ NASTAVENÍ KOHEZNÍ POLITIKY

Včera, ve čtvrtek 7. listopadu schválil Výbor pro regionální rozvoj (REGI) Evropského parlamentu na svém mimořádném zasedání dohodu s Radou o reformě tzv. Obecného nařízení, což je klíčový právní předpis určující pravidla pro čerpání ze strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti. Tím byla odstraněna poslední překážka pro hlasování o tomto a dalších souvisejících nařízení na listopadovém plenárním zasedání EP. Celkem je na kohezní politiku pro léta 2014-2020 vyhrazeno € 325 miliard EUR. Pro ČR připadá cca 21 mld. EUR. Evropskému parlamentu se podařilo prosadit následující:

1.            Spolurozhodování o tzv. makroekonomické podmíněnosti, která měla dle původního návrhu umožnit zastavování financování z fondu EU v důsledku makroekonomických nerovnováh nebo nadměrného rozpočtového deficitu daného členského státu. Evropský parlament byl na rozdíl od Evropské komise a Rady proti tomuto mechanismu a nyní bude moci vykonávat společně s Komisí své právo kontroly nad všemi rozhodovacími postupy, které se týkají pozastavení prostředků. Kromě toho má být při případném pozastavení prostředků z fondů EU zohledněna také sociální a hospodářská situace v dotyčném členském státu.

2.            Vyjednávačům Evropského parlamentu se také podařilo změnit název makroekonomické podmíněnosti na "mechanismus pro opatření spojující účinnost evropských strukturálních fondů s fungující správou ekonomických záležitostí".

3.            Europoslancům se rovněž podařilo zvýšit roční sazby předběžného financování, které mají regionům pomoci s nastartováním celého implementačního systému.

4.            Dále byly zvýšeny sazby pro spolufinancování z rozpočtu EU pro nejvzdálenější regiony EU a pro Kypr z 50 % na 85%.

5.            Vyjednávacímu týmu Evropského parlamentu se také podařilo snížit velikost tzv. výkonnostní rezervy, což má za následek zvýšení celkové výše plateb na období 2014-2020 o více než € 1 mld. EUR. Výkonnostní rezerva měla být v polovině programového období rozdělena mezi nejrychleji čerpající regiony.

 

PODZIMNÍ PŘEDPOVĚĎ RŮSTU EVROPSKÉ KOMISE PRO ČR

Ve středu zveřejnila Evropská komise svou pravidelnou podzimní předpověď růstu pro všechny členské státy EU i eurozónu jako celek. Pro ČR vypadá předpověď následovně:

Evropská komise: Podzimní předpověď ekonomického růstu pro ČR

                                                                 2012       2013       2014       2015

Růst HDP (v %)                                          -1.0        -1.0        1.8          2.2

Inflace (v %)                                                3.5          1.4          0.5          1.6

Nezaměstnanost (v %)                                7.0          7.1          7.0          6.7

Deficit veřejných financí (v % k HDP)         -4.4        -2.9        -3.0        -3.5

Státní dluh ČR (v % k HDP)                       46.2        49.0        50.6        52.3

 

MARTIN SCHULZ PRVNÍM OFICIÁLNÍM KANDIDÁTEM EVROPSKÝCH POLITICKÝCH STRAN NA PŘEDSEDU EVROPSKÉ KOMISE

Ve středu 6. listopadu oznámil předseda Strany evropských socialistů (PES) Sergej Stanišev, že v rámci vnitřní procedury nominace kandidátů PES byl jako jediný kandidát nominován současný předseda Evropského parlamentu, Martin Schulz (Německo). Schulz se tak stává prvním oficiálním kandidátem na post předsedy Evropské komise v souladu s doporučením Evropské komise. Evropská komise doporučila, aby jednotlivé politické strany zastoupené v Evropském parlamentu za účelem vyšší transparentnosti rozhodovacích procesů, odstraňování demokratického deficitu v EU a zvyšování zájmu občanů o dění v EU nominovaly - pro případ volebního vítězství ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 - své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

Dle čl. 17 Smlouvy o EU je předseda Evropské komise volen následovně: "S přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu a po náležitých konzultacích navrhne Evropská rada kvalifikovanou většinou Evropskému parlamentu kandidáta na funkci předsedy Komise. Tohoto kandidáta zvolí Evropský parlament většinou hlasů všech svých členů. Nezíská-li potřebnou většinu, navrhne Evropská rada do jednoho měsíce kvalifikovanou většinou nového kandidáta, kterého zvolí Evropský parlament stejným postupem."

V německém tisku se v této souvislosti spekuluje o tom, že Martin Schulz a jeho nominace na člena Evropské komise bude součástí koaliční dohody mezi CDU/ CSU a SPD, kde v současné době vrcholí jednání o velké koalici. Týdeník Spiegel také pravidelně informuje o Martinovi Schulzovi jako novém oblíbenci a hlavním spojenci staronové kancléřky Angely Merkel, která se chce ve svém třetím volebním období zaměřit na "reformu" Evropy.

Předseda Schulz má nejen podporu své vlastní, druhé největší frakce (S&D), ale disponuje také velmi dobrými vztahy s třetí a čtvrtou největší frakci Evropského parlamentu, tj. s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a se Zelenými.

Datum: 9.11.2013

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Na film Cigán se do Evropského parlamentu přišli podívat komisaři i velvyslanec

10.4.2013 | Záznam z promítán filmu Cigán v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]