O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

VÝBOR REGI SCHVÁLIL DOHODU S RADOU OHLEDNĚ NASTAVENÍ KOHEZNÍ POLITIKY

Včera, ve čtvrtek 7. listopadu schválil Výbor pro regionální rozvoj (REGI) Evropského parlamentu na svém mimořádném zasedání dohodu s Radou o reformě tzv. Obecného nařízení, což je klíčový právní předpis určující pravidla pro čerpání ze strukturálních fondů EU a Fondu soudržnosti. Tím byla odstraněna poslední překážka pro hlasování o tomto a dalších souvisejících nařízení na listopadovém plenárním zasedání EP. Celkem je na kohezní politiku pro léta 2014-2020 vyhrazeno € 325 miliard EUR. Pro ČR připadá cca 21 mld. EUR. Evropskému parlamentu se podařilo prosadit následující:

1.            Spolurozhodování o tzv. makroekonomické podmíněnosti, která měla dle původního návrhu umožnit zastavování financování z fondu EU v důsledku makroekonomických nerovnováh nebo nadměrného rozpočtového deficitu daného členského státu. Evropský parlament byl na rozdíl od Evropské komise a Rady proti tomuto mechanismu a nyní bude moci vykonávat společně s Komisí své právo kontroly nad všemi rozhodovacími postupy, které se týkají pozastavení prostředků. Kromě toho má být při případném pozastavení prostředků z fondů EU zohledněna také sociální a hospodářská situace v dotyčném členském státu.

2.            Vyjednávačům Evropského parlamentu se také podařilo změnit název makroekonomické podmíněnosti na "mechanismus pro opatření spojující účinnost evropských strukturálních fondů s fungující správou ekonomických záležitostí".

3.            Europoslancům se rovněž podařilo zvýšit roční sazby předběžného financování, které mají regionům pomoci s nastartováním celého implementačního systému.

4.            Dále byly zvýšeny sazby pro spolufinancování z rozpočtu EU pro nejvzdálenější regiony EU a pro Kypr z 50 % na 85%.

5.            Vyjednávacímu týmu Evropského parlamentu se také podařilo snížit velikost tzv. výkonnostní rezervy, což má za následek zvýšení celkové výše plateb na období 2014-2020 o více než € 1 mld. EUR. Výkonnostní rezerva měla být v polovině programového období rozdělena mezi nejrychleji čerpající regiony.

 

PODZIMNÍ PŘEDPOVĚĎ RŮSTU EVROPSKÉ KOMISE PRO ČR

Ve středu zveřejnila Evropská komise svou pravidelnou podzimní předpověď růstu pro všechny členské státy EU i eurozónu jako celek. Pro ČR vypadá předpověď následovně:

Evropská komise: Podzimní předpověď ekonomického růstu pro ČR

                                                                 2012       2013       2014       2015

Růst HDP (v %)                                          -1.0        -1.0        1.8          2.2

Inflace (v %)                                                3.5          1.4          0.5          1.6

Nezaměstnanost (v %)                                7.0          7.1          7.0          6.7

Deficit veřejných financí (v % k HDP)         -4.4        -2.9        -3.0        -3.5

Státní dluh ČR (v % k HDP)                       46.2        49.0        50.6        52.3

 

MARTIN SCHULZ PRVNÍM OFICIÁLNÍM KANDIDÁTEM EVROPSKÝCH POLITICKÝCH STRAN NA PŘEDSEDU EVROPSKÉ KOMISE

Ve středu 6. listopadu oznámil předseda Strany evropských socialistů (PES) Sergej Stanišev, že v rámci vnitřní procedury nominace kandidátů PES byl jako jediný kandidát nominován současný předseda Evropského parlamentu, Martin Schulz (Německo). Schulz se tak stává prvním oficiálním kandidátem na post předsedy Evropské komise v souladu s doporučením Evropské komise. Evropská komise doporučila, aby jednotlivé politické strany zastoupené v Evropském parlamentu za účelem vyšší transparentnosti rozhodovacích procesů, odstraňování demokratického deficitu v EU a zvyšování zájmu občanů o dění v EU nominovaly - pro případ volebního vítězství ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 - své kandidáty na post předsedy Evropské komise.

Dle čl. 17 Smlouvy o EU je předseda Evropské komise volen následovně: "S přihlédnutím k volbám do Evropského parlamentu a po náležitých konzultacích navrhne Evropská rada kvalifikovanou většinou Evropskému parlamentu kandidáta na funkci předsedy Komise. Tohoto kandidáta zvolí Evropský parlament většinou hlasů všech svých členů. Nezíská-li potřebnou většinu, navrhne Evropská rada do jednoho měsíce kvalifikovanou většinou nového kandidáta, kterého zvolí Evropský parlament stejným postupem."

V německém tisku se v této souvislosti spekuluje o tom, že Martin Schulz a jeho nominace na člena Evropské komise bude součástí koaliční dohody mezi CDU/ CSU a SPD, kde v současné době vrcholí jednání o velké koalici. Týdeník Spiegel také pravidelně informuje o Martinovi Schulzovi jako novém oblíbenci a hlavním spojenci staronové kancléřky Angely Merkel, která se chce ve svém třetím volebním období zaměřit na "reformu" Evropy.

Předseda Schulz má nejen podporu své vlastní, druhé největší frakce (S&D), ale disponuje také velmi dobrými vztahy s třetí a čtvrtou největší frakci Evropského parlamentu, tj. s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a se Zelenými.

Datum: 9.11.2013

Podobné články:

Výbor TRAN dnes schválil návrhy ke zvýšení bezpečnosti vozidel 10.1.2019

Na dnešním zasedání Výboru TRAN, prvním v tomto roce, poslanci Výboru podpořili pozměněný návrh Komise ke zlepšení bezpečnosti vozidel a odhlasovali své stanovisko k nařízení o obecné bezpečnosti. Návrhem se bude dále zabývat Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), ...

Nekalé praktiky mezi podniky v potravinářství budou díky sociálním demokratům zakázané po celé EU 20.12.2018

Vyjednávači Evropského parlamentu v čele s italským sociálnědemokratickým zpravodajem P. De Castrem ze zemědělského výboru a zástupci členských států v Radě EU včera dosáhli politické dohody nad unikátní evropskou směrnicí. ...

Nejasná zpráva o dvojí kvalitě aneb pohled pod pokličku 11.12.2018

V dnešním vydání Práva vyšel můj komentář k současnému vyjednávání o dvojí kvalitě značkových produktů. Celé znění komentáře si můžete přečíst níže: ...

Olga Sehnalová o Meziskupině pro práva lidí s postižením 10.12.2018

...

Newsletter: Plenární zasedání EP 10.- 13. prosince 2018 ve Štrasburku 9.12.2018

Slavnostní udelení Sacharovovy ceny Olegu Sencovovi ...

Olga Sehnalová vystoupila na konferenci k přístupnosti v oblasti informačních technologií 5.12.2018

Dnes jsem zahájila v Bruselu mezinárodní konferenci věnovanou přístupnosti v oblasti informačních technologií určenou IT expertům. Zdůraznila jsem, že zpřístupňování online služeb je nejen základní právo lidí se zdravotním postižením, ale s ohledem na počty potenciálních ...

Jak to vidím já
Dvojí kvalita: teď se láme chleba

V úterý proběhne v Bruselu důležité hlasování, které rozhodne o tom, jestli bude moci být dvojí kvalita skutečně postavena mimo zákon a v jaké podobě to bude. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů bude hlasovat o znění směrnice o nekalých obchodních praktikách. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Mezinárodní konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR

19.11.2018 |

Spotřebitelské vzdělávání od nejútlejšího věku je jednou z důležitých podmínek k tomu, aby ve společnosti byli vzdělaní a informovaní spotřebitelé, kteří jsou poučení o svých právech a nebojí se jich využívat. To, jak informovanost ... pokračování

Naše videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]