O čem se mluví - stručný týdenní výběr událostí EU

DRUHÁ ŽLUTÁ KARTA: ZŘÍZENÍ ÚŘADU EVROPSKÉHO VEŘEJNÉHO ŽALOBCE

Minulý týden byl v rámci kontroly principu subsidiarity ze strany národních parlamentů spuštěn mechanismus žluté karty. Jedná se o druhou žlutou kartu od ratifikace Lisabonské smlouvy. Konkrétně se jedná o návrh nařízení Rady o zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce (European Public Prosecutor´s Office, EPPO), návrh Komise COM/2013/0534. Lhůta pro zasílání tzv. odůvodněných stanovisek ze strany národních parlamentů vypršela v pondělí 28. října 2013.

Senát k tomuto návrhu přijal odůvodněné stanovisko na své 14. schůzi, která se konala 9. října 2013 (senátní tisk N082/09). Toto odůvodněné stanovisko naleznete zde:

Celkem přijalo odůvodněná stanoviska 14 národních parlamentů či komor z 11 členských států EU včetně Senátu PČR. Následující národní parlamenty konstatovaly, že návrh je v rozporu s principem subsidiarity:

1.                            Senát PČR (1 hlas)

2. a 3.                    Obě komory nizozemského parlamentu (2 hlasy)

4.                            Kyperský parlament (2 hlasy)

5.                            Maďarský parlament (2 hlasy)

6. a 7.                    Obě komory britského parlamentu (2 hlasy)

8.                            Maltský parlament (2 hlasy)

9.                            Francouzský Senát (1 hlas)

10.                          Švédský parlament (2 hlasy)

11. a 12.                Obě komory irského parlamentu (2 hlasy)

13.                          Rumunská dolní komora (1 hlas)

14.                          Slovinské Národní shromáždění (2 hlasy, protože Dolní komora disponuje samotnou pravomocí v otázce kontroly subsidiarity)

Dohromady bylo tedy získáno 19 hlasů. Vzhledem k tomu, že se jedná o legislativní návrh z oblasti prostoru svobody, bezpečnosti a práva, je ke spuštění žluté karty potřeba dle odst. 2 čl. 7 Protokolu č. 2 o Používání zásad subsidiarity a proporcionality Smluv alespoň počtu 14 hlasů (1/4 všech hlasů).

Nyní musí Evropská komise dle čl. 7 Protokolu č. 2 o Používání zásad subsidiarity a proporcionality Smluv legislativní návrh přezkoumat a pak rozhodnout, zda návrh zachová, změní nebo jej stáhne. Pokud Komise rozhodne o zachování návrhu, musí uvést, proč se domnívá, že daný návrh je v souladu se zásadou subsidiarity.

Dle zodpovědné místopředsedkyně Evropské komise  Viviane Redingové s takovouto reakcí Evropská komise počítala a plánuje navrhnout zřízení úřadu Evropského veřejného žalobce formou posílené spolupráce, ke které je potřeba účasti alespoň devíti členských států. Dle Redingové celkem 17 - tedy většina - členských států s principem i se zvolenou formou souhlasí. Avšak již nyní je jasné, že se posílené spolupráce nezúčastní Velká Británie, Irsko a Dánsko, protože mají v této oblasti tzv. opt-outy. Další vývoj se v této záležitosti očekává v prosinci - po Radě ministrů pro spravedlnost a vnitřní záležitosti. Dle Redingové by evropský veřejný žalobce mohl začít fungovat od ledna 2015.

 

50. JUBILEJNÍ COSAC VE VILNIUSU

Ve dnech 27. až 29 října se v litevském Vilniusu uskutečnilo 50. pravidelné setkání zástupců evropských výborů národních parlamentů členských zemí EU, tzv. COSAC. Nejvíce byly účastníky diskutovány otázky týkající se posílení role národních parlamentů v dalším institucionálním směřování EU, role COSAC v posílení meziparlamentní spolupráce v EU, volby do Evropského parlamentu v roce 2014, implementace strategie Evropa 2020 apod. Senát PČR byl zastoupen předsedou Výboru pro záležitosti EU, senátorem Miroslavem Krejčou a také jeho místopředsedou, senátorem Zdeňkem Bestou.

Na COSAC byla také vybrána nová stálá členka sekretariátu COSAC. Dále litevský COSAC navázal na osvědčenou praxi irského předsednictví a hostil také několik tzv. neformálních setkání národních a evropských parlamentářů, např. k baltské strategii či k parlamentní kontrole rozhodování v EU. Poprvé se také uskutečnilo setkání ženského fóra COSAC.

Podrobný zápis je k dispozici v Oddělení pro EU. Oba výstupy, tj. závěry a příspěvek COSAC, stejně jako všechny ostatní dokumenty (jako např. jednotlivé projevy v písemné formě apod.) jsou k dispozici na webové stránce COSAC.

Zpracovala: Jana Maláčová, Zástupkyně Senátu při Evropském parlamentu

Datum: 4.11.2013

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Nekalé obchodní, pardon politické praktiky

Nedávno se premiér Babiš obrátil na čtenáře MfD se zvoláním, že spotřebitel musí být na prvním místě. Vyjmenovává v něm řadu opatření, která v nedávné době zlepšila postavení spotřebitelů. Není proto divu, že běžný čtenář článek vnímá jako přehled úspěchů hnutí ANO. Má to však jeden háček. Příklady, které pan premiér uvádí, jsou v drtivé většině ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]