Newsletter: Plenární zasedání EP 21.- 24. listopadu 2016 ve Štrasburku

Na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 21- - 24. listopadu se budou poslanci Evropského parlamentu věnovat mimo jiné těmto tématům:

Filmová cena LUX: vítěz desátého ročníku bude oznámen ve Štrasburku
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyhlásí vítěze ve středu 23. listopadu na slavnostním ceremoniálu ve Štrasburku. Letošními finalisty jsou snímky: “A peine j´ouvre les yeux/Když otevřu oči” (Francie, Tunisko, Belgie, Spojené arabské emiráty) od režisérky Leyla Bouzid, “Ma vie de courgette/Můj život cukety” (Švýcarsko, Francie) od Claude Barras a “Toni Erdmann” od Maren Ade (Německo, Rakousko, Rumunsko).
Evropský parlament hradí všem třem finalistů náklady spojené s otitulkováním do všech 24 oficiálních jazyků Evropské unie. Vítěz bude zvolen na základě výsledků hlasování poslanců Evropského parlamentu. Vítězný film bude rovněž upraven pro zrakově a sluchově postižené diváky a získá podporu pro mezinárodní propagaci.
Filmová cena LUX je ocenění každoročně udělované Evropským parlamentem filmům v produkci/koprodukci evropských zemí. Snímky odráží aktuální politická či společenská témata a zároveň se zasazují o evropskou identitu nebo evropské hodnoty.

Europoslanci naléhají na členské země EU, aby zintenzivnili obranou spolupráci
Evropská unie by měla řešit zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě lepší spoluprací s ozbrojenými složkami, což je první krok k budování společné obrané politiky, říká návrh usnesení, který bude projednáván v pondělí, hlasovat se o něm bude v úterý. EU chce věnovat 2 % HDP na obranu, vytvořit mezinárodní síly a ústředí EU pro plánování operací a řešení krizí.
Usnesení má umožnit EU zakročit tam, kde NATO není ochotno zakročit , toto jsou jedny z myšlenek, které chtějí europoslanci předložit.


Podpora členských států bojujících proti islamistickým teroristickým organizacím
Společná bezpečnostní a obranná politika (SBOP) by měla být radikálně přepracována s cílem uplatňovat strategickou autonomii EU, říká rezoluce, o níž se bude debatovat ve středu. Usnesení rovněž vyzývá Radu, aby zřídila fond poskytující nutné finanční prostředky v počátečních fázích vojenských operací a rovněž navrhuje zahájení operace SBOP na výcvikové operace v Iráku za účelem podpory koalice proti islamistickým teroristickým organizacím.


Jak bojovat proti propagandám Ruska a organizace ISIS?
Jak by měla EU reagovat na informační válku Ruska a islamistických teroristických organizací, které propagují násilí a užívají domnělé tiskové agentury a internetové trolly, s cílem zpochybnit demokratické hodnoty a rozdělit Evropu? Usnesení, které má být projednáváno v pondělí a hlasovat se o něm bude v úterý, připouští, že bojovat proti propagandě jinou propagandou je kontraproduktivní.
EU by místo toho měla reagovat využíváním pozitivních zpráv, zvyšováním povědomí a vzděláváním v oblasti informační gramotnosti. Usnesení zdůrazňuje, že EU je vystavena rostoucímu tlaku, aby se bránila dezinformačním kampaním a propagandám, které jsou šířeny zeměmi jako je Rusko nebo nestátními subjekty jako jsou ISIS/Dá ‘iš, Al-Káida a další násilné džihádistické teroristické skupiny.
Tyto kampaně mají za cíl zkreslit pravdu, vnést pochybnosti, rozdělit EU, ochromit rozhodovací proces, zdiskreditovat orgány EU a podněcovat strach a nejistotu u občanů EU, říká text usnesení. Abychom se těmto kampaním dokázali bránit, europoslanci doporučují zvyšování schopnosti občanů kriticky analyzovat mediální obsah, využívání pozitivních zpráv, zvyšování povědomí, vzdělávání a informační gramotnosti.


Nové limity pro znečišťující látky v ovzduší
Ambiciózní plán na zavedení národních stropů týkající se emisí a klíčových znečišťujících látek do roku 2030, včetně oxidů dusíku (NOx), pevných polétavých částic a oxidu siřičitého, bude předložen k hlasování ve středu. Tyto stropy/limity byly již neformálně dohodnuty běhen nizozemského předsednictví v Radě EU. Znečištění ovzduší způsobuje zhruba 400 tisíc předčasných úmrtí v rámci celé EU za rok.
Nová legislativa stanoví závazky jednotlivým zemím vedoucí k snížení emisí oxidu siřičitého (SO2), oxidů dusíku (NOx), nemethanických těkavých organických látek (NMVOC) amoniaku (NH3) a jemných pevných částic (částice které mají v průměru méně jak 2,5 mikrometru). Hlavními zdroji těchto látek jsou dopravní prostředky, vytápění, průmysl a zemědělství. Navrhované snížení emisí by mělo do roku 2030 snížit počet zdravotních onemocnění spojených se znečištěním ovzduší o 50 %.
V roce 2010 znečištění ovzduší zapříčinilo přes 400 tisíc předčasných úmrtí v EU a rovněž ovlivňuje proces eutrofizace na 62 % území EU (včetně 71 % území Natura 2000). Následky emisí způsobují rovněž externí náklady v rozmezí 330-400 miliard eur, včetně přímých hospodářských škod ve výši 15 miliard eur (absence v zaměstnání vlivem zdravotních potíží), 4 miliard eur (náklady na zdravotní péči), 3 miliardy eur (ztráty výnosů zemědělských plodin) a 1 miliarda eur v důsledku poškození budov (údaje Evropské komise).
Nedodržení stávajících norem kvality ovzduší a nových mezinárodních závazků Evropské unie vyplývajících z „Göteborského protokolu“ by zabránilo lepší ochraně občanů EU a jejich prostředí. Celkový rozsah oblastí, kde jsou překročeny limity NO2 (oxid dusičitý) a PM10 (pevné jemné částice menší než µm), se pohybuje v rozmezí 24-32 % území EU. Zároveň 40 milionů obyvatel EU je vystaveno zvýšenému množství PM10, jež se pohybuje nad mezními hodnotami EU.

Zdrojem: Tiskové oddělení Evropského parlamentu

Datum: 21.11.2016

Podobné články:

Ceny volání v EU se sníží - europoslanci přijali nový telekomunikační kodex 14.11.2018

Evropský parlament dnes schválil novou podobu tzv. telekomunikačního kodexu. Díky němu se od 15. května příštího roku sníží ceny za volání v rámci EU. Cena za volání z Česka do jiné země Unie tak nepřekročí 6 korun za minutu (0,19 eur/min), SMS bude stát maximálně 1,50 Kč (0,06 ...

Rakouské dny zakončil rytmus tance Schuhplattler 19.10.2018

Poslední večer kroměřížských Evropských dnů je už tradičně věnovaný folklóru dané země - dnes večer tedy Dům kultury rozezněly energické tóny rakouského tance Schuhplattler. ...

Třetí den Rakouských dnů patřil cestovatelskému odpoledni 18.10.2018

Evropské dny věnované Rakousku dnes svým programem představily Rakousko jako turistickou destinaci. Nejprve jeden z dílů pořadu Cestománie provedl návštěvníky po jedné ze spolkových zemí, kterou je Tyrolsko a také po stopách Karla Havlíčka Borovského. Poté o svých letitých zkušenostech ...

100 let od rozpadu Rakouska-Uherska připomněly i Rakouské dny 18.10.2018

Výročí vzniku samostatného Československa se dnes dotkl i program Rakouských dnů. Ředitel Ústavu českých dějin FF UK prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc. přijal pozvání do Kroměříže, aby pohovořil o tom, jaké byly širší souvislosti rozpadu rakousko-uherské monarchie. ...

Úterní Rakouské dny nabídly program na celé odpoledne - dětem, milovníkům literatury i filmu 16.10.2018

Druhý den Rakouských dnů v Kroměříži přinesl hned tři události spojené s Rakouskem - program pro děti, besedu o spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbachové a promítání filmu Toni Erdmann. ...

Zahájení Rakouských dnů v Kroměříži si nenechal ujít rekordní počet diváků 15.10.2018

Rakouské písně, výstavy, beseda o životě Čechů ve Vídni, ale i mnoho dalšího čekalo na návštěvníky dnešního slavnostního zahájení Rakouských dnů v Kroměříži, které pořádá poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.  ...

Jak to vidím já
Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje

V pondělí 5.listopadu zasedá ve Zlíně Zastupitelstvo Zlínského kraje. Zaslali jsme všem zastupitelům tento otevřený dopis: ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
„Musíme ukázat, že v Evropské unii nejsou výrobky ani občané druhé kategorie:“ Evropský parlament schválil zprávu Olgy Sehnalové ke dvojí kvalitě

13.9.2018 |

(Štrasburk, 13. září 2018) Evropský parlament na dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku přijal velkou většinou usnesení k dvojí kvalitě výrobků, které připravila česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). Europoslanci prostřednictvím ... pokračování

Naše videa
TK - Balíček technické způsobilosti vozidel

2.7.2013 | Záznam vystoupení Olgy Sehnalové na tiskové konferenci - Balíček technické způsobilosti vozidel
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]