Na spotřebitelskou politiku EU půjde 197 milionů euro

Evropský parlament dnes definitivně schválil konečnou podobu programu Spotřebitelé na období 2014 až 2020, jehož rozpočet činí 197 milionů euro. Nařízení má přispět k posílení postavení evropských spotřebitelů.

„Spotřebitelská politika je důležitá součást unijních politik. Je jasné, že pokud má evropský vnitřní trh správně fungovat a podpořit hospodářský růst, potřebuje k tomu informované spotřebitele, kteří budou vnitřnímu trhu věřit,“ vysvětluje europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

Poslanci Evropského parlamentu podobu programu přivítali, ale současně mu vytýkají nedostatečný rozpočet. „S kritikou nedostatečného rozpočtu souhlasím. Výzev v oblasti spotřebitelské politiky je v rámci EU velmi mnoho a adekvátní finanční pokrytí je proto nezbytností,“ doplňuje europoslankyně Sehnalová.

Program stanovuje cíle v oblasti bezpečnosti výrobků, informovanosti spotřebitelů a vymáhání jejich práv. Modernizován tak má být například systém RAPEX, který slouží pro rychlou výměnu informací o nebezpečných výrobcích mezi členskými státy. Podporovány mají být nadále i spotřebitelské organizace, které přispívají ke vzdělávání a lepší informovanosti zákazníků.

„Vítám jednoznačně podporu spolupráce spotřebitelských organizací a vytváření jejich sítí ke společnému postupu proti nekalým obchodním praktikám v celé EU. Zkušenosti ukazují, že koordinovaná spolupráce mezi donucovacími orgány a sdruženími spotřebitelů je pro potírání protiprávního jednání na vnitřním trhu nezbytná,“ uvedla europoslankyně Sehnalová. Program počítá i se zvýšenou mírou spolufinancování Evropských spotřebitelských center z 50 na 70 %, kam se lidé obracejí v případě porušování práv při nákupu v jiné členské zemi EU (v České republice ESC působí při České obchodní inspekci).

„Budu opakovaně požadovat, aby Evropská komise provedla šetření na úrovni EU u prodeje zboží mimo obchodní prostory, který i členské státy vnímají jako problematický z hlediska výskytu agresivních obchodních praktik. Komise se také bude muset v následujícím období seriózněji zabývat otázkou dvojí kvality výrobků,“ řekla poslankyně Sehnalová ke svým dalším plánům v oblasti prosazování cílů spotřebitelské politiky.

Datum: 14.1.2014

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Na film Cigán se do Evropského parlamentu přišli podívat komisaři i velvyslanec

10.4.2013 | Záznam z promítán filmu Cigán v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]