Mrtvých na evropských silnicích neubývá, zlepšit se musí i vymáhání pravidel

V Bruselu se dnes konala odborná konference, na níž byly představeny výsledky meziročního srovnání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v Evropě.

V loňském roce zahynulo při dopravních nehodách na evropských silnicích celkem 26 tisíc osob. To je více než v roce 2014. Příznivý trend snižování počtu obětí dopravních nehod uplynulých let se tak zastavil. Jak ukázaly březnové statistiky Evropské komise, k nárůstu počtu obětí dopravních nehod došlo i v České republice. 

V ČR naposledy meziročně klesl tento počet v roce 2013, kdy na silnicích zemřelo 583 osob. Od té doby opět roste, v loňském roce to bylo celkem 660 osob. 

„Nárůst počtu usmrcených osob při dopravních nehodách v celé EU je varováním, že bychom neměli polevovat v našem úsilí snižovat počty obětí dopravních nehod.  Naopak musí být intenzivnější a přesněji zacílené a rovněž se musí dotýkat účinného vymáhání pravidel, jehož cílem by mělo být potírání nejrizikovějšího chování na silnicích,“ uvedla dnes poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová na konferenci k bezpečnosti silničního provozu, kterou každoročně pořádá Evropská rada pro bezpečnost dopravy (ETSC).

Za loňský rok se podařilo dosáhnout nejlepšího výsledku Norsku, kde se za posledních pět let podařilo snížit počet obětí dopravních nehod o 44 % a za poslední rok o 20 %. S 23 usmrcenými osobami v dopravních nehodách na milion obyvatel se řadí mezi nejbezpečnější země kontinentu. Těchto výsledků dosáhlo díky tomu, že soustřeďuje svou snahu na odstraňování rizikových míst, soustředí se na rizikové skupiny a má jasně definovanou národní strategii v oblasti bezpečnosti silničního provozu. 

Na dnešní konferenci také zaznělo, že problémem je slabší vymáhání pravidel a škrty v oblasti dopravní bezpečnosti. Prezentace ukázaly i souvislosti mezi počtem provedených kontrol a vývojem nehodovosti v různých členských státech.

 

Datum: 20.6.2016

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
TK - Balíček technické způsobilosti vozidel

2.7.2013 | Záznam vystoupení Olgy Sehnalové na tiskové konferenci - Balíček technické způsobilosti vozidel
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]