Auta, která posádce v případě dopravní nehody sama přivolají pomoc, již nebudou patřit do říše sci-fi filmů. Europoslanci Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele dnes drtivou většinou schválili výslednou podobu návrhu na zavedení veřejného systému tísňového volání eCall. Systémem mají být postupně vybaveny všechny nové modely osobních automobilů po 31. březnu 2018.
Schválení návrhu předcházelo úspěšné uzavření dohody mezi Evropským parlamentem a členskými státy EU. Jednání z pozice zpravodajky po celou dobu vedla česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). Všichni europoslanci budou o potvrzení zavedení eCallu hlasovat na plenárním zasedání na jaře 2015.
„Počty úmrtí na evropských silnicích jsou bohužel stále nepřijatelně vysoké. Systém automatického volání eCall je příspěvkem k posílení bezpečnosti na silnicích, protože podstatně zkracuje dobu příjezdu záchranných složek na místo závažné nehody,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová.
„eCall bude bezplatnou veřejnou službou pro všechny řidiče bez ohledu na typ a pořizovací cenu vozidla. Legislativa jasně vymezuje, že se jedná výhradně o bezpečnostní zařízení, které neumožňuje zaznamenávat pohyb vozidla a jakkoliv zneužívat informace, které v případě nehody putují pouze k záchranným složkám,“ vysvětlila poslankyně Sehnalová.
„Systém eCall bude využívat přeshraniční infrastruktury center tísňového volání 112. Česká republika je v této souvislosti už nyní jedním z nejlépe připravených států. Naše země byla mezi prvními, kteří se podíleli na pilotním testování celého systému,“ doplnila.
Co je to eCall?
Systém eCall v případě dopravní nehody s aktivací airbagů posádce automaticky přivolá pomoc prostřednictvím mezinárodní linky tísňového volání 112. Záchranářům současně zašle také polohu havarovaného automobilu, včetně počtu připoutaných pasažérů a směru jízdy. Odhaduje se, že eCall při plném provozu zachrání až 2 500 lidských životů v Evropě ročně a zkrátí reakční dobu sanitek až o 50 %. Na rozdíl od komerčních systémů podobného typu bude eCall fungovat bezplatně a ve všech členských státech Evropské unie. Po zavedení bezpečnostních pásů a airbagů je systém vnímán jako nová revoluce v bezpečnosti silničního provozu.
Datum: 4.12.2014
(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ...
Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) dostála svému slibu a snaží se o přepracování textu směrnice o nekalých obchodních praktikách. Dnes předala dostatečné množství podpisů pod pozměňovací návrh, který má vrátit do textu směrnice explicitní zákaz dvojí kvality výrobků. O ...
V noci na dnešek bylo dosaženo dohody mezi vyjednavači Evropského parlamentu a Rady ministrů o textu nařízení, které se týká instalace nových bezpečnostních prvků ve vozidlech. ...
Občané s postižením budou nově moci plně využívat některé zboží a služby, jako jsou počítače, mobilní telefony nebo bankomaty. Evropský parlament dnes schválil zákon, který ukládá vybraným výrobcům a prodejcům povinnosti nabízet je v takové podobě, aby je mohl ...