Lotyšský ministr dopravy Anrijs Matiss zhodnotil předsednictví Lotyšska

Činnost půlročního předsednictví Lotyšska v Radě EU v oblasti dopravy shrnul v pondělí 15. června lotyšský ministr dopravy Anrijs Matiss na zasedání parlamentního Výboru pro dopravu a cestovní ruch.

Na úvod připomněl, že spolupráce všech členů výboru velmi pomohla při plnění plánů jejich předsednictví. Upozornil ale, že ještě příští týden proběhnou finální jednání u několika zpráv, například ohledně schválení technického pilíře 4. železničního balíčku, a zatím tedy není možné lotyšské předsednictví zcela hodnotit.  

"Lotyšské předsednictví lze z pohledu dopravy hodnotit pozitivně. Především je třeba ocenit intenzivní práci na technickém pilíři v rámci 4. železničního balíčku, kde bylo dosaženo kompromisu přijatelného pro členské státy i Evropský parlament. Předsednictví odvedlo kus práce i v oblasti bezpečnosti dopravy a úspěšně navázalo na předchozí předsednictví italské," zhodnotila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která v parlamentním Výboru pro dopravu a cestovní ruch působí. 

Matiss také zdůraznil, že na březnovém zasedání v Rize začalo lotyšské předsednictví jako první diskutovat o bezpilotních letadlech, tzv. dronech. "Dosud drony nikdo nedefinoval, což je ale důležité k jejich regulaci. Je to zcela nová a neprobádaná oblast a je tedy důležité, abychom o nich začali diskutovat, hledat řešení a definovat normy," shrnul ministr Matiss.

"Je důležité, aby drony byly zahrnuty do legislativy. Jde o nový jev, na který je nutno reagovat. Oblast možného využití dronů je široká, současně se však musí nastavit jasná pravidla, včetně otázek ochrany soukromí," vysvětlila Olga Sehnalová. "Na druhou stranu by drony mohly být dobrým pomocníkem záchranných složek, především mohou pomoci s monitorováním živelních katastrof v těžko dostupných místech," doplnila europoslankyně.

Dalším předsednickým státem v Radě EU bude Lucembursko. Jeho zástupci se již nyní vyjádřili, že chtějí pokračovat v lotyšské práci v souladu s cíli vytyčenými v Bílé knize o dopravě.

 

Datum: 16.6.2015

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]