Lépe vymahatelná práva cestujícím v letecké dopravě! vyzvali europoslanci Komisi

Každým rokem zaznamenají odpovědné úřady pro civilní letectví a evropská spotřebitelská centra desetitisíce stížností od evropských cestujících letadlem. Například v roce 2010 se z celkového počtu 44 000 stížností v oblasti dopravy celých 57 procent týkalo právě práv cestujících v letecké dopravě!
Dnešní vzkaz z Evropského parlamentu zní proto zcela jednoznačně: letecké společnosti by se měly ke svým zákazníkům chovat férověji, poskytovat jim jasné informace v jazyce, kterému rozumějí a v případě potíží nebo vlastního bankrotu zařídit jejich bezplatnou a rychlou dopravu zpět domů.
Česká sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová, členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch, je s dnešním výsledkem hlasování spokojena. „Již od kauzy krachu nízkonákladových aerolinek Sky Europe opakovaně žádám Evropskou komisi, aby konečně začala jednat v zájmu cestujících a přišla s úpravou,“ říká Sehnalová. „Jsem přesvědčena o tom, že je třeba nastavit jasná, důsledně respektovaná a hlavně lépe vymahatelná pravidla na celoevropské úrovni. A to může udělat jedině Evropská komise. Dnes jsme vyslali jednoznačný signál, jak by měla postupovat a na co by v návrhu neměla zapomenout,“ dodává europoslankyně.
Sehnalová prosadila do textu dnes schválené rezoluce několik zásadních pozměňovacích návrhů. Jedná se zejména o povinnost aerolinek splnit své závazky vůči cestujícím i v případě úpadku, platební neschopnosti či ztráty licence. Uspěl i její návrh na vytvoření jednotného systému posuzování důkazů prokazujících tzv. „mimořádné okolnosti“. Právě na ně se aerolinky nejčastěji vymlouvají při neochotě náhrady škod cestujícím. Důležitou výzvou, kterou Sehnalová do textu prosadila, je také požadavek, aby cestující měli nárok na kompletní informace o jejich právech v jazyce, v němž byla provedena rezervace.
Evropská komise má předložit návrh změn legislativy k právům cestujících, včetně úprav nařízení 261/2004 o právech cestujících v letecké dopravě, již letos na podzim. Rezoluci zákonodárců bude muset brát velmi vážně, konečné slovo budou mít totiž nakonec právě oni.

Brusel, 29.března 2012

Datum: 29.3.2012

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Olga Sehnalová k genderové problematice

26.3.2015 | Videomessage poslankyně Evropského parlamentu Olgy Sehnalové k veřejné debatě "Genderové kvóty: ano, či ne?"
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]