Kontroly na silnicích: potřebujeme jasná pravidla napříč EU

Poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D) dnes v Evropském parlamentu oficiálně představila své stanovisko k nařízení o silničních technických kontrolách užitkových vozidel. Česká poslankyně je v rámci Výboru pro dopravu a cestovní ruch zpravodajkou připravovaného návrhu, který je součástí širšího balíčku předpisů o technické způsobilosti vozidel.

Smyslem nařízení o silničních technických kontrolách užitkových vozidel je zejména sjednotit právní předpisy v této oblasti v EU, zajistit ve všech členských státech stejný přístup a nastavit podmínky pro vytvoření společné elektronické platformy pro výměnu informací o technickém stavu vozidel v Evropě.

Europoslankyně Sehnalová připravovaný návrh obecně vítá. Hlavním problémem jsou podle ní zejména rozdílné přístupy k technickým kontrolám v jednotlivých členských státech. „Procento nákladních aut, u kterých se při silniční technické prohlídce zjistí nedostatky, se pohybuje od 0,3 % v jednom státě, až po 63 % v jiném. Jinými slovy to, co je považováno za normu v Rumunsku, nemusí být považováno za normu v Německu. Naším cílem přitom je, aby vozidla splňovala minimální společné technické požadavky, ať už jsou odkudkoliv,“ vysvětluje Olga Sehnalová. To podle ní také znamená, že by kontroly měly probíhat i stejným způsobem a podle stejných pravidel.

Nově by podle nařízení měla být na silniční technické kontroly zastavována i lehká užitková vozidla do 3,5 tuny. Těm se dosud tento druh kontrol vyhýbal. Poslankyně Sehnalová návrh podporuje. „Lehká užitková vozidla jsou stále častěji využívána pro obchodní účely. Navíc u nich neplatí povinnosti, které by jinak firmy měly, kdyby provozovaly velké užitkové vozidlo. Bohužel se u této kategorie vozidel neprojevuje klesající trend, pokud jde o počet úmrtí na silnicích,“ dodává poslankyně, která je současně toho názoru, že za stav vozidla odpovídá především dopravce, nikoli výhradně řidič.

Na druhou stranu by podle poslankyně měla být vozidla napříště vybírána podle takzvaného rizikového profilu, jak navrhuje Komise. „V České republice jsou například k silničním technickým prohlídkám vybírána vozidla namátkově. Tím pádem je zastavována i celá řada poctivých dopravců, kteří mají svá auta v pořádku. Systém výběru na základě rizikového profilu umožní, že budou zastavováni jen ti dopravci, se kterými už v minulosti byly problémy. Podobně, jako je tomu například ve Velké Británii,“ říká poslankyně Sehnalová.

Během projednávání balíčku o technické způsobilosti vozidel vyvolala již na podzim velké reakce zejména část nařízení o pravidelných technických prohlídkách motorových vozidel, konkrétně plán Evropské komise na zavedení každoročních STK pro auta starší šest let. Toto ustanovení již na podzim odmítla Rada ministrů dopravy a nyní se podle vyjádření zpravodaje, německého europoslance Wernera Kuhna (EPP), ke stejnému kroku chystá i Evropský parlament.

Datum: 19.3.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Aktuálně ke dvojí kvalitě služeb

20.3.2019 | Už zítra proběhne mezi vyjednavači Evropského parlamentu a ministry průmyslu členských států EU, zastoupenými Rumunskem, závěrečné jednání o podobě zákona, který má zamezit dvojí kvalitě. Existuje reálná možnost, že úplný ...
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]