Jednotný evropský patent: levnější, rychlejší, lépe chráněný

Evropští vynálezci se konečně brzy dočkají jednotného patentu. Po více než třiceti letech diskusí sníží nový režim náklady na patenty v EU až o 80 %, což je učiní konkurenceschopnějšími vůči USA a Japonsku. Poslanci snížili náklady pro malé firmy a upravili režim jejich potřebám. Parlament na prosincovém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil kompromisní dohodu s Radou.

Poslanci ve trojici samostatných hlasování schválili tzv. "unijní patentový balíček" (jednotný patent, jazykový režim a jednotný patentový soud).

"Výsledek hlasování je dobrou zprávou pro evropské hospodářství a obzvláště pro malé a střední podniky. Nový unijní patent bude podporovat inovace a přinese jim úlevu v době hospodářské krize," prohlásil zpravodaj Bernhard Rapkay (S&D).

"Přijetí evropského patentu zajistí stejnou míru ochrany ve všech 25 zúčastněných členských státech, výchozí pozice malých a středních podniků tedy bude všude stejná. Ochrana práv duševního vlastnictví nesmí být omezena hranicemi. Cesta k zavedení evropského patentu byla dlouhá a strnitá, ale nakonec se tato námaha vyplatila," dodal Rapkay.

Výslednou dohodu přivítala i kolegyně zpravodaje z frakce S&D, poslankyně Olga Sehnalová. "Evropský patent je pro rozvoj jednotného vnitřního trhu naprosto zásadní záležitostí, protože pomůže rozvoji inovací a posílí konkurenceschopnost evropských podniků, po které všichni voláme. Přijatý návrh bychom tedy měli skutečně přivítat jako evropskou přidanou hodnotu," prohlásila Olga Sehnalová (ČSSD).

Co vše ustanovení evropského patentu znamená?

Levnější a účinnější ochrana

Nový patent bude lacinější a účinnější v ochraně vynálezů jednotlivců a firem než současné systémy. Nový režim zavede automatickou jednotnou patentovou ochranu ve všech 25 členských státech, které se jej účastní, čímž sníží náklady pro podniky v EU a posílí tak jejich konkurenceschopnost. Po plném spuštění systému by měl unijní patent dle Evropské komise stát pouze 4725 EUR, ve srovnání s dnešními průměrnými 36000 EUR.

Jak požádat o nový patent?

Jakýkoli vynálezce bude moci požádat Evropskou patentovou organizaci (EPO, organizace, která není součástí institucí EU) o vydání jednotného evropského patentu, který bude platný ve 25 členských státech EU, které se režimu účastní. Patenty budou k dispozici v angličtině, němčině či francouzštině. Budou-li předloženy v jiném jazyce, bude k nim muset být přiložen překlad do jednoho z těchto tří jazyků.

Jak Parlament pomohl snížit náklady

Parlament se zasadil o to, aby byly náklady na překlady pro malé a střední podniky, neziskové organizace, univerzity a veřejné vědecké organizace v EU v plné výši propláceny.

Zajistil také, aby byly poplatky za obnovení patentů, které zaujímají velkou část celkových nákladů, nastaveny na úrovni, která bere v potaz zvláštní potřeby malých firem, aby tak mohly plně těžit z nižších nákladů.

Vstup v platnost
Mezinárodní dohoda ustavující jednotný patentový soud vstoupí v platnost 1. ledna 2014 nebo poté, co ji ratifikuje třináct ze smluvních států, přičemž mezi těmito státy musí být Velká Británie, Francie a Německo. Dvě ostatní nařízení vstoupí v platnost 1. ledna 2014 nebo v den vstupu v platnost mezinárodní dohody, dojde-li k němu později. Španělsko a Itálie se v současnosti nového režimu neúčastní, mohou se však kdykoli rozhodnout k němu připojit.


Zdroj: Evropský parlament

Datum: 13.12.2012

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]