Jasné informace, transparentní ceny a vyšší kompenzace: europoslanci se pustili do boje s nepoctivými aeroliniemi

Evropský parlament dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil zprávu k zavedení nových pravidel o právech cestujících v letecké dopravě. Lidé se tak již brzy budou moci snadněji domoci svých práv v případech zrušení či zpoždění letu anebo ztráty či poškození zavazadel. Dosavadní platná pravidla totiž v mnoha případech zůstávají pouze na papíře. Jasnější by měla být i cenová politika aerolinií a zmizet by měly některé zákazy ohledně počtu a velikosti příručních zavazadel.

„Cestující nová pravidla určitě uvítají. Za současné situace se totiž pouze mizivé procento z nich svých práv skutečně dovolá. Na vině jsou jak nedostatky ve stávajících pravidlech, tak nízká informovanost mezi lidmi,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Nařízení leteckým dopravcům ukládá zřídit na letištích kontaktní místa, kde bude cestujícím k dispozici kvalifikovaný personál, který pomůže s řešením problémů a poučí je o jejich právech, včetně vyplnění formulářů pro stížnosti. Pokud dopravce neodpoví do dvou měsíců, bude to považováno za uznání stížnosti z jeho strany.

„Jsem ráda, že se mi podařilo prosadit, aby se lidé o svých právech mohli dozvědět přímo z letenky nebo palubní vstupenky. Součástí povinné informace by měly být i kontakty v případě řešení problémů. Cestující už nebudou muset informace složitě hledat,“ řekla poslankyně Sehnalová k dalším z přijatých návrhů ke zvýšení informovanosti cestujících.

Nová pravidla usnadní přesuny také cestujícím s omezenou možností pohybu a rodinám s malými dětmi. Součástí nových pravidel by měla být i jasnější definice tzv. mimořádných okolností, za kterých aerolinie nemusí cestujícím vyplácet žádné náhrady. V minulosti totiž docházelo k jejich rozsáhlému zneužívání. Nyní by se mělo jednat skutečně o jevy, kterým nebylo možné ze strany leteckých dopravců předejít, jako jsou živelní katastrofy nebo velmi špatné počasí.

V případě zpoždění letu se europoslanci dohodli na následujících kompenzacích:

- tříhodinové zpoždění letu do 3 500 km – cestující má nárok na 300 euro

- pětihodinové zpoždění letu od 3500 km do 6 000 km – cestující má nárok na 400 euro

- sedmihodinové zpoždění letu nad 6 000 km – cestující má nárok na 600 euro

Nařízení dále upravují poplatky za zavazadla, které by měly být jasně uvedeny už od začátku rezervačního postupu. Skončit by měla i některá omezení týkající se zavazadel příručních. Nad jejich povolenou velikost mají být bezplatně přijímány kabáty, kabelky a nejméně jedna taška zboží zakoupeného na letišti. Podle europoslanců je také nutné zamezit praktikám některých aerolinií, které odmítají přístup na palubu cestujícím, kteří byli z různých důvodů nuceni využít ze zpáteční letenky pouze zpáteční cestu.

Nyní poslanci čekají na přijetí pozice v Radě. Po vyjednání konečné dohody Komise, Parlamentu a Rady by nová pravidla měla vstoupit v platnost prakticky ihned, tedy ještě v letošním roce.

Datum: 5.2.2014

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Lucemburské dny

19.11.2015 | Krátké ohlédnutí za Lucemburskými dny v Kroměříži
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]