Jaká jsou nejdůležitější témata červencového plenárního zasedání EP?

Poslanci chtějí nová a jasnější pravidla pro označování potravin

Podle nových pravidel, která by poslanci měli schválit příští středu, bude muset být na obalech jasně viditelný energetický obsah, stejně jako množství tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukru, bílkovin a soli. Cílem těchto pravidel je umožnit zákazníkům rozhodnout se při nákupu potravin informovaněji a zvolit zdravější variantu.


Solidární pomoc České republice, Slovinsku a Chorvatsku

Parlament se chystá v rámci zprávy Reimera Böge (EPP, DE) projednat plány na pomoc zemím, které byly těžce zasaženy silnými dešti v roce 2010 (Slovinsko, Chorvatsko a Česká republika). Lokálními povodněmi postižené regiony České republiky tak mohou získat prostředky ve výši 10.9 mil. Euro.


EP vyjádří názor na krátké prodeje derivátů a systémy pro odškodnění investorů

Tři návrhy na regulaci obchodování s deriváty, krátkého prodeje a zvýšení garantovaná náhrady pro investora v případě podvodu na 100000 euro budou hlasovány příští týden ve Štrasburku. Poslanci Evropského parlamentu připravující pozici k těmto legislativním textům se snaží získat podporu celého Parlamentu, aby se posílila jejich vyjednávací pozice při jednání s členskými státy.


Pěstování GMO: členské státy budou mít právo vystavit červenou

Členské státy by měly podle navrhované změny právních předpisů mít možnost omezit nebo zakázat pěstování geneticky modifikovaných plodin. Parlament v úterý rozhodne, zda podpoří doporučení Výboru pro životní prostředí, aby členské země směly v odůvodnění takového rozhodnutí uvést mezi důvody také ochranu životního prostředí, což původní návrh nepředpokládá. Tím by se takovým rozhodnutím dalo silnější právní postavení v rámci pravidel mezinárodního obchodu.


Pravidla provozu: EP uzavře únikové cesty pro zahraniční pachatelé

Přeshraniční policejní spolupráce ukončí beztrestnost řidičů, kteří se provinili porušením pravidel silničního provozu (např. překročení povolené rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu nebo ignorování červených světel) v jiném členském státě EU. Podle navrhovaných nových pravidel budou orgány dopravní policie mít možnost stíhat pachatele v jejich domovském státě prostřednictvím posílené spolupráce s národními domácími orgány.


Volby do EP: celoevropská kandidátka pro 25 kandidátů

Za účelem zvýšení volební účasti ve volbách do Evropského parlamentu by měli od roku 2014 voliči dostat možnost hlasovat dvěma způsoby: jednak pro celoevropskou kandidátku a zároveň pro ty národní jako doposud, navrhuje zpráva, která bude hlasována ve středu. Celoevropské kandidátky by umožnily voličům vybrat si o 25 poslanců navíc, čímž by se celkový počet zvýšil na 776.


Regiony: EP rozdělen ohledně vytvoření nové kategorie způsobilých regionů

Investice spolufinancované Evropskou unií směřující k hospodářské, sociální a územní soudržnosti na regionální a místní úrovni jsou úspěchem EU, který musí pokračovat více než kdy jindy, říká Markus Pieper (EPP, DE) v nelegislativním usnesení "Strategie politiky soudržnosti pro období po roce 2013". Parlament bude hlasovat o úpravách potřebných k dosažení větší transparentnosti a zajištění maximálního pákového efektu strukturálních fondů.


Polsko převezme od Maďarska kormidlo EU

Ve středu ráno polský premiér Donald Tusk představí priority nadcházejícího polského předsednictví Rady, jehož hlavním cílem bude zavést EU na cestu rychlejšího hospodářského růstu a politické spolupráce. Za tímto účelem se polské předsednictví zaměří na tři priority: Evropská integrace jako zdroj růstu, bezpečná Evropa a Evropa těžící z otevřenosti. Premiér Orbán se ohlédne za obdobím maďarského předsednictví v úterý.


Poslanci budou debatovat o budoucím dlouhodobém rozpočtu EU (2014-2020)

Předsedové politických frakcí nebo jejich zástupci budou debatovat o návrhu Komise na nový víceletý finanční rámec (MFF) a novém systému vlastních zdrojů. Předseda Komise Barroso a komisař pro rozpočet Lewandowski představí své návrhy v úterý 5. července od patnácti hodin na plenárním zasedání poté, co je dříve prezentovali Konferenci předsedů.


Schengen: poslanci prodiskutují plány na dočasné obnovení kontrol na hranicích

Parlament bude reagovat na žádost Evropské rady o projednání ochranných doložek v schengenských pravidlech umožňujících mimořádné znovuzavedení kontrol na vnitřních hranicích ve "skutečně kritické situaci". Taková situace nastane, když členský stát, který čelí silnému migračnímu tlaku na vnějších hranicích, již není schopen dostát svým povinnostem. Komisařka Cecilia Malmström bude poslance ve středu od 21.00 hod. informovat o tom, jak by tento mechanismus měl fungovat.


Parlament rozhodne o vrácení 4,54 miliardy euro členským státům

Parlament ve svém úterním hlasování rozhodne o snížení příspěvků členských států do letošního rozpočtu EU o € 4,54 mld. Tato částka představuje přebytek z rozpočtového roku 2010. € 2,72 mld. z celkové částky představuje zbytky z programů realizovaných v roce 2010. Zbytek pochází z pokut, úroků z prodlení a kurzových rozdílů. České republice bude takto vráceno 50,6 mil. euro.


PNR: Parlament se bude dotazovat Komise na jednání s Austrálií, Kanadou a USA

Komise bude informovat poslance o stavu jednání s Austrálií, USA a Kanadou o předávání údajů o cestujících leteckou dopravou (Passenger Name Record, PNR). Poslanci chtějí vědět, zda jednání mezi EU a USA probíhají a co exekutiva EU vyvozuje ze stanoviska své vlastní právní služby, který zpochybňuje oprávněnost návrhu dohody, jež USA daly v květnu k dispozici médiím.


Poslanci budou diskutovat nejnovější vývoj v Sýrii, Jemenu a severní Africe

Zhoršující se situace v Jemenu, Sýrii a Bahrajnu stejně jako v arabském světě a v severní Africe bude hlavním tématem jednání s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci Catherine Ashton ve středu. Příslušné usnesení bude hlasováno ve čtvrtek.


Zdroj: Evropský parlament

Datum: 2.7.2011

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Krajem obchází strach aneb jak jsme chystali konferenci ...

Od počátku, co se angažuji společně s dalšími kolegy okolo krajského zdravotnictví, vidím jeden společný rys mnohých rozhovorů s lidmi v různých pozicích více či méně závislých na Zlínském kraji. Tím rysem je strach. Strach říci nahlas svůj názor, strach se pod něco podepsat a nejnověji i strach i jen veřejně vystoupit na odborné konferenci. Strach z čeho ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]