Server www.aktualne.cz zveřejnil v neděli 14. listopadu 2010 článek redaktorky Moniky Horákové s titulkem EU má zlepšováky života v unii a chce je s vámi probrat.Text zahrnuje i reakci europoslanykně Olgy Sehnalové, která je aktivní jako náhradník v parlamentním Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. V následujících řádcích přinášíme celé znění článku.
EU má zlepšováky života v unii a chce je s vámi probrat
Brusel - Evropská komise navrhla padesát bodů, které by měly usnadnit situaci jak malým a středním firmám, tak koncovým spotřebitelům. Zjednodušit chce Evropská komise například registraci automobilů zakoupených v jiné zemi EU, průhlednější by měl být podle návrhu také systém bankovních poplatků v jednotlivých zemích. „Z rozboru 224 bank vyplynulo, že u 66 % jejich internetových stránek je potřeba mít doplňující informace k tomu, aby bylo možné určit cenu bankovního účtu. Rozbor také ukázal, že rozdíly v cenách na úrovni Evropské unie jsou u bankovních účtů mnohem výraznější než u jiných služeb," uvádí se mimo jiné v návrhu Komise.
Zajímavé je na návrhu s názvem Akt pro jednotný vnitřní trh EU to, že o jeho obsahu chce Komise diskutovat nejen na úrovni členských států, ale také s jednotlivými občanskými sdruženími či samotnými koncovými spotřebiteli. Připomínky k návrhu je možné podávat do 28. února 2011. Formulář je zatím dostupný pouze v angličtině, němčině a francouzštině. Česká verze se připravuje. Návrhy by měly vstoupit v platnost do roku 2012.
Způsob, jaký Evropská komise zvolila pro komunikaci s občany, kritizuje česká europoslankyně Olga Sehnalová. Iniciativu vítá, komunikaci však považuje za nedostatečnou:
„Stojí-li Komise skutečně o názory spotřebitelů, měla by pro medializaci tohoto návrhu udělat podstatně více než doposud. Vnímání, pochopení a znalost jednotného trhu jsou u občanů nízké, neexistující, zmatené či dokonce negativní. Mnoho Evropanů ani neví, jaké konkrétní výhody jim samotný jednotný trh přináší.“
K návrhům, které lze mimo jiné v diskutované padesátce nalézt, patří i vytvoření evropského profesního průkazu pro pracující. Průkaz by měl usnadnit mobilitu na jednotlivých trzích práce v rámci celé EU. Zjednodušit by se mělo v této souvislosti také uznávání různých stupňů vzdělání. Komise se ve svém návrhu zaměřila také na vracení peněz za propadlé letenky, řešení přeshraničních sporů mezi zákazníkem a obchodníkem či nastavení jednotných daňových pravidel pro firmy, které podnikají přeshraničně. K diskutovaným oblastem bude hned na úrovni jednotlivých států patřit snaha Evropské komise zavést jednotný patent EU. Jednání o podobě patentu již probíhají, zatím však bez většího úspěchu. Naposledy dohoda zkrachovala na nesouhlasu Itálie a Španělska, kterým se nelíbilo, že že mezi oficiální jazyky jednotného patentu EU nebude v budoucnosti zařazena španělština ani italština.
V současné době na unijní úrovni jednotný patent neexistuje. Evropský patentový úřad se sídlem v Německu sice uděluje tzv. evropský patent, jedná se však o zdlouhavou proceduru. Zájemce totiž musí obhájit udělení patentu na všech národních úřadech v zemích, kde chce patent získat.
S tím je spojena povinnost překladu kompletní dokumentace k patentu do požadovaných jazyků. Výdaje na překlad v EU jsou tak několikanásobně vyšší, než je tomu například ve Spojených státech nebo Japonsku.
Datum: 14.11.2010
Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...
Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...
Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...
Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...
Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...