Další krok proti dvojí kvalitě výrobků v EU: Evropský parlament požaduje důkladné zmapování situace

Evropská komise se bude muset konečně zabývat dvojí kvalitou výrobků v zemích Evropské unie, ačkoli tento problém dosud spíše ignorovala. Nyní záleží na rychlosti reakce Evropské komise na dnes odhlasovanou zprávu o nové spotřebitelské politice, kterou velkou většinou přijal Evropský parlament.

Autorkou zmíněných návrhů, které požadují po Komisi prošetření situace, je česká poslankyně Evropského parlamentu, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). „Nechci, abychom byli v České republice a v dalších středo- a východoevropských trzích spotřebiteli druhé kategorie. Už nechci, aby se Komise oháněla výroky, že horší kvalita výrobků v našich zemích je dána odlišnými cenovými a chuťovými preferencemi spotřebitelů. Potraviny v České republice jsou skoro stejně drahé, jako v zemích západní Evropy, v některých případech i dražší. Nemyslím si, že bychom za tuto cenu chtěli či měli chuť na méně kvalitní produkty,“ komentuje celý problém poslankyně Sehnalová. Ta v minulosti na půdě Evropského parlamentu uspořádala ochutnávku výrobků z různých zemí EU a společně s prezentací laboratorních testů ukázala, že výrobky stejné značky a stejného balení mají v různých částech Evropy skutečně odlišné složení, aniž by na to byl spotřebitel jakkoli upozorněn.

„Dnešní hlasování Evropského parlamentu proto považuji za velký úspěch. Na základě zprávy o nové spotřebitelské politice EU se bude muset Komise tímto problémem začít konečně seriózně zabývat. Před námi je však ještě dlouhá cesta,“ uvedla poslankyně Sehnalová. Výsledky svého šetření má Evropská komise zveřejnit ideálně do konce roku 2013 a následně představit řešení.

„Téma dvojí kvality se však netýká jen potravin, ale i dalších výrobků. V Chorvatsku dokonce soud jako první rozhodl ve prospěch spotřebitelské organizace, která upozornila, že prací prášek jedné známé značky se na tamějším trhu prodává sice ve stejném balení, ale v horší kvalitě, než na trzích v západní Evropě, aniž by o tom spotřebitelé věděli. Lidé jsou tímto chováním výrobců znepokojeni, což potvrzuje i řada výzkumů veřejného mínění,“ říká poslankyně. Nepotravinové výrobky však zatím do šetření Evropské komise zařazeny být nemají, s čímž Olga Sehnalová nesouhlasí.

„V této souvislosti se velmi těším na spolupráci s novým chorvatským komisařem pro ochranu spotřebitele, kterým se s největší pravděpodobností stane Neven Mimica. Vyvážená evropská spotřebitelská politika musí směřovat k tomu, aby zákazníci byli výrobcům a obchodníkům rovnocennými partnery. Rostoucí zájem EU o politiku ochrany spotřebitele je proto rozhodně dobrým znamením,“ uzavřela poslankyně.

Datum: 11.6.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]