Chorvatský kandidát na komisaře chce být strážcem spotřebitelů v EU

Slyšení kandidáta na nového chorvatského komisaře proběhlo dnes v rámci jednání Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu, jehož členkou je i česká poslankyně, Olga Sehnalová (ČSSD, S&D). Nový evropský komisař, kterým se má stát Neven Mimica, bude mít totiž na starosti právě agendu ochrany spotřebitele. Bude-li kandidát schválen, své funkce se ujme 1. července 2013, se vstupem Chrovatska do EU.

„Spotřebitelské výdaje představují 56% HDP EU. Jedná se o nemalý příspěvek do evropské ekonomiky. To, že předseda Evropské komise, José Manuel Barroso, přidělil chorvatskému kandidátovi agendu ochrany spotřebitele, považuji za jasný signál, že spotřebitelská politika nabývá v očích Komise na důležitosti,“ okomentovala volbu portfolia nového evropského komisaře poslankyně Olga Sehnalová.

Neven Mimica během jednání uvedl, že by se rád v rámci svého mandátu soustředil na komunikaci, kooperaci a konsolidaci, tj. na zvyšování informovanosti občanů EU o jejich právech, na posílení spolupráce a na podporu přijetí aktuálních návrhů v oblasti spotřebitelské politiky. Během tříhodinového „grilování“ byla řeč o konkrétních zprávách, které se v současné době v Evropském parlamentu projednávají a na řadu přišlo i téma dvojí kvality výrobků.

„Lidé jsou dlouhodobě znepokojeni možnými rozdíly v kvalitě výrobků stejné značky a stejného balení, které jsou distribuované v různých zemích Evropské unie. Jaké kroky hodláte v této věci podniknout?“ ptala se poslankyně Sehnalová chorvatského kandidáta na komisaře.

„Na prvním místě je pro mne bezpečnost výrobků. Nicméně jejich správné označování, reklama a tvrzení v ní zmíněná nesmí spotřebitele mást při jejich výběru. Komise se tomuto tématu bude nyní věnovat podrobněji v rámci hodnocení vnitřního trhu a dle dosažených výsledků navrhneme další opatření,“ odpověděl české poslankyni Neven Mimica.

„Tento problém se našich zemí, novějších členů EU, dotýká velmi konkrétně a těší mne, že se konečně začínáme bavit o jeho řešení. Velice oceňuji vyjádření pana Mimici, že spotřebitelská práva jsou bezcenná, pokud nejsou uplatňována. Celkově byl na své vystoupení dobře připraven a přeji mu, aby byl ve své funkci potvrzen,“ zhodnotila poslankyně Sehnalová vystoupení chorvatského kandidáta.

„Chci, aby byla ochrana spotřebitele více vidět. Přeji si být strážcem spotřebitelů v EU,“ zakončil Mimica.

Neven Mimica v současné době působí ve funkci místopředsedy chorvatské vlády. Hlasování Evropského parlamentu o jeho jmenování evropským komisařem proběhne 12. června 2013. Své funkce se nový komisař ujme 1. července 2013, kdy do Evropské unie vstoupí Chorvatsko.

Datum: 4.6.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Státu je to jedno

Včera jsem měla příležitost se osobně setkat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a položit mu jednoduchou otázku. Tedy vlastně dvě nebo tři. ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
TK - Balíček technické způsobilosti vozidel

2.7.2013 | Záznam vystoupení Olgy Sehnalové na tiskové konferenci - Balíček technické způsobilosti vozidel
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]