20 let jednotného trhu - co se podařilo a co dál

Evropská unie slaví 20. výročí jednotného trhu. Ten umožňuje volný pohyb zboží, osob, služeb i kapitálu v rámci celé EU. Co se v uplynulých 20 letech podařilo a jak lze potenciálu jednotného trhu využít ještě lépe?

Během uplynulých dvaceti let umožnil jednotný trh evropským podnikům dosáhnout mnohem většího počtu spotřebitelů, než by měly na svém národním trhu, a přispěl také k vytvoření téměř 2,8 milionu pracovních míst.

Jaké jsou po dvaceti letech výsledky jednotného trhu?
Podle bývalého poslance Evropského parlamentu (poslanec v letech 1979-2009) Karla von Wogau z Německa bylo nejdůležitějším krokem fyzické otevření hranic mezi členskými zeměmi. "To je něco, co je viditelné pro všechny," říká Karl von Wogau. Jednotný trh podle něj přinesl příležitosti hlavně pro evropské podniky: "Dnes má malý producent inovativních výrobků přístup na celý vnitřní trh s 500 miliony spotřebitelů. Vnitřní trh dramaticky zlepšuje konkurenceschopnost evropských podniků," myslí si bývalý poslanec.

Zástupce členské země, která se k jednotnému trhu připojila teprve nedávno, rumunský liberál Cristian Silviu Buşoi, vidí velký přínos jednotného trhu v tom, že se jeho prostřednictvím spotřebitelům nabízí širší okruh výrobků a služeb. Pro nové členské země zapojení do jednotného trhu znamenalo vyšší kvalitu a bezpečnostní normy. "Jednotný trh také zvýšil vyjednávací sílu Evropské unie ve Světové obchodní organizaci," připomíná Buşoi. A co se týče současné složité ekonomické situace, Cristian Buşoi je přesvědčen, že jednotný trh pomohl členským zemím dopady hospodářské i finanční krize zmírnit.

Na čem je potřeba v rámci jednotného trhu ještě zapracovat, co je potřeba vylepšit?
Podle Karla von Wogau je jedním z největších dnešních úkolů udržet stabilitu společné měny, která je podle něj nedílnou součástí jednotného trhu. V budoucnu by rád viděl vybudování jednotného trhu v oblasti bezpečnosti, který zatím chybí. A další opravdovou výzvou je podle Karla von Wogau zlepšení ochrany vnějších hranic EU.

Cristian Silviu Buşoi přichází s praktickými zlepšeními, která by usnadnila pohyb osob. "Musíme modernizovat právní rámec pro uznávání profesních kvalifikací, zjednodušit vyřizování sociálního zabezpečení, odstranit daňové bariéry a další praktické překážky, které mohou občany odradit od mobility," vypočítává poslanec. Mezi další úkoly podle něj patří vytvoření lepšího prostředí pro malé a středně velké podniky a vybudování elektronického jednotného trhu a povzbuzení elektronického obchodu. "Myslím, že pokud bude politická vůle, většinu z těchto věcí můžeme uskutečnit," uzavírá Buşoi.

Generace 1992
K připomenutí 20. výročí jednotného trhu připravila Evropská unie několik projektů, které mají zvýšit povědomí veřejnosti o možnostech, které jednotný trh nabízí. Jedním z projektů je tzv. Generace 1992. V rámci této soutěže mohou mladí lidé narození v roce 1992 vyjádřit v různých formách své nápady a myšlenky na téma, co jim přináší jednotný trh.

Dnes v poledne představí zástupci Evropské komise Výboru pro vnitřní trh Evropského parlamentu prezentaci na téma 20. výročí evropského jednotného trhu - Generace 1992. Schůzi můžete sledovat v přímém přenosu.

Olga Sehnalová je aktivní sociálnědemokratickou zástupkyní ve Výboru pro vnitřní trh a cohranu spotřebitelů.

Datum: 26.4.2012

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]