Jaké byly Maltské dny v Kroměříži
27. - 31. března 2017

Nejmenší stát Evropské unie, Malta, láká cestovatele svou bohatou historií a unikátními památkami stejně jako čistými plážemi a středomořským podnebím. V Kroměříži tuto zemi ve dnech 27. - 31. března 2017 představily Maltské dny pořádané poslankyní Evropského parlamentu Olgou Sehnalovou pod záštitou velvyslance Malty pro Českou republiku Godfreye Pirotty. Bylo to již čtrnácté pokračování "Evropských dnů" věnovaných zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie.

Slavnostní zahájení

Pozvání k úvodní besedě a k představení života na Maltě a místní kultury přijal předseda Českého krajanského spolku na Maltě Vítězslav Nezval spolu s autory blogu Maltan.cz Kamilou Schillerovou a Rostislavem Peníškou. Besedu, do níž se z velké části zapojili i návštěvníci svými dotazy, moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová. Na úvod hosté připomněli, že řada návštěvníků na Maltu jezdí kvůli výuce angličtiny. Až do roku 1964, kdy Malta získala nezávislost, totiž byla britskou korunní kolonií a dodnes je angličtina jedním z úředních jazyků. Navzdory množství cizinců, kteří souostroví každoročně navštíví, však Malťané zůstávají přátelští a otevření. Návštěvníci se také dozvěděli mnoho detailů z tamního každodenního života - například to, že na ostrovech nenajdete žádný vodní pramen a veškerou pitnou vodu tedy musí obyvatelé kupovat balenou.

Výstava fotografií "Prostě Malta!"

Návštěvníci slavnostního zahájení Maltských dnů si mohli ve foyer Domu kultury prohlédnout také výstavu fotografií "Prostě Malta!" fotografky Zdeňky Mlýnkové. Autorka také návštěvníky uvítala osobně a spolu ještě dlouho po ukončení programu odpovídala na dotazy zájemců. Výstavu měli návštěvníci Domu kultury možnost vidět až do pátku.

Ochutnávka maltských specialit

Pondělní slavnostní zahájení završila ochutnávka maltských národních jídel, jejichž nabídku připravila Restaurace a kavárna Scéna. Maltské speciality mohli návštěvníci Maltských dnů ochutnat na jejím jídelníčku po celý týden - čekalo na ně například tradiční jídlo "bragjoli", což je hovězí roláda plněná kaparami, olivami a vejci, nebo zapečená rýže s mletým masem a rajčatovou omáčkou zvaná "ross fil-forn". Maltština totiž patří mezi semitské jazyky a je výrazně ovlivněna arabštinou.

Maltské dny dětem

Program Maltských dnů se v úterý tradičně přesunul do Knihovny Kroměřížska, kde byl nachystaný program pro děti i pro cestovatele. "Maltské dny dětem" nejprve důkladně prověřily znalosti kroměřížských dětí. Aby od Olgy Sehnalové získaly odměnu, musely zapátrat v encyklopediích a správně zodpovědět všechny otázky nelehkého kvízu. Nejen s kvízem, ale i s vymalováním štítu pro rytíře z Maltézského řádu, si však všichni úspěšně poradili.

Cestovatelské odpoledne: Malta - malá velká země

Při úterním cestovatelském programu nejdříve diváky po ostrovech Malty provedl pořad z cyklu České televize Cestománie "Malta včera a dnes". Na Cestománii navázal svým vyprávěním cestovatel a turistický průvodce Petr Hambálek. Návštěvníky přesvědčil, že i když je Malta pouze 27 kilometrů dlouhá a 15 kilometrů široká a ostrov je z vyšších míst možné celý přehlédnout, za týden dovolené rozhodně není možné jej celý prozkoumat.

Nejlepší z maltských krátkých filmů

I když je Malta nejmenší stát Evropské unie, velmi dobře ji znají světoví filmaři - již devětkrát se tam totiž uskutečnil festival krátkých filmů "The Malta Short Film Festival". Do Kroměříže díky němu přijely filmy autorů oceněných v uplynulých ročnících za nejlepší režii, kameru či animaci. Celkem mohli diváci v Kině Nadsklepí zhlédnout šest krátkometrážních filmů maltských tvůrců z různých žánrů, ať už animovaný příběh Qrempu?u o cestě myšáka za měsícem ze sýra, nebo mysteriózní psychothriller o námořníkovi uvězněném na lodi. Díky filmům tak mohli diváci nahlédnout do ulic maltských měst a slyšet, jak zní maltština.

Návštěva velvyslance Maltské republiky pro ČR

Na pozvání Olgy Sehnalové přijel ve čtvrtek z Malty do Kroměříže velvyslanec Maltské republiky pro ČR, JE Godfrey Pirotta, pod jehož záštitou se Maltské dny konaly. V Kroměříži jej přivítal i místostarosta Marek Šindler a další představitelé města. Pan velvyslanec městu nabídl spolupráci například mezi školami či kulturními institucemi. Prohlédl si také místní památky a přislíbil, že v Kroměříži jistě není naposledy. Večer se také zúčastnil besedy o Řádu maltézských rytířů a pogratuloval vítězům soutěží spojených s Maltskými dny.

Řád maltézských rytířů v českých zemích

Řád maltézských rytířů ovládal maltské souostroví od roku 1530 do roku 1798. O řádu, jeho historii, tradicích i působení v českých zemích proto ve čtvrtek vyprávěl PhDr. Milan Buben, PhD. z Univerzity Karlovy. Přednáška doktora Bubna ve zcela zaplněném sále Muzea Kroměřížska provedla návštěvníky nejen historií Maltézského řádu, ale i jeho působením v českých zemích. Velkopřevorství řádu mimo jiné sídlilo i ve Strakonicích, kde nyní připravuje expozici věnovanou působení řádu Muzeum středního Pootaví, ve spolupráci s nímž se dnešní beseda uskutečnila. Doktor Buben připomněl také to, že se dnes skutečně jedná o suverénní řád, který udržuje vlastní diplomatické styky s 94 státy světa včetně České republiky, kde dokonce sídlí jedno z jeho velkopřevorství. Na závěr besedy zahrnuli diváci pana doktora řadou otázek a jeho poutavé a podrobné vyprávění odměnili dlouhým potleskem.

Tažní ptáci na Maltě

Malta leží uprostřed evropsko-africké migrační trasy tažných ptáků a souostroví má díky své strategické pozici klíčový význam pro téměř 400 druhů ptáků z padesátky zemí. Do Kroměříže proto na páteční závěrečnou besedu Maltských dnů přijel předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, aby přiblížil podrobnosti ze života ptáků i to, proč je právě Malta důležitá pro tahovou dráhu českých migrujících ptáků. Upozornil však také na to, že na Maltě je velmi rozšířen jejich lov. Na závěr besedy odpovídal i na množství dotazů a vysvětlil, jak spolu ptáci za letu komunikují, jak se řadí, i to, jak se na svých cestách orientují.

Soutěž Co víte o Maltě

Při jednotlivých událostech Maltských dnů mohli návštěvníci odpovídat na vědomostní kvíz "Co víte o Maltě?", který byl připraven i na internetové stránce www.sehnalova.cz . Celkem se zapojilo 192 soutěžících, z nichž 129 odpovědělo na všech deset otázek správně. Deset úspěšných řešitelů, kteří byli vylosovaní, si odneslo dárkové tašky, pět nejšťastnějších pak z rukou Olgy Sehnalové převzalo dárkový poukaz na cestu do sídla Evropského parlamentu. Poukaz na výjezd získal také vítěz fotografické soutěže "Europe Direct", kterou vyhlásilo ve spolupráci s Olgou Sehnalovou informační centrum Europe Direct.

Maltské dny byly již čtrnáctým pokračováním kroměřížského cyklu, v němž Olga Sehnalová představuje každého půl roku zemi, která právě předsedá Radě Evropské unie. Těšíme se tedy na viděnou na podzim na Estonských dnech!

Již také proběhlo:

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]