Zpráva Evropské komise pro Českou republiku

V minulém týdnu zveřejnila Evropská komise zprávu o stavu hospodářství jednotlivých členských států EU. Tyto zprávy se stanou základem pro oficiální doporučení Komise státům, která vyjdou v květnu. Celou zprávu pro Českou republiku je možné najít v angličtině na stránkách Komise, níže přinášíme její shrnutí v češtině.

Česká ekonomika se v roce 2014 po dvou letech navrátila k růstu a ke snižování nezaměstnanosti, což bylo hnáno zejména domácí poptávkou a vysokým růstem investic. Zvyšovala se také spotřeba domácností podporovaná zlepšením na pracovním trhu. Podle očekávání došlo v loňském roce k výraznému růstu importu a exportu, silně rostl také přebytek obchodní bilance. Inflace zůstala nízká.

Evropská komise předpovídá, že loňský růst HDP o 2,3 % se bude nadále zvyšovat i v letech 2015 a 2016. Ve srovnání s průměrem EU se jedná o nadprůměrnou výkonnost, která může vést i k další konvergenci příjmů zastavené nástupem světové finanční krize. Obecný schodek veřejného rozpočtu se v posledních letech výrazně zlepšil. Poměr dluhu k HDP tak zůstává pod 60 % HDP.

Tato zpráva hodnotí hospodářství České republiky v rámci každoročního průzkumu Evropské komise. Pro rok 2015 doporučuje Komise tři hlavní ekonomické a sociální pilíře: investice, strukturální reformy a fiskální zodpovědnost. V souvislosti s tzv. Junckerovým investičním plánem pro Evropu také hledá cesty, jak maximalizovat dopad veřejných zdrojů a posílit soukromé investice. Hlavní výsledky analýzy Komise jsou pro ČR tyto:

- Celkové výnosy veřejných financí České republiky se výrazně zlepšily, ale přetrvávají některé problémy v oblasti daní, fiskální udržitelnosti a fiskálního rámce.

- Úroveň zaměstnanosti je celkově vysoká, ale určité znevýhodněné skupiny zůstávají na trhu práce nedostatečně zastoupeny.

- Výsledky vzdělávání se v posledních letech zlepšují, přesto přetrvávají některé rozdíly.

- Překážkou výraznějších investicí a růstu v České republice zůstává slabá efektivita a transparentnost veřejných institucí.

- Navzdory nedávným zlepšením stále konkurenceschopnost českého hospodářství brzdí neefektivita podnikatelského prostředí.

- Zatímco veřejné investice se v poslední době zvýšily, dopravní infrastruktura zůstává relativně málo rozvinutá a je zde prostor k dalšímu zlepšení energetické účinnosti. 

Celkově Česká republika učinila při řešení doporučení Komise na loňský rok omezený pokrok. Tato doporučení zahrnovala snížení zdanění práce, reformu důchodového zabezpečení a zdravotnictví, zvýšení kvality vzdělávání, urychlení reforem regulovaných povolání, nastolení účinného systému výzkumu a inovací a posílení boje proti korupci.

Došlo však k určitému pokroku v následujících oblastech: zvýšení růstu a investic, zlepšení dodržování daňových předpisů, posílení fiskálního rámce, zlepšování energetické účinnosti, vývoj zaměstnanosti v sektoru veřejných služeb a zlepšení řízení fondů EU. Evropská komise také pozitivně hodnotí přijetí zákona o dětských skupinách jako dobrý krok ke zlepšení účasti matek s malými dětmi na trhu práce. Přijetí zákona o státní službě zároveň představuje určitý pokrok v oblasti doporučení ke zlepšení veřejné správy.

Zpráva Komise také odhalila výzvy pro Českou republiku, zejména:

- Dokončení procesu konvergence příjmů ve vztahu k Evropské unii, kterého lze dosáhnout pouze prostřednictvím zvyšování potenciálu ekonomiky (především prostřednictvím podpory růstu založeného na znalostech).

- Krátkodobý růstový potenciál ekonomiky omezuje řada faktorů. Mezi ně patří neúčinnost při provádění investičních projektů, zejména v oblasti dopravní infrastruktury či nedostatečná energetická účinnost. 

Datum: 2.3.2015

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Jak to vidím já
Vstanou noví bojovníci (proti dvojí kvalitě)

To mne napadlo, když jsem se dívala na předvolební debatu na TV NOVA, kde se všichni lídři předháněli, kdo byl a bude větším bojovníkem proti dvojí kvalitě potravin. Musím říct, že ještě na začátku dubna, kdy se rozhodovalo o zákazu dvojí kvality v EU, by mne opravdu nenapadlo, že to bude nejviditelnější téma této volební kampaně. Rozhořčení nad dvojí kvalitou je tím ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Evropské řešení dvojí kvality je polovičaté, teď je řada na nás, uvedla Olga Sehnalová

17.4.2019 |

(Štrasburk, 17. dubna 2019) Evropský parlament dnes většinou schválil nová pravidla, která se týkají také otázky dvojí kvality výrobků. Za nedostatečné je považuje česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). ... pokračování

Naše videa
TK - Balíček technické způsobilosti vozidel

2.7.2013 | Záznam vystoupení Olgy Sehnalové na tiskové konferenci - Balíček technické způsobilosti vozidel
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]