Zpráva Evropské komise pro Českou republiku

V minulém týdnu zveřejnila Evropská komise zprávu o stavu hospodářství jednotlivých členských států EU. Tyto zprávy se stanou základem pro oficiální doporučení Komise státům, která vyjdou v květnu. Celou zprávu pro Českou republiku je možné najít v angličtině na stránkách Komise, níže přinášíme její shrnutí v češtině.

Česká ekonomika se v roce 2014 po dvou letech navrátila k růstu a ke snižování nezaměstnanosti, což bylo hnáno zejména domácí poptávkou a vysokým růstem investic. Zvyšovala se také spotřeba domácností podporovaná zlepšením na pracovním trhu. Podle očekávání došlo v loňském roce k výraznému růstu importu a exportu, silně rostl také přebytek obchodní bilance. Inflace zůstala nízká.

Evropská komise předpovídá, že loňský růst HDP o 2,3 % se bude nadále zvyšovat i v letech 2015 a 2016. Ve srovnání s průměrem EU se jedná o nadprůměrnou výkonnost, která může vést i k další konvergenci příjmů zastavené nástupem světové finanční krize. Obecný schodek veřejného rozpočtu se v posledních letech výrazně zlepšil. Poměr dluhu k HDP tak zůstává pod 60 % HDP.

Tato zpráva hodnotí hospodářství České republiky v rámci každoročního průzkumu Evropské komise. Pro rok 2015 doporučuje Komise tři hlavní ekonomické a sociální pilíře: investice, strukturální reformy a fiskální zodpovědnost. V souvislosti s tzv. Junckerovým investičním plánem pro Evropu také hledá cesty, jak maximalizovat dopad veřejných zdrojů a posílit soukromé investice. Hlavní výsledky analýzy Komise jsou pro ČR tyto:

- Celkové výnosy veřejných financí České republiky se výrazně zlepšily, ale přetrvávají některé problémy v oblasti daní, fiskální udržitelnosti a fiskálního rámce.

- Úroveň zaměstnanosti je celkově vysoká, ale určité znevýhodněné skupiny zůstávají na trhu práce nedostatečně zastoupeny.

- Výsledky vzdělávání se v posledních letech zlepšují, přesto přetrvávají některé rozdíly.

- Překážkou výraznějších investicí a růstu v České republice zůstává slabá efektivita a transparentnost veřejných institucí.

- Navzdory nedávným zlepšením stále konkurenceschopnost českého hospodářství brzdí neefektivita podnikatelského prostředí.

- Zatímco veřejné investice se v poslední době zvýšily, dopravní infrastruktura zůstává relativně málo rozvinutá a je zde prostor k dalšímu zlepšení energetické účinnosti. 

Celkově Česká republika učinila při řešení doporučení Komise na loňský rok omezený pokrok. Tato doporučení zahrnovala snížení zdanění práce, reformu důchodového zabezpečení a zdravotnictví, zvýšení kvality vzdělávání, urychlení reforem regulovaných povolání, nastolení účinného systému výzkumu a inovací a posílení boje proti korupci.

Došlo však k určitému pokroku v následujících oblastech: zvýšení růstu a investic, zlepšení dodržování daňových předpisů, posílení fiskálního rámce, zlepšování energetické účinnosti, vývoj zaměstnanosti v sektoru veřejných služeb a zlepšení řízení fondů EU. Evropská komise také pozitivně hodnotí přijetí zákona o dětských skupinách jako dobrý krok ke zlepšení účasti matek s malými dětmi na trhu práce. Přijetí zákona o státní službě zároveň představuje určitý pokrok v oblasti doporučení ke zlepšení veřejné správy.

Zpráva Komise také odhalila výzvy pro Českou republiku, zejména:

- Dokončení procesu konvergence příjmů ve vztahu k Evropské unii, kterého lze dosáhnout pouze prostřednictvím zvyšování potenciálu ekonomiky (především prostřednictvím podpory růstu založeného na znalostech).

- Krátkodobý růstový potenciál ekonomiky omezuje řada faktorů. Mezi ně patří neúčinnost při provádění investičních projektů, zejména v oblasti dopravní infrastruktury či nedostatečná energetická účinnost. 

Datum: 2.3.2015

Podobné články:

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Olga Sehnalová ke dnešní schůzce s ministrem zemědělství Tomanem 18.3.2019

V Bruselu jsem se dnes setkala s ministrem Miroslavem Tomanem, který zde absolvoval jednání ministrů zemědělství. Pan ministr mne informoval o výsledku schůzky se svým polským protějškem a komisařem Andriukaitisem ohledně záruk Polska v otázce bezpečnosti hovězího masa, ...

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž zazářil ve Štrasburku 11.3.2019

Dechový orchestr ZUŠ Kroměříž letos slaví 50. výročí svého založení. Ke svému jubileu dostal dárek i od europoslankyně Olgy Sehnalové, která členy orchestru a jejich učitele pozvala na studijní návštěvu do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Orchestr si ale nenechal ujít možnost ...

Blesk nebo koncepce aneb co se člověk dozví, když se zeptá na kraji 25.2.2019

Původně jsem chtěla tyto informace předat rovnou krajským zastupitelům, ale myslím, že budou zajímat i veřejnost. Podělím se o dva zajímavé dokumenty. Jeden jsem obdržela minulý čtvrtek a ten druhý jsem si našla na webových stránkách Zlínského kraje. Zeptala jsem se totiž Krajského ...

Řidičům kamionů a autobusů se usnadní práce – systém placení mýta v EU se zjednoduší 14.2.2019

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili dohodu, která umožní zavedení Evropské služby elektronického mýtného (EETS). V praxi to znamená, že dopravcům, kteří jezdí do zemí Evropské unie, odpadne povinnost pořizovat několik zařízení pro platbu elektronického mýtného ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Irské dny Olgy Sehnalové

13.5.2013 | Připomeňme si Irské dny v Kroměříži z května 2013
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]