Z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku ve dnech 6. - 9. července 2015

Na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 6. - 9. července 2015 se poslanci Evropského parlamentu věnovali mimo jiné těmto tématům:

Plenární zasedání bylo zahájeno vzpomínkou na Srebrenický masakr

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v úvodu zasedání připomněl brutální masakr 8 000 mužů a chlapců v bosenské Srebrenici před dvaceti lety. Parlament památku obětí uctil minutou ticha. "Tento akt genocidy byl jedním z nejhorších válečných činů v Evropě od druhé světové války. Nemělo k němu nikdy dojít, a naše kolektivní selhání mu předejít nás zahanbuje," uvedl Martin Schulz, který rovněž vzdal hold obětem a projevil jménem Parlamentu hlubokou soustrast jejich rodinám.

Řecko dominovalo rozpravě o výsledcích lotyšského předsednictví

Řecko a nedělní referendum o návrzích věřitelů byly hlavním bodem rozpravy o výsledcích končícího lotyšského předsednictví v Radě. Lotyšská premiérka Laimdota Straujuma rovněž zdůraznila úspěchy předsednictví své země. Rozpravy se zúčastnil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Poslanci chtějí posílit daňovou transparentnost v oblasti řízení podniků

Velké podniky a společnosti kótované na burze by měly zveřejňovat informace o dosažených ziscích, daních z příjmů a získaných veřejných dotací v jednotlivých zemích. Ve svých pozměňovacích návrzích k navrhovaným pravidlům, jejichž cílem je zvýšit transparentnost a posílit dlouhodobé zapojení akcionářů, tak ve středu uvedli poslanci EP. Požadují rovněž, aby akcionáři mohli hlasovat alespoň co tři roky o firemní politice odměňování vedení podniků.

TTIP: jednodušší přístup na trhy USA, ochrana standardů EU, reforma systému urovnávání sporů

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a USA musí firmám z EU otevřít přístup na americké trhy, zároveň však nesmí oslabit unijní standardy, uvádí se v doporučeních pro vyjednavače EU, která ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Poslanci také vyzvali k vytvoření nového systému pro urovnávání obchodních sporů mezi investory a státy, s veřejně jmenovanými soudci a pravidly dohledu a transparentnosti, který by nahradil soukromé rozhodčí soudy v rámci stávajícího systému ISDS.

Ve čtvrtek poslanci debatovali o situaci v Řecku s premiérem Tsiprasem

Řecko a řešení probíhající krize byly vášnivě diskutovány v plénu dne 8. července za přítomnosti řeckého předsedy vlády Alexise Tsiprase. Zatímco jej část poslanců kritizovala za to, že nepřišel s konkrétními návrhy, jiní mu blahopřáli a vyzývali jej, aby Řecko vyvedl z eurozóny. Rozprava také vzala v úvahu závěry nedávného zasedání Evropské rady a eurosummitu.

Reforma autorských práv

Připravované návrhy na reformu autorských práv v EU musí zajistit spravedlivou rovnováhu mezi právy a zájmy tvůrců a spotřebitelů, uvádí se v nelegislativním usnesení, které ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Poslanci v něm vyzvali ke zlepšení přeshraničního přístupu k dílům na internetu, při zohlednění významu územních licencí, a to zejména v souvislosti s televizní a filmovou produkcí.

Zdrojem: Informační kancelář Evropského parlamentu

Datum: 10.7.2015

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]