Z plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku ve dnech 6. - 9. července 2015

Na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 6. - 9. července 2015 se poslanci Evropského parlamentu věnovali mimo jiné těmto tématům:

Plenární zasedání bylo zahájeno vzpomínkou na Srebrenický masakr

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v úvodu zasedání připomněl brutální masakr 8 000 mužů a chlapců v bosenské Srebrenici před dvaceti lety. Parlament památku obětí uctil minutou ticha. "Tento akt genocidy byl jedním z nejhorších válečných činů v Evropě od druhé světové války. Nemělo k němu nikdy dojít, a naše kolektivní selhání mu předejít nás zahanbuje," uvedl Martin Schulz, který rovněž vzdal hold obětem a projevil jménem Parlamentu hlubokou soustrast jejich rodinám.

Řecko dominovalo rozpravě o výsledcích lotyšského předsednictví

Řecko a nedělní referendum o návrzích věřitelů byly hlavním bodem rozpravy o výsledcích končícího lotyšského předsednictví v Radě. Lotyšská premiérka Laimdota Straujuma rovněž zdůraznila úspěchy předsednictví své země. Rozpravy se zúčastnil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Poslanci chtějí posílit daňovou transparentnost v oblasti řízení podniků

Velké podniky a společnosti kótované na burze by měly zveřejňovat informace o dosažených ziscích, daních z příjmů a získaných veřejných dotací v jednotlivých zemích. Ve svých pozměňovacích návrzích k navrhovaným pravidlům, jejichž cílem je zvýšit transparentnost a posílit dlouhodobé zapojení akcionářů, tak ve středu uvedli poslanci EP. Požadují rovněž, aby akcionáři mohli hlasovat alespoň co tři roky o firemní politice odměňování vedení podniků.

TTIP: jednodušší přístup na trhy USA, ochrana standardů EU, reforma systému urovnávání sporů

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a USA musí firmám z EU otevřít přístup na americké trhy, zároveň však nesmí oslabit unijní standardy, uvádí se v doporučeních pro vyjednavače EU, která ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Poslanci také vyzvali k vytvoření nového systému pro urovnávání obchodních sporů mezi investory a státy, s veřejně jmenovanými soudci a pravidly dohledu a transparentnosti, který by nahradil soukromé rozhodčí soudy v rámci stávajícího systému ISDS.

Ve čtvrtek poslanci debatovali o situaci v Řecku s premiérem Tsiprasem

Řecko a řešení probíhající krize byly vášnivě diskutovány v plénu dne 8. července za přítomnosti řeckého předsedy vlády Alexise Tsiprase. Zatímco jej část poslanců kritizovala za to, že nepřišel s konkrétními návrhy, jiní mu blahopřáli a vyzývali jej, aby Řecko vyvedl z eurozóny. Rozprava také vzala v úvahu závěry nedávného zasedání Evropské rady a eurosummitu.

Reforma autorských práv

Připravované návrhy na reformu autorských práv v EU musí zajistit spravedlivou rovnováhu mezi právy a zájmy tvůrců a spotřebitelů, uvádí se v nelegislativním usnesení, které ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Poslanci v něm vyzvali ke zlepšení přeshraničního přístupu k dílům na internetu, při zohlednění významu územních licencí, a to zejména v souvislosti s televizní a filmovou produkcí.

Zdrojem: Informační kancelář Evropského parlamentu

Datum: 10.7.2015

Podobné články:

Newsletter: Plenární zasedání EP 15.- 18. dubna 2019 ve Štrasburku 15.4.2019

Ve Štrasburku dnes začíná poslední plenární zasedání poslanců a poslankyň Evropského parlamentu před květnovými eurovolbami. Na programu bude mít hlasování o dvojí kvalitě výrobků i další témata, například: ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 3. - 4. dubna 3.4.2019

Brexit: Parlament diskutuje o nejnovějším vývoji ...

Newsletter: Plenární zasedání Evropského parlamentu 25. - 28. 3. 2019 25.3.2019

Hlasování o dohodě na reformě autorského práva pro internet  ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 11.- 14. března 2019 ve Štrasburku 11.3.2019

Budoucnost Evropy: Rozprava se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim ...

Newsletter: Plenární zasedání EP 14.- 17. ledna 2019 ve Štrasburku  14.1.2019

Ve Štrasburku dnes začíná první plenární zasedání roku 2019. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu se budou v tomto týdnu věnovat mimo jiné těmto tématům: ...

Newsletter: Plenární zasedání EP, 28. - 29. listopadu 2018, Brusel 28.11.2018

 V Evropském parlamentu v Bruselu dnes začíná dvoudenní plenární zasedání poslanců a poslankyň. Diskutovat budou mimo jiné o těchto tématech: ...

Moje videa
Vystoupení v OSN

12.4.2018 | Pane prezidente, Vážení delegáti, svým projevem bych chtěla navázat jménem České republiky na prohlášení, které vydala Evropská unie dnes ráno. Bezpečnost silničního provozu je celosvětově významné společenské téma, které ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]