Účastníci zájezdů v EU budou lépe chráněni

Letní sezóna je v plném proudu a vzhledem ke stále rostoucímu počtu dovolených kupovaných přes internet představila Evropská komise v minulém týdnu návrh na modernizaci pravidel pro organizované zájezdy. Díky ní posílí svá práva dalších 120 milionů spotřebitelů, kteří si kupují cestovní služby přes internet a to v případě, že nakoupí dvě nebo více služeb od stejného poskytovatele, v rámci jedné smlouvy.

Základní principy ochrany spotřebitelů během dovolené v rámci EU poskytuje směrnice o tzv. souborných službách pro cesty z roku 1990. Ta však ve svém současném znění poskytuje ochranu pouze těm, kteří si rezervují předem sestavené organizované zájezdy u cestovních agentur, které zpravidla zajišťují jak letecké spojení, tak hotelové ubytování, pronájem průvodce, vozidel a dalších služeb. Tato ochrana zahrnuje právo obdržet všechny nezbytné informace před podpisem smlouvy, přičemž prodejce musí odpovídat za plnění všech služeb v balíčku a v případě krachu cestovní kanceláře musí být zajištěn návrat turistů do vlasti.

Během posledních deseti let však došlo k zásadním změnám na trhu v oblasti cestovního ruchu. Lidé se stále častěji aktivně podílejí na výběru své dovolené podle vlastních požadavků a místo toho, aby si vybrali hotový balíček z brožury, si spíše sami zkombinují jednotlivé služby v rámci své dovolené, a to zejména prostřednictvím internetu.

„Cestovní ruch je pro naše hospodářství významných zdrojem růstu, který v současnosti představuje asi 1,8 milionu podniků a přibližně 9,7 milionu pracovních míst, a zaměstnává značný podíl mladých lidí," uvedl místopředseda Komise zodpovědný za průmysl a podnikání Antonio Tajani. „Pokud se turisté například při nákupu letenky spojeném s půjčením auta nebo se zajištěním ubytování budou cítit více bezpečně, bude trh v oblasti cestování dále a rychleji růst."

Po reformě zastaralého systému dlouhodobě volají také poslanci Evropského parlamentu ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch. "Již od září roku 2009, kdy se po krachu slovenských aerolinek Sky Europe ocitly desítky tisíc českých cestujících v cizích zemích bez záruky, že jim bude zajištěn alespoň bezplatný návrat do vlasti, opakovaně požaduji po Komisi, aby výrazně posílila práva cestujících jak u individuálních cest, tak u organizovaných zájezdů," uvádí členka výboru, poslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

"Každý spotřebitel, včetně milionů těch, kteří si kupují dovolenkové balíčky přes internet, musí mít zajištěno právo na odškodnění, právo na vrácení peněz a právo na zajištění návratu do vlasti v případě, že poskytovatel služby, ať již je to dopravce nebo jakýkoli další prodejce, během jeho dovolené zkrachuje. O tomto právu musí být každý spotřebitel informován v momentě, kdy si službu od prodejce kupuje," dodává Sehnalová.

V současné době volí podle dat Eurostatu 23 % rekreantů tradiční předem připravené zájezdy, dalších 20 % si sestavuje zájezd z různých komponentů. Na osoby, které si organizují cestu zcela nezávisle (54 %), se nová pravidla nevztahují, nicméně tito lidé mohou využít práv, které pro ně vyplývají z předpisů EU o právech cestujících a ochraně spotřebitele.

K návrhu Komise musí nyní zaujmout stanovisko Parlament a Rada. Po dosažení vzájemné dohody mezi institucemi by členské státy měly mít 18 měsíců na to, aby nová pravidla zavedly do národních legislativ.

Datum: 22.7.2013

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]