Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje představením Litvy

Hned několik významných osobností přijede v týdnu od 11. do 15. listopadu 2013 do Kroměříže, která se po tyto dny stane centrem litevské kultury v České republice. Pravidelný cyklus představující země, které právě předsedají Radě Evropské unie, návštěvníkům zemi přiblíží z pohledu historie i současnosti.

O Litvě nemají mnozí Češi příliš velké povědomí, přestože v naší historii najdeme mezi oběma národy celou řadu významných vazeb. Ve dnech 11. - 15. listopadu můžete tuto pobaltskou zemi poznat i Vy díky Litevským dnům, které v Kroměříži pořádá europoslankyně Olga Sehnalová. Program je tradičně sestaven z výstav, besed se zajímavými osobnostmi, projekcí dokumentárních filmů, ale nechybí ani ochutnávky a soutěž.

„Prvního července 2013 převzala předsednictví v Radě Evropské unie Litva a právě tuto zemi chceme lidem přiblížit. Pro mnohé z nich bude možná překvapením, kolik máme s Litvou společného, kolik lidí z našeho okolí Litvu navštívilo či kolik zajímavostí tato nevelká, ale přitom krásná země nabízí. Velmi nás také těší, že jsme našli několik Kroměřížanů, kteří v Litvě byli. Jejich zkušenosti jsou natolik zajímavé, že jsme je mohli zahrnout do programu,“ prozradila Olga Sehnalová.

Akci podpořilo i Velvyslanectví Litevské republiky v ČR, a velvyslanec pan Aurimas Taurantas nejen že převzal nad Litevskými dny záštitu, ale osobně se zúčastní i slavnostního zahájení. „Předsednictví Litvy Radě EU poskytlo Litevské republice možnost prezentovat se i v českých regionech a městech. Jsem rád, že Kroměříž projevila zájem a iniciovala celý týden plný událostí spojených s Litvou. Při této příležitosti naše velvyslanectví obyvatelům a návštěvníkům Kroměříže představí dvě výstavy: jednu o současné Litvě očima novinářských fotografů a druhou spíše historickou, o počátcích diplomatických vztahů mezi Československem a Litvou, která v roce 1990 obnovila svou nezávislost. Jsem vděčný organizátorům Litevských dnů, zejména poslankyni Evropského Parlamentu paní Olze Sehnalové, a těším se na setkání s lidmi z Kroměříže,“ uvedl litevský velvyslanec Aurimas Taurantas.

Slavnostní zahájení Litevských dnů se uskuteční v pondělí 11. listopadu v 16 h v Domě kultury. Na programu bude tradiční úvodní beseda se zajímavými hosty. Pozvání přijal doc. PhDr. Luboš Švec, CSc., přední český znalec pobaltských zemí, který shodou okolností jen pár dní poté převezme ve Vilniusu ocenění za rozvoj česko litevských vztahů. Dalším hostem bude Mag. Vaidas Šeferis, Dr. phil., litevský rodák, pedagog MU Brno a autor odborných i publicistických knih. Roli moderátorky opět převezme redaktorka Čro6 Daniela Vrbová. Během úvodního dne se mohou návštěvníci těšit také na vernisáž výstav Litevská novinářská fotografie a Československo a Litva: cesta je svobodě. Chybět nebude ani tradiční ochutnávka litevských specialit Restaurace a kavárny Scéna. „Pozornost si zaslouží i další osobnosti, které jsme na Litevské dny pozvali. Kroměřížský cestovatel Jan Smetana nám v úterý 12. listopadu vylíčí své zážitky z letošní pěší výpravy do Litvy. Ve středu přijedou do Kroměříže geologové z olomoucké univerzity a pohovoří o jantaru, jehož největší naleziště jsou právě v Pobaltí. A ve čtvrtek se dozvíme bližší informace o historických souvislostech a známých i méně známých česko-litevských vazbách v podání PhDr. Josefa Vaška,“ přiblížila program europoslankyně.

Chybět nebude ani týdenní litevské menu v restauraci Scéna a v pátek se dokonce budou moci návštěvníci naučit vyrábět litevský dezert Tiniginys. Kompletní program Litevských dnů je zveřejněn na www.sehnalova.cz, kde najdete také vědomostní soutěž s možností vyhrát zájezd do Evropského parlamentu v Bruselu.

Datum: 7.11.2013

Podobné články:

Olga Sehnalová: Lepší přístup k produktům a službám pro osoby s postižením 13.3.2019

...

Olga Sehnalová: Potvrzeno. Zemědělci budou lépe chráněni proti nekalým praktikám 12.3.2019

...

Europoslankyně Sehnalová: auta v EU budou bezpečnější, ale nekomplikujme řidičům zbytečně život 21.2.2019

...

Legislativní zákaz dvojí kvality - schváleno! 22.1.2019

Schváleno! Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů právě přijal kompromisní návrh Olgy Sehnalové, který zakazuje dvojí kvalitu a požaduje JASNÉ označení výrobků. ...

Avizo: Autonomní vozidla se chystají vstoupit na evropské silnice 14.1.2019

Doprava nejen v Evropě se v posledních letech výrazně mění vlivem čím dál větší digitalizace a automatizace. V silniční dopravě je v posledních letech fenoménem vývoj autonomního řízení, které vozidlo ovládá s minimálním zásahem nebo úplně bez zásahu řidiče. Evropská unie se ...

Školáci jako spotřebitelé: Co děláme a co dělat můžeme? 16.11.2018

Odpovědi bude hledat konference ke vzdělávání mladých spotřebitelů 19. 11. v Poslanecké sněmovně PČR ...

Jak to vidím já
Hlavní problém okolo supernemocnice? Kdo ji zaplatí, ...

Pod pojmem systemizace pracovních míst si většina z nás asi nepředstaví nic konkrétního. Ve zdravotnictví jsou to zjednodušeně tabulky, které říkají, kolik zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, ošetřovatelů a ostatního personálu v nemocnicích potřebujete, abyste zajistili provoz nemocnic. To znamená, abyste bez problémů zajistili nejen běžný provoz ve dne, ...
pokračování

Naše ožehavé téma
Vybíráme z článků
Naše videa
Promítání dokumentu Šmejdi a debata o nekalých obchodních praktikách

24.9.2013 | Záznam z promítání dokumentu Šmejdi v Evropském parlamentu
Stáhněte si

Rychlé odkazy
O mně
Aktivity
Tiskové zprávy
Newsletter EP
Aktuality nejen z EP
Názory a komentáře
Veřejné konzultace
Fotogalerie
Vystoupení v EP
Kontakty
Přístupná verze webu

vote vatch.eu
Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2018. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]