Sýry, tradiční kostýmy i nizozemské písně – v Kroměříži začaly Nizozemské dny

Jak zní legenda o „Bludném Holanďanovi“, co pojí Nizozemské království a Českou republiku i co nabídnou návštěvníkům v nizozemské domácnosti – nejenom to zjistili účastníci dnešního slavnostního zahájení Nizozemských dnů, které v Kroměříži v tomto týdnu pořádá poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

Záštitu nad Nizozemskými dny převzal velvyslanec Nizozemského království v ČR Eduard Hoeks. Jeho zástupce a chargé d'affaires nizozemské ambasády Peter Keulers dnes v úvodním proslovu připomněl dobré vztahy Nizozemska a České republiky a zmínil, že se v Česku i v Kroměříži již cítí jako doma.

To, že se Česká republika stala domovem pro mnoho Nizozemců, potvrdili i hosté tradiční besedy - vedoucí katedry nederlandistiky v Olomouci, profesor Wilken Engelbrecht, který už v České republice žije více než pětadvacet let, a Čechoholanďan a průvodce po Nizozemsku Daniel Hagen. Diváci se v besedě, kterou i tentokrát moderovala redaktorka Českého rozhlasu Plus Daniela Vrbová, dozvěděli mimo jiné to, kdy se nejlépe vypravit na návštěvu největšího evropského květinového parku Keukenhof, jak získala nezávislost bývalá nizozemská kolonie Surinam či jaký je rozdíl mezi Holandskem a Nizozemskem.

Pravou nizozemskou atmosféru doplnila také ukázka tradičních holandských krojů i tři holandské písně v úpravě pro dva akordeony v podání žákyně kroměřížské Základní umělecké školy Venduly Milotové a její učitelky Šárky Jablunkové. Sklidily za ně zasloužený potlesk – jejich výkon ocenili mimo jiné i Nizozemci žijící v Kroměříži a okolí, kteří se na zahájení přijeli podívat.

Slavnostní zahájení završila ochutnávka nizozemských národních jídel, jejichž nabídku připravila Restaurace a kavárna Scéna. Až do pátku můžete na jejím jídelníčku ochutnat například stamppot, dušenou kapustu se zelím, kroupami, bramborami a uzeným masem, či tradiční masové koule bitterballen, které jsou v Nizozemsku oblíbené jako pochoutka k pivu.

 

Nizozemské dny potrvají po celý tento týden, jejich program naleznete na http://sehnalova.cz/nizozemske-dny.asp. Až do středy také můžete na http://sehnalova.cz/soutez-nizozemske-dny.asp vyplnit soutěžní kvíz a vyhrát zájezd do sídla Evropského parlamentu.

Datum: 4.4.2016

Podobné články:

Cyklojízda do Kurovického lomu 21.9.2019

Letošní cyklojízda v rámci Evropského týdne mobility se nám náramně vydařila. Ranní mrazíky vystřídal nádherný prosluněný den. Díky asistenci Městské policie jsme se bezpečné dostali z centra města a pohodovou jízdou přes Záhlinice a Tlumačov jsme dorazili do Kurovického lomu, ...

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]