Shrnutí lednového plenárního zasedání ve Štrasburku

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 16. - 19. ledna 2012 projednal mimo jiné následující témata:

Zahájení zasedání: pocta Gillesovi Jacquierovi, Manuelu Frage Iribarnovi a Václavu Havlovi
Odcházející předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek vzdal hold Gillesovi Jacquierovi, francouzskému novináři zabitému v syrském městě Homs, španělskému státníkovi Manuelu Frage Iribarnovi a v neposlední řadě Václavu Havlovi. Vyjádřil také jménem Parlamentu soustrast rodinám obětí katastrofy italské výletní lodi z tohoto víkendu.

Martin Schulz zvolen předsedou Evropského parlamentu
Členové Evropského parlamentu zvolili Martina Schulze novým předsedou Evropského parlamentu 387 hlasy z 670. Šestapadesátiletý německý poslanec povede Parlament dva a půl roku, do začátku nového volebního období v červenci 2014.

Diskuse s J.M.Barrosem a V.Orbánem o nových maďarských zákonech
Poslanci ve středu diskutovali s předsedou Komise J.M.Barrosem, dánským ministrem pro evropské záležitosti N.Wammenem a maďarským premiérem V.Orbánem o rozhodnutí Komise zahájit řízení pro porušení práva EU proti Maďarsku.

Jednání o užší hospodářské unii: Parlament bije na poplach
Parlament ve středu opět bil na poplach ohledně možných úskalí projednávané mezivládní dohody o užší hospodářské unii. Ve svém usnesení vyjadřuje velmi silné pochybnosti o potřebě jakékoli dohody mimo stávající rámec EU. Zdůrazňuje také, že demokratická odpovědnost musí být posílena a říká, že cílem dohody by mělo být posílení růstu, nikoli pouze prosazování úsporných opatření.

Dánské předsednictví - Evropa v akci v Parlamentu
Ve středu ráno představila dánská předsedkyně vlády Helle Thorningová-Schmidtová program šestiměsíčního předsednictví Dánska v Radě. Většina poslanců jí vyjádřila podporu a naléhala na ni, aby při řešení finanční krize zaujala pevný postoj.

Evropský parlament zvolil svých 14 místopředsedů
Všech 14 místopředsedů Evropského parlamentu bylo zvoleno ve třetím kole volby prostou většinou platných hlasů. Mezi nimi i Oldřich Vlasák, český člen skupiny EKR.

Přísnější kontroly výrobků na hubení škůdců
"Biocidy" - od jedů na krysy po dezinfekční prostředky - budou v návaznosti na čtvrteční hlasování Evropského parlamentu podléhat přísnějším bezpečnostním kontrolám. Cílem novelizovaných předpisů je lepší ochrana lidského zdraví a životního prostředí a zároveň zjednodušení povolovacích postupů nezbytných pro uvedení výrobků na trh.

Parlament volá po bezodkladném snížení plýtvání potravinami v EU o polovinu
Až 50% jedlých a nezávadných potravin je v evropských domácnostech, supermarketech a restauracích každý rok vyhazováno, zatímco 79 milionů unijních občanů žije pod hranicí chudoby a 16 milionů je závislých na potravinové pomoci z dobročinných institucí. Parlament v usnesení přijatém ve čtvrtek požaduje bezodkladná opatření vedoucí ke snížení plýtvání potravinami o polovinu do roku 2025 a zlepšení dostupnosti potravin pro potřebné občany EU.

Lepší nakládání s elektronickým odpadem
Více nefunkčních ledniček, telefonů a elektronických přístrojů bude podléhat sběru a recyklaci. Parlament ve čtvrtek schválil nové cíle, dohodnuté s Radou. Novelizace předpisů o odpadech z elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) umožní spotřebitelům vrátit stará zařízení malé velikosti prodejcům a sníží také administrativní zátěž pro podniky.

Zdroj: Evropský parlament.cz

Datum: 20.1.2012

Podobné články:

Poučení z krizového vývoje aneb Je řešením stavět obří nemocnice? 28.4.2020

Zastupitelstvo Zlínského kraje se chystá na svém květnovém zasedání opakovat hlasování o výstavbě nové krajské supernemocnice v Malenovicích. Bude to už potřetí. Poprvé zastupitelé záměr neschválili, nečekané opakované hlasování v prosinci dopadlo nejtěsnějším výsledkem opačně. ...

Krásné Vánoce 18.12.2019

Přeji Vám všem krásné vánoční svátky a v novém roce pevné zdraví a mnoho radosti, ať už Vám ji udělá cokoliv.

Tradice Evropských dnů v Kroměříži pokračuje. Představujeme Finsko. 18.11.2019

Evropské dny, jejichž tradici začala v Kroměříži bývalá europoslankyně Olga Sehnalová pokračují. Předsednickou zemí EU je Finsko, kterému je věnován týden akcí, které mají Zemi tisíců jezer představit kroměřížskému publiku. O organizaci se tentokrát postarali členové ...

Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením 1.11.2019

Dnes proběhla v Brně konference s názvem Deset let s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, kterou uspořádal Úřad veřejné ochránkyně práv. K Úmluvě OSN se připojila Česká republika i Evropská unie. Jde o důležitý právní dokument, o který se opírají práva osob ...

Anketa Zlatý oříšek 13.10.2019

Anketa Zlatý oříšek, která si všímá nadaných a šikovných děti bez ohledu na oblast, ve které vynikají, existuje řadu let, ale své krajské kolo ve Zlínském kraji, měla dnes poprve. Organizace se ujalo Středisko TyMy v Holešově a přehlídka dvanácti nominovaných do užšího ...

Proč jsme založili spolek Evropa doma? 1.10.2019

Když něco končí, současně něco začíná. V uplynulých deseti letech jsme v trochu jiné pozici dělali nejrůznější osvětové akce pro veřejnost, které si získaly mezi lidmi své dlouholeté příznivce. Ať už to byly spotřebitelské přednášky pro seniory, testování dvojí kvality, ...

Moje videa
Dvojí kvalita výrobků na jednotném trhu

13.9.2018 | Pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, od první interpelace mé a několika dalších kolegů, kterou jsme reagovali na první signály o dvojí kvalitě, uplynulo dlouhých sedm let. Sedm let od odpovědi Evropské komise, že v ...
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]