Projednávaná legislativa v EP 14. - 17.11.2011

Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku ve dnech 14. - 17. listopadu 2011 projednal mimo jiné následující témata:

Zahájení zasedání: přírodní katastrofy, Arabské jaro, rozprava o Euroskupině a lidská práva
Předseda Parlamentu Jerzy Buzek zdůraznil v úvodu zasedání EP ve Štrasburku soustrast Parlamentu s oběťmi posledního zemětřesení v Turecku a záplav v Itálii a Francii, politický vývoj v severní Africe a na západním Balkáně a klíčovou středeční rozpravu o Euroskupině a hospodářské správě. Předseda Buzek rovněž vypíchnul prestižní konferenci Parlamentu o lidských právech, která se bude konat 23. listopadu.

Parlament zpečetil zákaz spekulací se státními dluhopisy a omezení krátkého prodeje
Parlament v úterý prohlasoval do právních předpisů nařízení omezující krátký prodej a obchodování se swapy úvěrového selhání (CDS), finančními produkty určenými pro pojištění proti platební neschopnosti. Nová pravidla povedou k daleko větší transparentnosti a praktickému zákazu některých CDS obchodů, čímž učiní spekulace se státními dluhopisy složitější.

Snadnější práce lékařů v zahraničí při současném zajištění bezpečnosti pacientů
Odborné kvalifikace musí být uznávány rychleji aniž by byla ohrožena bezpečnost občanů, aby bylo pro lékaře, zubaře, architekty a další profese jednodušší pracovat v zahraničí v rámci EU a aby byla zvýšena flexibilita na trhu práce, řekl Evropský parlament v úterý.

Poslanci chtějí koordinované kroky k zastavení nelegálních on-line hazardních her a ochraně dětí
Parlament v úterním hlasování vyzval Komisi, aby prozkoumala možnosti pro posílení spolupráce v boji proti nelegálním on-line hazardním hrám a ochraně zranitelných spotřebitelů. Užší spolupráce mezi členskými státy, společné standardy nebo rámcová směrnice by mohly být možnými nástroji v této oblasti, říkají poslanci.

Parlament udržuje tlak na hospodářskou správu
V úzké návaznosti na výzvu německé kancléřky Merkelové k více Evropy pro poražení ekonomické krize v eurozóně a nástup nových vlád v Řecku a Itálii posoudí poslanci ve středu od 9:00 ráno situaci s předsedou Rady Hermanem Van Rompuyem, předsedou Komise José Manuelem Barrosem a předsedou Euroskupiny Jean-Claudem Junckerem.

Cenu LUX 2011 získává snímek "Sněhy Kilimandžára"
Vítězem filmové ceny LUX 2011 je snímek režiséra Roberta Guédiguiana "Les neiges du Kilimandjaro" (Sněhy Kilimandžára). Předseda Parlamentu Jerzy Buzek dnes na slavnostním zasedání v plenárním sále ve Štrasburku předal cenu producentovi filmu. Snímek se zároveň dotazuje nad nespravedlnostmi, obhajuje toleranci a dobrotu a zpochybňuje politické a odborové boje.

Klimatický summit: EU by měla obhajovat Kjótský protokol
EU by na summitu OSN o změnách klimatu v Durbanu měla prokázat vedení a usilovat o pokračování Kjótského protokolu na redukci CO2 po roce 2012, píše se v usnesení přijatém Evropským parlamentem ve středu. Poslanci také říkají, že by evropskému hospodářství prospělo, pokud by bylo usilováno o vyšší než stávající 20% cíl na snížení emisí skleníkových plynů.

Malá kina potřebují pomoc EU pro přechod na digitální technologie
Moderní vybavení nutné pro udržení kroku s digitální revolucí je pro malá nezávislá kina příliš nákladné, říkají poslanci v usnesení přijatém ve středu. Text volá po specifických unijních dotacích, které by jim pomohly investovat do produkce, archivování 3D projekcí, HDT nebo Blue-Ray technologie.

Diskriminace vůči Romům již nesmí být v Evropě tolerována
Členské státy EU musí v boji proti existující diskriminaci vůči Romům přejít od slov k činům, řekli poslanci ve středeční rozpravě. Zajistit, aby romské děti chodili do běžných, a nikoli - jak se to děje v některých zemích EU - zvláštních škol, zapojit krajské a místní orgány a zajistit svobodu pohybu romských občanů by měly být priority ve všech národních strategiích pro začlenění největší etnické menšiny v Evropě.

Datum: 18.11.2011

Podobné články:

Evropští poslanci odhlasovali změny v silniční nákladní dopravě 10.4.2019

Zlepšení podmínek pro řidiče a úpravu pravidel pro silniční nákladní dopravce minulý týden odhlasovali poslanci a poslankyně Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání. Po téměř dvou letech debat o tzv. balíčku mobility se podařilo najít v Evropském parlamentu většinu, ...

K jednání Zastupitelstva Zlínského kraje 7.4.2019

Zastupitelé Zlínského kraje budou zítra rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat krajské zdravotnictví a krajský rozpočet na mnoho dalších let. Na otevřený dopis, který jsme odeslali krajským zastupitelům minulý týden, reagovala skupina primářů vybraných vedením kraje ...

Dvojí kvalita potravin – vyjádření Olgy Sehnalové k aktuálnímu vývoji 4.4.2019

 "Můj boj za kvalitní potraviny zdaleka ještě nekončí," prohlásila včera na tiskové konferenci česká europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD), která téma do Bruselu přinesla a svojí prací jej z nechténného dotáhla až do jeho zákonné úpravy. Ta se nyní dostala do fáze finálního ...

Otevřený dopis zastupitelům Zlínského kraje 3.4.2019

Toto je otevřený dopis, který jsme dnes zaslali všem zastupitelům Zlínského kraje. Shrnuje naše argumenty.

Jak jsem přesvědčovala kolegy v Evropském parlamentu, aby naslouchali českým spotřebitelům? 20.3.2019

Návštěvnická skupina v Bruselu 20.3.2019

Zástupci českých odborů, živnostníci a řemeslníci z Kroměřížska, ale i další hosté mě včera navštívili v Evropském parlamentu v Bruselu, kam jsem je pozvala. Mluvili jsme spolu o tom, jak Parlament i další instituce EU fungují, ale probrali jsme i všechno ostatní, co je ohledně ...

Moje videa
Hanácké bál - Brusel

9.5.2013 | Jaký byl Hanácké bál v Bruselu? Podívejte se na naše video
Stáhněte si

Copyright © MUDr. Olga Sehnalová, MBA 2009-2019. [ www.sehnalova.cz ] Webmaster [ www.zarsky.net ]